Silesion.PL

serwis informacyjny

Technologia w służbie sztuki. Michael Hansmeyer artystą BMW ART CLUB 2022.

Michael Hansmeyer artysta BMW ART CLUB 2022 1

Michael Hansmeyer artysta BMW ART CLUB 2022 1

BMW prezentuje trzecią odsłonę projektu artystycznego BMW Art Club. Przyszłość to sztuka. Artystą tegorocznej edycji jest Michael Hansmeyer, który na specjalne zamówienie BMW przygotowuje monumentalną 360-stopniową projekcję multimedialną oraz architektoniczną rzeźbę zaprojektowaną przy użyciu sztucznej inteligencji, która będzie kontrapunktem pracy wideo. Jego wystawa „Digital Grotesque” otworzy się w Nowym Teatrze 6 października.

Tradycyjnie już w ramach BMW Art Club marka łączy siły z wiodącą instytucją kultury w Polsce, by wspólnie przygotować nowatorskie wydarzenie kulturalne. Rozmach, nieskrępowana wyobraźnia, innowacyjne użycie nowych technologii i hołd składany pięknu to wspólny mianownik instalacji i rzeźb artysty, którego prace dotychczas można było oglądać m.in. w paryskim Centre Pompidou. Michael Hansmeyer całą swoją twórczością pyta:  Czym są rzeczy, które były nieosiągalne wcześniej i stały się możliwe dzięki innowacjom?”. Dokładnie to pytanie przyświeca BMW, marce nakierowanej na przyszłość.

Zapraszając do współpracy artystę, architekta i eksperta od sztucznej inteligencji – Michaela Hansmeyera – BMW kreuje doświadczenie, które pozwoli nam zapytać o relacje między człowiekiem, technologią, sztuką i światem. Jak zdradza kurator projektu BMW Art Club Stach Szabłowski: Artysta przygotowuje na nasze zamówienie immersyjną instalację multimedialną ‘Digital Grotesque’ oraz dopełniającą świat wirtualny rzeźbę inspirowaną antycznymi kolumnami. Znakiem rozpoznawczym tego twórcy jest zaprzęganie maszyn i inteligentnych algorytmów do poznawania i tworzenia pięknaJego praktyka artystyczna jest swoistym laboratorium eksperymentowania z nowymi możliwościami, które rozwój inteligentnych technologii otwiera przed nami w dziedzinach kształtowania przestrzeni, a także kreowania piękna – wyjaśnia Szabłowski.

„Digital Grotesque” to flagowy projekt Hansmeyera, który twórca doskonali od lat. Pracuje nad jego każdym aspektem: od pisania programów i algorytmów używających sztucznej inteligencji, przez druk 3D na najwyższym istniejącym poziomie skomplikowania, aż po wymagającą chirurgicznej precyzji pracę rąk, czyli finalne wykończenie instalacji. Zaprojektowane specjalnie do przestrzeni Nowego Teatru dzieło pozwoli – dosłownie – dotknąć efektu pracy tworzonych przez artystę algorytmów.

Jak wyjaśnia sam Michael Hansmeyer: interesuje mnie, w jaki sposób rozwój technologii redefiniuje na naszych oczach to, co w architekturze i designie możliwe jest do zrobienia, a przede wszystkim do pomyślenia. Algorytmy są według mnie narzędziem, ale takim, które w partnerstwie z człowiekiem jest w stanie pomóc mu zrozumieć siebie, rozpoznać swoje możliwości, a nawet przybliżyć się do uchwycenia natury tak ulotnego pojęcia, jak piękno.

BMW jest pionierem nowych technologii i modelowania przyszłości. Marka wyznacza trendy w zakresie mobilności zrównoważonej i nastawionej na człowieka. Wybór artysty tegorocznej odsłony BMW Art Club jest naturalną konsekwencją wartości kluczowych dla marki. Sztuka Michaela Hansmeyera łączy najnowsze osiągnięcia programowania i sztucznej inteligencji z nieskrępowaną twórczością, dla której horyzontem jest jutro.

Wystawę „Digital Grotesque” w ramach BMW Art Club. Przyszłość to sztuka 2022 będzie można obejrzeć od 6 do 22 października w Nowym Teatrze w Warszawie.

Wystawa będzie niebiletowana i dostępna dla wszystkich odwiedzających Nowy Teatr. Tym gestem BMW wpisuje się w trend jak najszerszego udostępniania kultury, silny szczególnie w post-pandemicznym świecie. Marka świadomie kreuje nową formę mecenatu kultury. 

Partnerem projektu jest Nowy Teatr, partnerem technologicznym jest firma Epson, która udostępnia projektory wykorzystywane podczas ekspozycji.

O artyście

Michael Hansmeyer (ur. 1973) jest architektem i programistą, który bada i praktykuje innowacyjne możliwości związane z wykorzystaniem algorytmów do generowania i wytwarzania form architektonicznych. Twórczość Hansmeyera, którą artysta określa jako „architekturę obliczeniową”, rozgrywa się na przecięciu dziedzin projektowania, sztuk wizualnych, kodowania oraz studiów nad uczeniem maszynowym w kontekście poszukiwań estetycznych. Hansmayer tworzy formy istniejące zarówno w rzeczywistości wirtualnej, jak również instalacje, przestrzenie i obiekty architektoniczne wytwarzane za pomocą technik drukowania 3D.

Jego dzieła prezentowane były m.in. w Mori Art Museum w Tokio, w Grand Palais, Centre Pompidou oraz Palais de Tokyo w Paryżu, Museum of Arts and Design w Nowym Jorku, Martin Gropius Bau w Berlinie, a także w ramach Design Miami / Basel oraz Gwangju Design Biennale. Jako architekt współpracował z wiodącymi światowymi studiami architektonicznymi (m.in. Arata Isozaki & Associates, Herzog & De Meuron Architects). Obecnie jest związany z CAAD (katedrą komputerowego wspomagania projektowania architektonicznego) na wydziale architektury ETH (Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii) w Zurychu. Mieszka i pracuje w Monachium.

O BMW Art Club. Przyszłość to sztuka

Projekt BMW Art Club. Przyszłość to sztuka to obliczone na wiele lat działania kulturalne inspirowane przez BMW, a realizowane we współpracy z wyznaczającymi nowe ścieżki artystami oraz najważniejszymi polskimi instytucjami kultury. W poprzednich edycjach BMW Art Club uczestniczyli Boris Kudlička i Teatr Wielki – Opera Narodowa oraz Witek Orski wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Jako mecenas sztuki BMW realizuje innowacyjne projekty artystyczne na całym świecie. Marka aktywnie angażuje się w ochronę i rozwój światowej kultury. Ma na koncie współprace z wiodącymi artystami XX wieku, od Andy’ego Warhola, przez Jeffa Koonsa po Jenny Holzer. Swoje projekty BMW realizowało we współpracy z Tate Modern, Teatro alla Scala czy Art Basel.  W wydarzeniach artystycznych powstałych dzięki BMW sztuka swobodnie czerpie z technologii, zwracając się ku przyszłości. Dzięki temu powstają wizjonerskie wydarzenia i działania, które oddają ducha marki.

O Nowym Teatrze

Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr działa na warszawskim Mokotowie. Dyrektorem artystycznym jest Krzysztof Warlikowski, nagrodzony między innymi Złotym Lwem Weneckiego Biennale (2021). Reżyser zgromadził wokół siebie mocny zespół aktorski, kuratorski i produkcyjny. Nowy Teatr

tworzy i prezentuje wydarzenia o zasięgu międzynarodowym, wyszukując artystki i artystów, którzy w radykalny sposób poszerzają granice języka wypowiedzi artystycznej. Nowy Teatr będąc miejscem łączenia różnych dziedzin sztuki, pamięta również o mokotowskich sąsiadach i misji edukacyjnej.

O Epson

Japońska firma Epson jest globalnym liderem w dziedzinie technologii, który łączy ludzi, rzeczy i informacje. Tworzone przez nią produkty są wydajne, kompaktowe i precyzyjne. Kluczowe obszary rozwoju Epson to druk atramentowy dla biznesu oraz wizualizacja i projekcja obrazu. Wszystkie urządzenia wyróżnia niskie TCO, ekologiczność oraz wszechstronność zastosowań. Za wysiłki na tym polu Epson został wielokrotnie nagrodzony, m.in. platynową nagrodą EcoVadis, 14 wyróżnieniami Green Awards Data Master Lab, Zielonym Sercem Wprost czy tytułem Ekologiczna Firma 2021 GF.

Organizator: BMW
Partner: Nowy Teatr

Partner technologiczny: EPSON

Patroni medialni: VOGUE Polska, LABEL Magazine

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024