Silesion.PL

serwis informacyjny

“Układ scalony” w Galerii Bielskiej BWA tylko do 7 czerwca

UKLAD SCALONY instalacja Marcina Zwaki i Ryszarda Paurowskiego

UKLAD SCALONY instalacja Marcina Zwaki i Ryszarda Paurowskiego

Wystawę „Układ scalony”, prezentującą możliwości video mappingu jako formy artystycznej, można oglądać w Galerii Bielskiej BWA tylko do 7 czerwca.

Interaktywne instalacje, sztuka site-specific, skanowanie twarzy i projekcje to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na odwiedzających wystawę.

UKŁAD SCALONY

  • Wystawa czynna codziennie, do 7 czerwca 2021
  • Artyści: Jakub Hader, Dawid Kozłowski, Artur Lis, Martha Mulawa, Ryszard Paurowski (aka PublicSurfer), Łukasz Skwara, Tomasz Strojecki, Marcin Żwaka
  • Kuratorka: Justyna Weronika Łabądź
  • Współpraca: Marcin Żwaka

Zaproszeni twórcy w swoich instalacjach prezentują tytułowe „układy scalone”, łączące świat materialny ze światem wirtualnym. Tym właśnie jest video mapping wykorzystywany w zastosowanej przez nich technice tworzenia animacji i projekcji. Ta stosunkowo nowa technologia przestrzennej rozszerzonej rzeczywistości (spatial augmented reality) polega na odwzorowaniu materialnych obiektów w skali 1:1 (scenografii, przedmiotu, architektury, postaci ludzkiej) wraz z jego cechami charakterystycznymi i elementami trójwymiarowymi. Następnie twórcy projektują w odniesieniu do nich animacje dwu- i trójwymiarowe z towarzyszącymi im dźwiękami i muzyką, które wspólnie z obrazem cyfrowym poddają metamorfozom swoje pierwotne, fizyczne matryce. W efekcie, podczas projekcji widzowie mogą oglądać materialne obiekty z wyświetlonymi na nich animacjami.

Uklad Scalony W Galerii Bielskiej BWA Tylko Do 7 Czerwca
Interaktywna instalacja Łukasza Skwary, fot. Krzysztof Morcinek

Dzięki video mappingowi stają się one rodzajem ekranu, ukazywane są w alternatywnej formie i wizji – animacje w sposób iluzyjny wpływają na ich przeobrażenia, przesuwają ich wewnętrzne struktury, wprowadzają w ruch statyczne obiekty, dodają nową narrację i nowe znaczenia do interpretowanej formy. Artyści zaproszeni do wystawy od wielu lat eksperymentują w swojej twórczości z video mappingiem, tworząc nie tylko artystyczne instalacje, ale również wielkoformatowe video mappingi architektury czy stage mapping bądący rodzajem cyfrowej scenografii teatralnej.

Autorem załączonych fotografii jest Krzysztof Morcinek.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024