Silesion.PL

serwis informacyjny

Rentowność wynajmu mieszkań w Częstochowie spadła, a lokalny rynek nieruchomości został dotknięty przez tzw. efekt COVID-19

ceny domow mieszkan w dol spadaja

ceny domow mieszkan w dol spadaja

Średnia stawka ofertowa za wynajem mieszkania w Częstochowie w maju 2021 roku kształtowała się na poziomie 1 494 zł. Co naturalne w dobie pandemii, przeciętna cena wynajmu mieszkań w Częstochowie uległa obniżce, choć była jej poziom był nieznaczna i wyniósł 90 zł.

Inwestycje już nie tak bezpieczne

W ostatnich latach przed pandemią, zwłaszcza w okresie 2017-2019, coraz więcej Polaków zaczęło postrzegać mieszkania przez pryzmat lokaty kapitału. Inwestycja w mieszkanie na wynajem łączyła w sobie bowiem dwie istotne cechy: bezpieczeństwo i atrakcyjne stopy zwrotu. Dlatego też w czasach przed pandemicznych ci z nas, którzy posiadali oszczędności, często decydowali się na zakup mieszkania z przeznaczaniem na wynajem. Była to ciekawa alternatywa dla lokaty bankowej, funduszy rynku pienionego, obligacji czy nawet funduszy inwestycyjnych rynku kapitałowego.

Niektórzy odkrywając w sobie żyłkę spekulanta, posługiwali się nawet dźwignią finansową. Tę rolę odgrywały kredyty hipoteczne. Wykorzystując środki odłożone na wkład własny oraz pieniądze z banku, kupowano lokal mieszkalny, który miał budować bezpieczeństwo finansowe opierające się na dwóch filarach. Pierwszy z nich stanowiła nadwyżka uzyskiwanego co miesiąc czynszu nad ratą kredytu. Z kolei drugi – wzrost wartości mieszkania w długim terminie.

Taki pomysł na inwestycję stanął jednak pod znakiem zapytania w momencie wybuchu pandemii. Co ciekawe, w zdecydowanej większości dużych miast w Polsce ceny lokali mieszkalnych, od momentu pojawienia się COVID-19, rosną. Inaczej sprawa ma się z pierwszą nogą przedstawionego powyżej planu inwestycyjnego. Chętnych na najem czterech ścian było do dzisiaj jak na lekarstwo, a rynkowe stawki spadały. „Brakuje studentów, którzy uczą się dzisiaj z domu i nie muszą wydawać pieniędzy na najem mieszkania, pokoju czy akademika. Ze względu na lockdowny i ograniczenia w działalności gospodarki w wielu sektorach, w zdecydowanie mniejszym zakresie można również dzisiaj liczyć na osoby, które przeprowadzały się w inne zakątki Polski, za pracą” tłumaczy Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom. Nie może więc dziwić fakt, że w ostatnich miesiącach stawki najmu pikowały w dół.

Stawki najmu i rentowność w dół

W Częstochowie najem mieszkań jest zdecydowanie tańszy niż w obiegłym roku – średnia stawka spadła o niemal 6% i zatrzymała się na poziomie 1 494 zł. Taki stan rzeczy musiał wpłynąć na opłacalność inwestycji w mieszkanie na wynajem. W Częstochowie obniżyła się ona w rozpatrywanym okresie z 6,25% do 5,66%. Przywołane wartości reprezentują wskaźnik rentowności ROI (Return on Investment), który jest wyznaczany jako relacja średniego czynszu najmu do średniej ceny zakupu lokum. Nie uwzględnia więc on takich kosztów, jak: podatki, koszty remontów, pustostanów itp., które mogą jeszcze obniżyć faktyczny wynik finansowy.

Wskazany umiarkowany optymizm?

Rentowność nie obniżyła się znacznie i co ważne nie spadła do zera. „Powyższa zmiana musiała jednak podkopać sytuację finansową wielu rodzin, które w nieruchomościach poszukiwały przecież stabilnej lokaty finansowej na kiepskie czasy. Nieciekawa sytuacja dotyczy zwłaszcza osób, które mają do spłacenia kredyt hipoteczny” zaznacza Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom. Choć w takim kontekście może być o to trudno, to jednak warto spojrzeć w przyszłość z pewną dozą optymizmu. Proces szczepień postępuje, a z nim stopniowe odmrażanie gospodarki oraz ruchu turystycznego. Dla właścicieli mieszkań duże znaczenie będą mieć decyzje co do harmonogramu roku akademickiego i wyboru formy nauki od jesieni – zdalnej lub stacjonarnej. Podsumowując, po półtora roku walki z pandemią gdzieś na końcu tunelu widać migoczące już światełko.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author