Silesion.PL

serwis informacyjny

Trzy drużyny z woj. śląskiego na podium Pucharu Tymbarku. Znamy wyniki XXIII edycji

Trzy drużyny z woj. śląskiego na podium Pucharu Tymbarku. Znamy wyniki XXIII edycji

Za nami ostatnie mecze XXIII edycji Pucharu Tymbarku. Największy turniej piłkarski dla dzieci w Europie zakończył się etapem ogólnopolskim w Warszawie, zwieńczonym wielkim finałem rozegranym na stadionie PGE Narodowym. Jak w rozgrywkach poradziły sobie drużyny z województwa śląskiego?

W fazie ogólnopolskiej Pucharu Tymbarku zagrały 64 drużyny – zwycięzcy finałów wojewódzkich w czterech kategoriach: U-10 i U-12 chłopców oraz dziewcząt. Mecze rozpoczęły się 14 czerwca na obiektach stołecznego Hutnika, gdzie kontynuowane były również dzień później. Wielki finał, czyli cztery spotkania o 1. miejsca, rozegrano 16 czerwca na stadionie PGE Narodowym.

Na tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć gości specjalnych. Zmagania finalistów Pucharu Tymbarku oglądał z wysokości trybun m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który objął turniej Patronatem Honorowym, a także prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza, sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski i współwłaściciele Grupy Maspex Krzysztof Pawiński i Sławomir Rusinek oraz dyrektor zarządzający Robert Wawro. Na stadionie nie zabrakło również selekcjonerów młodzieżowych reprezentacji Polski czy trenerów Akademii Młodych Orłów, którzy poszukują młodych talentów pod kątem przyszłych powołań do kadr narodowych.

Uczestnicy Pucharu Tymbarku grali o wyjątkową nagrodę – spotkanie z piłkarzami reprezentacji Polski, a także wyjazd na jeden z jesiennych meczów kadry narodowej w Warszawie. Jak w zawodach poradziły sobie zespoły z województwa śląskiego?

Aż trzy z nich stanęły na podium w swoich kategoriach wiekowych, w tym jedna z nich na jego najwyższym stopniu! W XXIII edycji Pucharu Tymbarku zespół dziewczęcy do lat 10 ze Szkoły Podstawowej w Chorzowie zajął 1. miejsce. Zagłębiacy, drużyna chłopięca w kategorii U-10 ze Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu, była druga, natomiast w starszej kategorii – U-12 – trzecią pozycję wywalczyły piłkarki z SMS-u Katowice. Tuż za podium, na 4. miejscu, uplasowała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu. Oprócz tytułów zespołowych, reprezentanci województwa śląskiego przywiozą z Pucharu Tymbarku trofea indywidualne. Królową strzelczyń w kategorii U-10 została Maja Gąsior ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Chorzowie, która zdobyła 19 bramek, a w grupie U-12 tytuł wiceliderki klasyfikacji z liczbą 12 trafień zdobyła Lena Wróbel z SMS-u Katowice.

 Przed meczem finałowym dziewczyny z mojej drużyny odczuwały lekki stres. Złożyło się tak, że spotkaliśmy się w nim z zespołem, z którym graliśmy na samym początku turnieju w fazie grupowej – był to pierwszy mecz, który przegraliśmy. Przyszedł więc czas na rewanż i okazało się, że turniej udało nam się zakończyć z wielkim sukcesem, zdobywając pierwsze miejsce w naszej kategorii, wygrywając finał 5:2. Z dziewczynami rozpocząłem pracę ledwo 4 miesiące temu, a zaczęło się od tego, że mama jednej z nich przyszła do mnie pytając, czy jest możliwość, żeby szkoła zgłosiła się do Pucharu Tymbarku. Zacząłem więc zbierać drużynę, rozpoczęliśmy regularne zajęcia i z treningu na trening szło nam coraz lepiej. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym wydarzeniu, a wygrana jest dla nas wielką motywacją do dalszej pracy  skomentował Mateusz Szip, trener drużyny dziewcząt U-10 ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Chorzowie. 

 To są niezapomniane chwile! Jesteśmy bardzo zadowoleni. Dla chłopców Puchar Tymbarku to wspaniałe wrażenia i przeżycia związane z udziałem w meczu na PGE Stadionie Narodowym sędziowanym przez Szymona Marciniaka. Żeby zagrać, przerwali nawet wyjazd na Zieloną Szkołę, na której byli i z której przyjechali bezpośrednio na finały, nie spędzając w domu ani chwili! Mimo przegranej w finale jestem pewien, że już w niedalekiej przyszłości docenią sukces, jakim było dotarcie do finału  zapewnia Krzysztof Ślęzak, trener Zagłębiaków, drużyny chłopięcej U-10 ze Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu.

Puchar Tymbarku i reprezentacja Polski

Wielki Finał Pucharu Tymbarku odbył się na stadionie PGE Narodowym tego samego dnia, co wygrany mecz towarzyski reprezentacji Polski z Niemcami (1:0). W kadrze selekcjonera Fernando Santosa na ten mecz znalazło się wielu byłych uczestników turnieju. To m.in. Arkadiusz Milik (Juventus), Piotr Zieliński (SSC Napoli), Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) czy Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg). W kadrze do lat 17 mężczyzn, która wywalczyła trzecie miejsce na mistrzostwach Europy, blisko 70 proc. stanowili uczestnicy Pucharu Tymbarku. Podobnie było w kadrze kobiet do lat 17, która na mistrzostwach starego kontynentu wywalczyła 5. miejsce – 86 proc. tego zespołu to uczestniczki Pucharu Tymbarku. To pokazuje, że uczestnictwo w rozgrywkach może być pierwszym krokiem na drodze do spełnienia piłkarskich marzeń i gry w narodowych barwach.

Rangę finałów podnosił też fakt, że transmisję meczów pokazało na swojej antenie TVP Sport, a spotkania prowadzili zawodowi sędziowie, Monika Mularczyk i Szymon Marciniak.

– Cieszę się, że mogłem brać udział w turnieju i bezpośrednio z boiska obserwować szczere łzy zarówno szczęścia, jak i porażki. Tutaj nikt nie udawał, nie kradł czasu, ani nie kalkulował – miłość do futbolu w najlepszym wydaniu. Widać, że niektóre dzieci mają ogromny potencjał i fantastycznie się rozwijają. Z ciężką pracą, odpowiednim podejściem i inicjatywami takimi jak Puchar Tymbarku sukces mają w zasięgu ręki. Myślę, że za kilka lat siedząc na trybunach na Stadionie Narodowym, będziemy bić brawo i kibicować dorosłym piłkarzom, których wcześniej obserwowaliśmy na tym właśnie turnieju. Wielu byłych graczy Pucharu Tymbarku jest obecnie w kadrze, dziś widzieliśmy potencjalnych następców – powiedział sędzia Szymon Marciniak.

Zapisy do kolejnej edycji rozpoczną się już po wakacjach.

XXIII edycja Pucharu Tymbarku odbył się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Patronat nad Pucharem objęło również Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Zdrowia.

Wyniki XXIII edycji Pucharu Tymbarku:

Kl.Chłopcy U-10Dziewczęta U-10Chłopcy U-12Dziewczęta U-12
1.SZKOŁA GORTATASP 17 CHORZÓWSMS STAL RZESZÓWSP KRASNE
2.ZAGŁĘBIACY (SPMS SOSNOWIEC)UNIA GRABÓW-LEOPOLDÓWSP 7 LesznoAP PSP KLIMONTÓW
3.SP 5 SUWAŁKISZKOŁA PODSTAWOWA W NADARZYNIEZSP 2 BIAŁYSTOKSMS KATOWICE
4.NSP ZELKÓWSP CHOROSZCZSP 1 ZABRZESP NR 44 WROCŁAW
5.SP 9 SANOKGMINA BRODY GIRLS TEAMSP 9 SIEDLCESP KOMORÓW
6.SP 18 OLSZTYN “MAMY TALENTY”GWIAZDECZKISP 5 GDAŃSKSP CHOROSZCZ
7.SP 10 ZIELONA GÓRAAKTYWNY JUNIOROMS SP NR 5 SZCZECINEKSP 8 KROTOSZYN
8.SP 60 BYDGOSZCZSP 1 RUMIA (SPORTMANIACY)SP 10 ZIELONA GÓRASP 15 BYDGOSZCZ
9.SP POGÓRZESP WIERZCHOSŁAWICESP NR 8 TORUŃSP 3 ZAKOPANE
10.CZARNO ZIELONISP PRZEŹMIEROWOPSP 19 KĘDZIERZYN-KOŹLESP 15 ZIELONA GÓRA
11.SANDO4ZSP JASIEŃSP 5 BIAŁA PODLASKAUKS SAP SZÓSTKA BRZEG
12.“AS-Y” Z SP CZEMPIŃZSP OPOCZNOZSO ZATORSP PRZODKOWO
13.SP 31 WARSZAWA BIAŁOŁĘKASP NR 1 W ALEKSANDROWIE KUJAWSKIMSzkoła GortataSP 10 Sieradz
14.PSP KIETRZSP STARE BIELICESP 34 KielceSP Bystrzejowice Pierwsze
15.SP 3 MYŚLIBÓRZDIABEŁKISP 6 ŚwidnicaSP 1 LIDZBARK
16.SP SUŁÓWPSP POPIELÓWSP 18 Olsztyn “Mamy Talenty”SP MALECHOWO

Najlepsi strzelcy i strzelczynie finału ogólnopolskiego:

KategoriaChłopcy U-10Dziewczęta U-10Chłopcy U-12Dziewczęta U-12
WyróżnienieMaciej Szczęsny (SP 5 SUWAŁKI)Maja Gąsior (SP 17 CHORZÓW)Filip Kondraciuk (PSP 19 KĘDZIERZYN-KOŹLE)Małgorzata Zagórska (SP 3 ZAKOPANE)

Najlepsi zawodnicy i zawodniczki finału ogólnopolskiego:

KategoriaChłopcy U-10Dziewczęta U-10Chłopcy U-12Dziewczęta U-12
WyróżnienieMaksymilian Lindner (SZKOŁA GORTATA)Julia Milankiewicz (SP W NADARZYNIE)Bartosz Brożyna (SMS STAL RZESZÓW)Maria Mrozik (SP 15 BYDGOSZCZ)

Najlepsi bramkarze i bramkarki finału ogólnopolskiego:

KategoriaChłopcy U-10Dziewczęta U-10Chłopcy U-12Dziewczęta U-12
WyróżnienieStanisław Dusza (ZAGŁĘBIACY (SPMS SOSNOWIEC))Wiktoria Walasek (UNIA GRABÓW-LEOPOLDÓW)Piotr Sobierajski (SP 7 LESZNO)Laura Bąk (SP KRASNE)

Szczegółowe rezultaty w każdej z kategorii dostępne są w aplikacji Virium.


O Turnieju: 

Puchar Tymbarku organizowany jest przez PZPN od 23 lat. Od 2007, Sponsorem Głównym Pucharu jest marka Tymbark. Puchar jest jedną z najszybciej rozwijających się inicjatyw Grassroots w Polsce oraz jest największym w Europie wydarzeniem piłkarskim dla dzieci w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12. Więcej informacji na stronie rozgrywek: www.zpodworkanastadion.pl

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024