UJ Kraków i PG Gdańsk znów najlepsze w AMP w trójboju siłowym w Katowicach

AMP Trojboj silowy Katowice2023 013 fotTomaszSerwiak

Drużyna kobiet Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz męska ekipa Politechniki Gdańskiej ponownie wygrały w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski w trójboju siłowym klasycznym, które w niedzielę zakończyły się w Katowicach. Na górnośląskich pomostach ubiegłoroczne złota obroniło aż pięcioro zawodników.

W tegorocznej edycji mistrzostw, organizowanych po raz dziewiąty przez AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zobaczyliśmy rekordową liczbę 565 uczestników z 80 uczelni. Blisko 170 zawodniczek rywalizowało w siedmiu kategoriach wagowych (-52kg, -57 kg, -63 kg, -69 kg, -76 kg, -84 kg, +84 kg), a niemal 400 zawodników – w ośmiu (-59 kg, -66 kg, -74 kg, -83 kg, -93 kg, -105 kg, -120 kg, +120 kg).

Kilkoro z nich ponownie stanęło w Katowicach na najwyższym stopniu podium. Mistrzowskie tytułu w swoich kategoriach wagowych obroniły siostry z Uniwersytetu Rzeszowskiego – Aleksandra (-52 kg) oraz Gabriela Blajer (-57 kg), która na dodatek poprawiła o kilogram swój ubiegłoroczny rekord AMP w przysiadzie (obecnie 142 kg). Najlepsza w wadze do 69 kg była natomiast inna ubiegłoroczna mistrzyni – Aleksandra Łukasik (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie). Ponadto, złote medale w swoich kategoriach wagowych wywalczyły studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – Patrycja Panasiuk (-63 kg) i bezkonkurencyjna we wszystkich konkurencjach Joanna Lewandowska (-76 kg). W kategorii do 84 kg triumfowała Agata Latocha (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach), a powyżej 84 kg – Kinga Świderska (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).

Swój czwarty z rzędu tytuł akademickiego mistrza kraju wywalczył Kamil Linstedt (Politechnika Gdańska). Student z trójmiejskiej uczelni nie miał sobie równych w konkurencji do 74 kg, wygrywając w przysiadzie i martwym ciągu. Po drugie kolejne indywidualne złoto AMP w trójboju sięgnął natomiast Michał Jasak (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie). W innych klasach zwyciężyli Patryk Ciesielski (-59 kg, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), Marek Kawczyk (-83 kg, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), Nikolas Stylianou (-93 kg, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach), Łukasz Topór (-105 kg, Politechnika Poznańska), Sebastian Stanek (-120 kg, Politechnika Wrocławska) oraz Maciej Kuźma.

Podczas mistrzostw na Górnym Śląsku wybrano także najlepszych zawodników w kategorii open. Wśród kobiet zwyciężyła Joanna Lewandowska (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), a u mężczyzn – Sebastian Stanek (Politechnika Wrocławska).

Najlepszą uczelnią AMP w trójboju siłowym klasycznym kobiet został ponownie Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. W klasyfikacji generalnej małopolskie zawodniczki wyprzedziły Uniwersytet Rzeszowski i Politechnikę Gdańską, która z kolei triumfowała w rankingu męskich uczelni. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, a na najniższym stopniu podium uplasowała się Politechnika Krakowska.

Honorowy patronat nad AMP w trójboju siłowym klasycznym objęli rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prezydent miasta Katowice Marcin Krupa oraz marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.