Tor Służewiec: 84 lata od kiedy bomba poszła w górę
3 czerwca miną dokładnie 84 lata, odkąd Tor Wyścigów Konnych Służewiec został oficjalnie otwarty. Jest to wyjątkowe miejsce nie tylko na mapie Polski, ale i całej Europy, nierozerwalnie związane z historią stolicy.
Wyjątkowe miejsce
Projektantem całego założenia Toru Służewiec był Zygmunt Plater-Zyberk, który przed przystąpieniem do pracy odbył podróż po europejskich torach wyścigowych w celu przestudiowania architektury podobnych obiektów, wyciagnięcia wniosków i ustrzeżenia się błędów. Chociaż prace nad budową formalnie trwały od 1925 r., to projekt głównego założenia powstał w latach 1936-1937. Efektem prac zespołu architektów był reprezentacyjny kompleks wyścigowy, złożony z dwóch zasadniczych elementów: głównego zespołu toru oraz miasteczka wyścigowego i zaplecza gospodarczego.
Pierwszy dzień wyścigowy na Torze Służewiec rozpoczął się 3 czerwca 1939 r. o godzinie 15:30, gonitwą na dystansie 1600 metrów. Wygrał ją gniady ogier Felsztyn, dosiadany przez dżokeja Stefana Michalczyka.
Przedwojenna historia tego miejsca była jednak bardzo krótka. Już we wrześniu 1939 r. Tor Służewiec został zajęty przez wojska niemieckie. Obiekt przetrwał wojnę w stosunkowo dobrym stanie. Warszawiacy ponownie usłyszeli tętent końskich kopyt na torze w 1946 roku. W całym sezonie rozegrano wówczas 237 gonitw, w których uczestniczyło ponad 160 koni.
Tor Służewiec dzisiaj
Emocjonujące gonitwy, modernistyczna architektura i wszechobecna przyroda wciąż przyciągają na Tor Wyścigów Konnych Służewiec nie tylko warszawiaków, ale także licznych turystów z kraju i z zagranicy.
Warto na własne oczy zobaczyć to miejsce i poczuć jego niesamowitą atmosferę. Najbliższa okazja do śledzenia wyścigów konnych na żywo już 10 czerwca. Wszystkich gości czekają wspaniałe gonitwy, a wśród nich wyścig o Nagrodę Iwna, który stanowi ostatni element tzw. Drogi do Derby. Pozwoli on wyłonić kolejnego faworyta do najbardziej prestiżowej gonitwy dla trzyletnich koni pełnej krwi angielskiej, którą jest Westminster Derby (wydarzenie odbędzie się 2 lipca).
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).