Unihokej zawita do Rzeszowa. Kolejne złoto AMP dla PG Gdańsk?
Rzeszów stanie się w weekend areną finału Akademickich Mistrzostw Polski w unihokeju. Ochotę na obronę złota przejawiają studenci Politechniki Gdańskiej, a przynajmniej kilka kolejnych drużyn zgłasza medalowe aspiracje.
– Cieszę się bardzo, że po raz pierwszy tak ważne mistrzostwa zostaną zorganizowane dzięki Politechnice Rzeszowskiej, czyli uczelni, w której coraz mocniej stawiamy na rozwój sportu akademickiego, w tym unihokeja – mówi Grzegorz Sowa, prezes AZS Politechniki Rzeszowskiej, organizatora finału AMP w unihokeju. – Wszystkie mecze odbędą się w jednym kompleksie sportowym, co jest dużym udogodnieniem dla uczestników – dodaje.
Rosnące od lat zainteresowanie unihokejem wśród studentek i studentów sprawiło, że wejście do składającego się z 16 zespołów tegorocznego grona finalistów po raz pierwszy wymagało przejścia eliminacji. W pierwszym z półfinałów w Warszawie triumfował ubiegłoroczny mistrz Politechnika Gdańska, która ponownie przymierza się do zgarnięcia pełnej puli. W pierwszej fazie finału na Podkarpaciu studenci z Trójmiasta spotkają się w grupie C z innymi uczelniami technicznymi – Politechniką Warszawską i Politechniką Lubelską, a także z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.
– Wraz z koleżankami i kolegami nie ukrywamy, że naszym celem jest kolejny raz wygrać AMP-y. W finałach pojawi się wyselekcjonowana grupa drużyn, ale z racji doświadczenia w tej imprezie znamy zawodników i mniej więcej wiemy, czego się po nich spodziewać – tłumaczy Weronika Grądzka z PG Gdańsk, uznana kobiecą MVP zeszłorocznego finału AMP. – Poziom sportowy stale idzie do góry. Przypominam sobie sytuację sprzed czterech lat, jak na korytarzu tłumaczyliśmy jednej z drużyn zasady unihokeja, a teraz ona awansowała do finału. To najlepiej obrazuje, jak studenci rozwijają się w tej dyscyplinie – dodaje zawodniczka z przeszłością w reprezentacji Polski.
W drugim półfinale w Lublinie zwyciężyła Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, wyprzedzając ubiegłorocznych wicemistrzów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Druga z wymienionych uczelni zagra w grupie D z Uniwersytetem Gdańskim, Uniwersytetem Medycznym w Łodzi oraz Uniwersytetem Łódzkim.
– Mamy przebudowany skład względem zeszłego roku, więc drugie miejsce w półfinale przyjęliśmy z zadowoleniem.Wiadomo, że w Rzeszowie powalczymy o mistrzostwo, ale celem minimum będzie podium. Powinno nam starczyć umiejętności, aby być w czołowej trójce turnieju. Czujemy się dobrze fizycznie i technicznie. Zobaczymy jednak, jak to wyjdzie w praktyce, bo ważna przy tym będzie dobra zabawa – podkreśla Rafał Żabówka z AGH Kraków, który przed rokiem w Warszawie został najlepszym zawodnikiem AMP wśród mężczyzn. – Dla mnie będzie to czwarty start w tych zawodach. Tak jak reszta drużyny czy środowiska akademickiego nie mogę już doczekać się finału – mówi student małopolskiej uczelni, który na co dzień gra w ekstraklasowym KS Gorący Potok Szarotki Nowy Targ.
AMP rozgrywane są w formule SWISS. Na boisku mu się znajdować troje zawodników (w tym przynajmniej jedna kobieta i przynajmniej jeden mężczyzna) oraz bramkarz. Finałowy turniej w Rzeszowie rozpocznie się w piątek, 9 czerwca. Sobotnie i niedzielne spotkania będą transmitowane na YouTube, na kanale PasjaAZS. Patronat honorowy nad imprezą objęli prezydent miasta Rzeszowa Konrad Fijołek oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Partnerami wydarzenia są Politechnika Rzeszowska, miasto Rzeszów, Centrum Medyczne Medyk i Polski Związek Unihokeja.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Finał Akademickich Mistrzostw Polski w unihokeju w Rzeszowie
Grupy eliminacyjne
Grupa A
1. Politechnika Rzeszowska
2. Uczelnia Państwowa w Sanoku
3. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
4. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Grupa B
1. Uniwersytet Warszawski
2. Uniwersytet Zielonogórski
3. Uniwersytet Wrocławski
4. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Grupa C
1. Politechnika Gdańska
2. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
3. Politechnika Warszawska
4. Politechnika Lubelska
Grupa D
1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
2. Uniwersytet Gdański
3. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
4. Politechnika Łódzka
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).