Silesion.PL

serwis informacyjny

Uniwersytet Gdański i WSG w Bydgoszczy ze złotymi medalami AMP w ergometrze

AMP Ergometr wioslarski 1 fotorganizatorzy 2022

AMP Ergometr wioslarski 1 fotorganizatorzy 2022

Ekipy Uniwersytetu Gdańskiego w klasyfikacji drużynowej kobiet i Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy wśród mężczyzn zwyciężyły w Akademickich Mistrzostwach Polski w ergometrze wioślarskim, które odbyły się w Warszawie.

Na starcie zawodów rozegranych na obiektach stołecznej Wojskowej Akademii Technicznej przez AZS Warszawa stanęło ponad 600 zawodników. Rywalizacja prowadzona w dwóch kategoriach wagowych (lekka i open) dostarczyła mnóstwa emocji.

Zmagania wśród pań zdominowały gdańskie uczelnie, które zdobyły wszystkie złote i srebrne medale, a brązowe przypadły reprezentantom szkół wyższych z województwa kujawsko-pomorskiego. W wadze lekkiej najlepsza była Dominika Kras z Uniwersytetu Gdańskiego, wyprzedzając swoją uczelnianą koleżankę Martę Plutę oraz Paulinę Waselę z Politechniki Bydgoskiej.

Jest to dla mnie abstrakcja, bo nie spodziewałam się tego. Wiedziałam, że startują tu mocne dziewczyny, które wiosłują, a ja jestem typową amatorką. Bardzo się cieszę, bo spełniło się moje marzenie. W przeszłości trenowałam siedmiobój, a ergometr zaczęłam uprawiać na pierwszym roku studiów. To właśnie tutaj w 2019 roku były moje pierwsze AMP-y – mówiła zadowolona Kras.

Z kolei w wadze open zwyciężyła Katarzyna Duda z Politechniki Gdańskiej. Druga była ubiegłoroczna triumfatorka Monika Trawczyńska (Uniwersytet Gdański), a trzecia – Julita Kalita (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).

Rywalizację mężczyzn w kategorii lekkiej wygrał Dawid Wachowicz z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, który o dwie sekundy wyprzedził Adriana Sadowskiego z Politechniki Gdańskiej, ubiegłorocznego triumfatora, i Jakuba Byczka z Akademii Morskiej w Szczecinie. W wadze open dwie czołowe lokaty przypadły studentom Uniwersytetu Rzeszowskiego. Złoto sprzed roku obronił w znakomitym stylu Piotr Kotyla. Chociaż przez większość dystansu prowadził Marek Kobosko z AGH Kraków, to na ostatnich metrach ubiegłoroczny mistrz wrzucił najwyższy bieg i zwyciężył z wynikiem 2:47.00. Srebro zdobył Bartłomiej Paczkowski, a brąz – Bartosz Modrzyński z WSG w Bydgoszczy.

Trzymałem docelowe tempo i z trenerem miałem ustalony plan, żeby przyspieszyć na ostatnich trzystu metrach. Zamknąłem oczy i dałem z siebie maksa. Uważam, że kibice mieli co oglądać. Przyznam, że nie patrzyłem, w którym miejscu są rywale, tylko byłem skupiony na sobie. Tu startują już sami gladiatorzy i każdy z nich może uzyskać dobry wynik. Dlatego trzeba skupić się na sobie – ocenił tuż po zawodach Kotyla.

Tegoroczne AMP w ergometrze wioślarskim uświetniła obecność Marii Sajdak, medalistki olimpijskiej z Tokio, która tym razem walczyła o medale jako trenerka AGH Kraków. Jak wspomniała, nie tak dawno sama brała udział w większości studenckich zawodów.

Akademickie Mistrzostwa Polski to bardzo pozytywne wydarzenie i czerpanie radości z wioślarstwa. Bardzo to doceniam, bo trudno o to w wyczynowym sporcie. To jest fantastyczna zabawa dla wyczynowców, ale rywalizacja z innymi studentami nie jest łatwa, bo mają oni charakter i są zawzięci – powiedziała Sajdak.

Klasyfikację drużynową AMP w ergometrze wioślarskim wśród kobiet wygrał Uniwersytet Gdański przed Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a u mężczyzn – Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy przed Politechniką Świętokrzyską w Kielcach. Najniższy stopień podium w obu klasyfikacjach przypadł Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Partnerami AMP w ergometrze wioślarskim w Warszawie byli miasto stołeczne Warszawa, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie oraz Polski Związek Towarzystw Wioślarskich.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.

Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim

Klasyfikacja drużynowa uczelni

 1. Uniwersytet Gdański
 2. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
 3. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Kobiety

Waga lekka

 1. Dominika Kras (Uniwersytet Gdański)
 2. Marta Pluta (Uniwersytet Gdański)
 3. Paulina Wasela (Politechnika Bydgoska)

Waga open

 1. Katarzyna Duda (Politechnika Gdańska)
 2. Monika Trawczyńska (Uniwersytet Gdański)
 3. Julita Kalita (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Mężczyźni

Klasyfikacja drużynowa uczelni

 1. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
 2. Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
 3. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Waga lekka

 1. Dawid Wachowicz (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy)
 2. Adrian Sadowski (Politechnika Gdańska)
 3. Jakub Byczek (Akademia Morska w Szczecinie)

Waga open

 1. Piotr Kotyla (Uniwersytet Rzeszowski)
 2. Bartłomiej Paczkowski (Uniwersytet Rzeszowski)
 3. Bartosz Modrzyński (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy)

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author