Silesion.PL

serwis informacyjny

W Częstochowie domy drożeją szybciej niż mieszkania, choć chętnych na zakup własnego „M” przybywa

Rynek mieszkan 03

Rynek mieszkan 03

Na koniec maja 2021 średnia cena ofertowa nowego mieszkania w Częstochowie wyniosła 5 826 zł/mkw. Mieszkania z rynku wtórnego były wyceniane zdecydowanie niżej, przeciętnie na poziomie 5 217 zł/mkw.

Ponad rok pandemii

W tym czasie sytuacja pandemiczna i zasady, którymi wszyscy byliśmy objęci, kilka razy się już zmieniały. COVID-19 zmienił całe nasze życie – sposób w jaki pracujemy, sposób w jaki spędzamy czas wolny czy nasze relacje z rodziną. Dzisiaj można usłyszeć coraz więcej głosów mówiących, iż zmiany zwłaszcza w zakresie pracy zdalnej, zostaną z nami na dłużej, a być może już na zawsze.

Pandemia COVID-19 nie ominęła oczywiście również i rynku nieruchomości. Co ciekawe, wbrew początkowym zapowiedziom wielu ekspertów, ceny nieruchomości w 2020 roku nie zanotowały spadków. Przeciwnie, w większości miast wojewódzkich widoczna była tendencja wzrostowa. COVID-19 wpłynął zdecydowanie na sposób w jaki chcemy mieszkać. Zdaliśmy sobie sprawę z wartości swojego, nawet niewielkiego ogródka przy mieszkaniu, jak i z przewagi domu na obrzeżach miasta w porównaniu do mieszkania blisko centrum. Te zmiany dotyczą polskiego rynku nieruchomości jako całości, ale również rynków lokalnych.

Ceny mieszkań systematycznie w górę

Przed rokiem nowe M w Częstochowie kosztowało średnio 5 404 zł/mkw., co oznacza, że w ciągu roku przeciętna stawka wzrosła o niemal 8%. Zmiany cen widać również z miesiąca na miesiąc – przykładowo z kwietnia na marzec było to dodatkowe 19 zł/mkw. Wydaje się, że to niewielka zmiana, jednak w ujęciu rocznym to aż 7% więcej! Co więcej, o wyraźnej tendecji wzrostu cen możemy mówić zarówno w kontekście rynku wtórnego, jak i pierwotnego.

Domy drożeją … szybciej

Cena za jednostkę powierzchni użytkowej domu, co oczywiste, jest zwykle wyraźnie niższa niż cena mieszkania. Większa powierzchnia domów, sprawia jednak, że ceny całkowite domów znacznie przewyższają stawki lokali mieszkalnych. „Wzrostowy trend cen domów w Częstochowie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy był nawet bardziej ewidentny niż w przypadku mieszkań” zaznacza Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

Cena zakupu nowego mieszkania w maju wynosiła średnio 4 206 zł/mkw, czyli aż o 17% więcej niż rok temu. Niższe stawki obowiązują na rynku wtórnym. Kupując dom od dotychczasowego właściciela w maju trzeba było wyłożyć średnio 3 563 zł/mkw (12% więcej niż w marcu 2020, gdy średnia stawka wynosiła 3 178 zł/mkw.).

Fakt, że domy z drugiej ręki są tańsze od nowych należy traktować, jako ciekawostkę. Bowiem domy z rynku wtórnego to często nieruchomości gotowe do wprowadzenia, nierzadko sprzedawane są wraz z umeblowaniem oraz często cechujące się lepszą lokalizacją. Dlatego zazwyczaj to stawki używanych domów są wyższe” dodaje Jarosław Krawczyk.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023