Silesion.PL

serwis informacyjny

Wypożyczalnia rowerów „Koło na start” dla uchodźców z Ukrainy

Wypozyczalnia rowerow dla ukrainskich uchodzcow miesci sie w akademikach przy ul. Franciszkanskiej fot. D. Czapla

Wypozyczalnia rowerow dla ukrainskich uchodzcow miesci sie w akademikach przy ul. Franciszkanskiej fot. D. Czapla

Katowice uruchamiają wypożyczalnię rowerów dla ukraińskich uchodźców mieszkających w akademikach przy ul. Franciszkańskiej. Kilkadziesiąt rowerów i hulajnóg, a także osprzęt podarowali mieszkańcy w ramach zbiórki „Koło na start”.

W marcu miasto ogłosiło zbiórkę rowerów i hulajnóg dla uchodźców z Ukrainy, żeby ułatwić im aklimatyzację w Katowicach.

– Cały czas staramy się zabezpieczać tym ludziom podstawowe potrzeby, ale myślimy także o ich aklimatyzacji. Rower traktujemy jako środek transportu, którym można dojechać do szkoły czy do pracy. To też forma rekreacji i zabawy, sposób na poznawanie miasta. Mamy nadzieję, że rowery posłużą naszym gościom, ułatwią im przemieszczanie się i dadzą poczucie niezależności a dzieciom sprawią radość, której im tak bardzo teraz potrzeba – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Do dwóch punktów zbiórki, w Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku i w budynku administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na osiedlu Tysiąclecia, mieszkańcy dostarczyli dotąd 60 sztuk rowerów i hulajnóg, w tym rowery dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a także rolki, kaski, ochraniacze, pompki, światełka, dzwonki czy odzież sportową i smar. Sprzęt jest w większości używany, choć znalazł się też rower w pełni nowy, jeszcze zapakowany w karton. 

Jednoślady przechodzą podstawowy serwis, który zgodził się wykonać Tomasz Śliwiński z Warsztatu 77 przy ul. Gliwickiej w Katowicach. Pierwsza partia rowerów po serwisie, w tym: 8 rowerów dla dorosłych, 16 rowerów młodzieżowych i dziecięcych, a także 14 hulajnóg i kilka par rolek, została w tym tygodniu przewieziona do akademików Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Franciszkańskiej, gdzie przebywa aktualnie ok. 400 osób z Ukrainy. Miasto stworzyło tam dla nich wypożyczalnię „Koło na start”, dzięki czemu podarowany sprzęt służy wszystkim zainteresowanym. Jako pierwsze ze sprzętu z radością zaczęły korzystać dzieci. – Połowa rowerów już jest wypożyczonych – cieszy się Jarosław Lenartowski, kierownik akademików, w godzinę po dostarczeniu sprzętu na miejsce. Przyznaje, że również tego tu teraz potrzeba. – Nasi goście są już zaaklimatyzowani, starają się żyć normalnie. Lwia cześć organizuje sobie pracę na pół etatu, część będzie zakładała własną działalność, mamy też intensywny kurs języka polskiego dla 130 osób organizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny. Dzieci chodzą do szkół i przedszkoli, a potem biorą udział w różnego rodzaju zajęciach. Mamy same je wymyślają. Zainicjowały nawet akcję sprzątania terenów zielonych w Ligocie – dodaje.

Kolejne rowery po przeglądzie i serwisie będą systematycznie zasilały wypożyczalnię. Jednoślady są przechowywane w budynku akademików, a dodatkowo Miejski Zarząd Ulic i Mostów zainstalował na zewnątrz stojaki rowerowe. Miasto zaprasza teraz osoby czy grupy, które mogłyby zorganizować mieszkańcom akademików wycieczki rowerowe po okolicy. Chętni proszeni są o wysyłanie zgłoszeń na adres: katoobywatel@katowice.eu.

Zbiórka wciąż trwa

Jeśli ktoś jeszcze chciałby włączyć się do akcji – rowery i inne jednoślady, a także osprzęt są przyjmowane w siedzibie administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na osiedlu Tysiąclecia, przy ul. Mieszka I budynek nr 2, w godzinach od 7 do 15, od poniedziałku do piątku. Popołudniami, w godzinach od 15 do 17 i w weekendy, rowery można też dostarczyć do Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 13). 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author