Silesion.PL

serwis informacyjny

Szkoła nauki jazdy na lodzie na katowickim rynku

Lyzwiarski ekspres… czyli szkola na lodzie. Projekt w ramach wspolpracy Katowic i UNICEF u2 Fot. KAW

Lyzwiarski ekspres… czyli szkola na lodzie. Projekt w ramach wspolpracy Katowic i UNICEF u2 Fot. KAW

W sobotę 17 grudnia na katowickim rynku odbędzie się impreza promująca cykl zajęć z nauki jazdy na lodzie dla obywateli Ukrainy i mieszkańców Katowic. Nauczanie jazdy na łyżwach będzie ekspresowe – potrwa 20 minut. Potem uczestnicy zdecydują, czy chcą dołączyć do całej serii lekcji na tafli w Murckach. Zajęcia organizowane przez MOSiR odbędą się w ramach porozumienia między miastem Katowice a UNICEF-em. Wspólna nauka jazdy na łyżwach będzie nie tylko okazją do zabawy, ale także integracji. Udział w zajęciach i wypożyczenie łyżew będą darmowe.

– To bardzo ważny projekt dla Katowic i katowiczan. Dzięki uzyskanym pieniądzom zrealizujemy setki potrzebnych inicjatyw – skorzystają z nich obywatele Ukrainy, ale też nasi mieszkańcy. Zwiększenie liczby miejsc w żłobkach, dziesiątki projektów miękkich, otwarcie nowych pracowni szkolnych, czy lekcje łyżwiarstwa – to tylko przykłady z długiej listy planowanych działań. Katowiczanie niezmiennie udowadniają, że sport mają we krwi, a jazda na łyżwach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Rusza projekt, w ramach którego można rozwinąć swoje umiejętności, a wspólna aktywność to jeden z najlepszych sposobów na integrację – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Darmowe zajęcia organizowane przez MOSiR odbędą się w ramach porozumienia między miastem Katowice a UNICEF-em. UNICEF dofinansuje polsko-ukraińskie działania pomocowe i integracyjne w Katowicach na kwotę 46 mln zł.

– W UNICEF uważamy, że sport jest bardzo ważny dla zdrowia fizycznego i psychicznego każdego dziecka, a także jego integracji w społeczeństwie – mówi Rashed Mustafa Sarwar, Koordynator Krajowy Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce. – Cieszymy się z tej współpracy z miastem Katowice na rzecz dzieci, które uciekły przed wojną w Ukrainie, ale także mieszkańców  – dodaje.

17 grudnia każdy, kto zjawi się na rynku, będzie mógł uczyć się jazdy na lodzie. Osiem 20-minutowych bloków zajęciowych potrwa, z przerwami, od 9.00 do 13.00. Każdorazowo, pod czujnym okiem instruktora znajdzie się do 20 osób. Tego dnia w zajęciach może wziąć udział maksymalnie 160 osób – obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy.

– 20 minut  na naukę jazdy na łyżwach to dużo i mało. Uczestnicy będą próbowali utrzymać równowagę na lodzie, robić przysiady, a nawet uczyć się jak bezpiecznie upadać i wstawać. Wszystko zależy od chęci, może ktoś spróbuje przekładanki… – mówi Przemysław Domański, czterokrotny mistrz Polski w łyżwiarstwie figurowym.

Na jazdę premierową podczas imprezy promującej nie ma zapisów, może przyjść każdy. Ma to zachęcić mieszkańców do zgłoszenia się do serii godzinnych zajęć na lodowisku w Murckach.

– Jazda na lodzie w trakcie imprezy na Rynku to przedsmak tego, co czeka uczestników cyklicznych zajęć w Murckach. Tam wydłużyliśmy czas nauki do godziny. Spotkania zaplanowaliśmy na grudniowe środy, a od stycznia dojdą soboty. Ćwiczenia na lodowisku w Murckach startują 21 grudnia o 17.00. Wstęp i wypożyczenie łyżew będą darmowe. Zapisy mogą być telefoniczne – dodaje Daniel Muc, dyrektor MOSiR w Katowicach.

Można zapisać się na wszystkie spotkania, albo wybrać dowolne terminy. Lodowisko pomieści jednorazowo do 60 osób. Mieszkańcy będą uczyli się podstaw jazdy na wprost i po okręgu, skręcania, czy tzw. jodełki.

Cykl nauki jazdy na łyżwach to jeden z wielu zaplanowanych projektów realizowanych przez Katowice i UNICEF na rzecz integracji mieszkańców z dziećmi i ich rodzinami, które uciekły przed wojną w Ukrainie.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024