Silesion.PL

serwis informacyjny

Teatr Żelazny przeniesie się na Załęże w Katowicach

Lokal Teatr Zelazny Fot. D. Czapla 2022

Lokal Teatr Zelazny Fot. D. Czapla 2022

Teatr Żelazny będzie miał nową siedzibę w Katowicach. Umowa najmu lokalu użytkowego zlokalizowanego w Załężu została podpisana.

Lokal użytkowy zlokalizowany przy ul. Gliwickiej 148a będzie nowym domem Stowarzyszenia Teatr Żelazny. Pierwotnie budynek został zaprojektowany i był użytkowany jako szkoła – swoją siedzibę miała w nim Szkoła Podstawowa nr 60 im. Marii Grzegorzewskiej. Teraz stanie się domem Teatru Żelaznego.

– Obok funkcjonuje już Stowarzyszenie „Dom Aniołów Stróżów”, który wychodzi z wieloma ciekawymi programami do lokalnej społeczności. Teraz dołączy do tego Stowarzyszenie Teatr Żelazny. Liczymy, że dzięki temu uda się stworzyć wyjątkowe miejsce o charakterze społecznym i kulturalno-artystyczno-twórczym – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Budynek ma nieco ponad 1,3 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej (2,7 tys. metrów kwadratowych powierzchni całkowitej). Od czasu budowy nie był gruntownie remontowany. Wykonywane były wyłącznie doraźne, bieżące prace budowlane, niezbędne do jego funkcjonowania, dlatego nim ruszy w nim teatralna scena będą musiały zostać przeprowadzone prace budowlano-rewitalizacyjne. Stowarzyszenie będzie wynajmować budynek na czas nieokreślony.

– Nowa przestrzeń pozwoli nam rozwinąć skrzydła i uruchomić nowe formy aktywności z myślą o mieszkańcach. Chcemy na przykład jako stowarzyszenie prowadzić w nowej siedzibie projekty telewizyjne. Zależy nam na stworzeniu mini studia do produkcji kontentu internetowego. Dodatkowo w nowej siedzibie prowadzone będą warsztaty aktorskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Chcemy także by działało w niej przedszkole artystyczne wraz z bawialnią artystyczną. Nowa przestrzeń pozwoli nam również na organizowanie wystaw artystów malarzy, rysowników oraz fotografów – mówi Piotr Wiśniewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Teatr Żelazny w Katowicach.

Teatr Zelazny Przeniesie Sie Na Zaleze Fot. D. Czapla 2022
Teatr Żelazny przeniesie się na Załęże Fot. D. Czapla

Stowarzyszenie planuje także w budynku uruchomić restaurację z klubem muzycznym. Początkowo Teatr Żelazny działał w Miejskim Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie”, następnie w budynku dworca PKP Katowice Ligota. Obecnie siedziba teatru mieści się w budynku starego dworca PKP w Katowicach – Piotrowicach.

Stowarzyszenie Teatr Żelazny działające w Katowicach od 2011 roku w znaczący sposób wpisało się w krajobraz kulturalny miasta. Teatr współpracuje z wieloma znanymi i nagradzanymi artystami, m.in. z Olgierdem Łukaszewiczem, Joanną Szczepkowską, Arturem Barcisiem czy Krzysztofem Globiszem. Teatr realizuje wiele ciekawych spektakli teatralnych, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, prowadzi też zajęcia aktorskie cieszące się dużym zainteresowaniem wśród katowiczan.

Teatrogranty – wsparcie dla teatrów niezależnych

Przypomnijmy, że od 2019 roku w Katowicach funkcjonują Teatrogranty. – W Katowicach postawiliśmy na kulturę. Stała się ona dźwignią promocyjną naszego miasta i pozwoliła zmierzyć się ze stereotypowym postrzeganiem Katowic. Oczywiście jako Miasto Kreatywne UNESCO jesteśmy dumni z życia muzycznego w Katowicach, ale doceniamy także rozwój innych dziedzin sztuki. W ostatnich latach szczególnie rozkwitło niezależne życie teatralne, czego rezultatem jest działanie w Katowicach kilkunastu nieinstytucjonalnych teatrów. Niektóre z nich funkcjonują w naszym mieście już od lat, inne są o wiele młodsze. Wszystkie bardzo dużo wnoszą do życia kulturalnego Katowic, sprawiając, że jest bogatsze i bardziej różnorodne. Teatrogranty są realnym wsparciem dla niezależnego teatru w Katowicach  – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

To program wsparcia dla teatrów niezależnych (nieinstytucjonalnych). Celem konkursu jest wybór projektów teatralnych i okołoteatralnych (spektakle, słuchowiska, wystawy, publikacje, konferencje, projekty edukacyjne itd.) poświęconych Miastu Katowice lub jego mieszkańcom. Pieniądze w ramach programu mogą być przeznaczane na realizację nowych projektów – np. spektakli, cykli warsztatów, projektów edukacyjnych czy słuchowisk. Można je przeznaczyć też na opłacenie honorariów, zakup niezbędnych usług czy materiałów, ale także potrzebnego wyposażenia scenicznego – nagłośnienia, oświetlenia czy urządzeń projekcyjnych. Konkurs daje szansę na uzyskanie wkładu finansowego w wysokości do 30 tys. zł. W tym roku pula przyznanych Teatrograntów wyniosła 115 tys. zł a pieniądze otrzymały m.in. Stowarzyszenie Ogrody Teatru, Teatr bez Sceny, Śląskie Centrum Improwizacji, Stowarzyszenie Living Space Theatre.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025