Silesion.PL

serwis informacyjny

Spółka DD12 Lab nowym większościowym udziałowcem Warty Poznań S.A

paulina sypniewska fot jan piechota warta poznan

paulina sypniewska fot jan piechota warta poznan

Spółka DD12 Lab, której prezesem jest Paulina Sypniewska, nabyła pakiet akcji od Bartłomieja Farjaszewskiego i została nowym większościowym udziałowcem Warty Poznań S.A.

Pod koniec sierpnia miną cztery lata od momentu, gdy spółkę Warta Poznań, zarządzającą zespołem seniorów i seniorek, drużynami młodzieżowymi dziewczyn i chłopców oraz ekipą amp futbolistów, przejął Bartłomiej Farjaszewski. „Zieloni” byli wówczas świeżo po awansie do Fortuna 1 Ligi, ale groziło im wycofanie się z rozgrywek. Nowy właściciel wyprowadził Klub na prostą. Zespół w pierwszym sezonie utrzymał się w lidze, a w kolejnym – wrócił do Ekstraklasy po 25 latach przerwy. Teraz rozpoczął trzeci z rzędu rok w najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju, a sukcesy sportowe szły w parze z rozwojem Warty Poznań, realizacją ambitnego „Planu Rozwoju 2020-23”, który zakłada m.in. stworzenie ciekawej oferty dla młodych, walkę z dyskryminacją, wsparcie dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami, a także zaangażowanie się w kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego.

Przed obecnym sezonem Bartłomiej Farjaszewski – tak jak trzy lata wcześniej – napisał list otwarty, w którym zwrócił się m.in. z apelem do osób chcących zaangażować się w rozwijanie najstarszego klubu piłkarskiego w Poznaniu: „Chciałbym zaprosić do współpracy sponsorów i inwestorów. Razem rozwijajmy dalej Wartę Poznań i dążmy do tego by wspólnie świętować przyszłe sukcesy”.

Na ten apel odpowiedziała grupa inwestorów, która nabyła od Bartłomieja Farjaszewskiego większościowy pakiet akcji Warty Poznań S.A. Prezesem zarządu DD12 Lab, spółki nabywającej pakiet inwestorski, jest Paulina Sypniewska, poznanianka, doktor nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, mająca w swoim CV ukończenie programów dla najwyższej kadry zarządzającej m.in. na Harvard Business School. Paulina Sypniewska dołączy do Rady Nadzorczej Klubu, w której pozostanie również Bartłomiej Farjaszewski.

– Bardzo się cieszę, że projekt, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie lata, rozwinął się na tyle, że spodobał się grupie inwestorów i zdecydowali się oni na zakup większościowego pakietu akcji. Dziękuję pani Paulinie Sypniewskiej za zaproszenie mnie do współpracy. Przyjmuję to zaproszenie i będę nadal aktywnie działał w Radzie Nadzorczej Warty Poznań – mówi Bartłomiej Farjaszewski. – Wiem, że Klub trafia w dobre ręce. Uważam, że pomysł nowych inwestorów na finansowanie działalności Warty Poznań jest ciekawy, a jednocześnie mam zapewnienie, że nadal będzie realizowany „Plan Rozwoju 2020-23”, co jest dla mnie bardzo ważne. Będę teraz z całych sił wspierał i angażował się w dalszy rozwój Klubu, ale już w innej roli.

Spółka DD12 Lab będzie inwestowała w Wartę Poznań, a jej celem jest jednocześnie skupienie szerszego grona biznesowego wokół Klubu. DD12 Lab ma na celu powołanie projektów inwestycyjnych, których działalność będzie wspierała rozwój Warty Poznań. Będą to głównie przedsięwzięcia związane z innowacjami w sporcie oraz takie, które wpisują się w strategię rozwoju „Zielonych”.

Paulina Sypniewska fot.Jan Piechota/Warta Poznań
Paulina Sypniewska fot.Jan Piechota/Warta Poznań

ROZMOWA Z PAULINĄ SYPNIEWSKĄ, PREZESEM DD12 LAB

Na czym polegają zmiany w Warcie Poznań?

– Przede wszystkim bardzo się cieszę, że spółka, którą kieruję, została właścicielem klubu tak zasłużonego, o pięknych tradycjach, dwukrotnego mistrza Polski, który zarazem tak dobrze odnajduje się we współczesnych realiach. Uważam, że trudno nie mieć sympatii do tych działań, trudno nie kibicować „Zielonym”.

Spółka, którą reprezentuję nabyła większościowy pakiet udziałów w Warcie Poznań. Nie wprowadza to znaczących zmian w sposobie funkcjonowania klubu. Klub już teraz jest bardzo dobrze zarządzany. Nie zmienia się zarząd oraz skład rady nadzorczej. Dotychczasowa strategia jest dobrze przygotowana i skutecznie realizowana oraz wpisuje się w wartości, na jakich będzie bazować koncept DD12 Lab.

Jak w ogóle doszło do tego, że Pani spółka zainteresowała się Wartą Poznań?

– Projekt innowacyjnego labu funkcjonującego w obrębie profesjonalnego klubu piłkarskiego przedstawił mi zarząd klubu już jakiś czas temu. Po analizie uznałam to za projekt z dużym potencjałem. Sama rozważałam wcześniej możliwość rozbudowy kilku konceptów biznesowych dla branży sportowej. Wiedziałam też, że klub szuka inwestora, aby móc się dalej rozwijać. Udało nam się zaangażować w ten projekt również inne podmioty i tak powstała spółka DD12 Lab.

Czym zajmuje się spółka, która została właścicielem klubu?

– Spółka będzie zajmowała się powoływaniem i rozwijaniem inicjatyw biznesowych, między innymi z obszaru innowacji w sporcie, ale także z branż wpisujących się w profil strategiczny Warty, czyli głównie z zakresu ekologii i społecznej odpowiedzialności biznesu. Celem jest też dalsze rozwijanie społeczności biznesowej wokół Klubu i współpraca z jednostkami naukowymi. Zamierzamy powoływać koncepty biznesowe nie tylko samodzielnie, ale również z zewnętrznymi partnerami. Potencjał tych inicjatyw będzie potwierdzany między innymi w środowisku sportowym, a następnie przedsięwzięcia te będą promowane poprzez Klub, co bezpośrednio ma przełożyć się na wzrost przychodów Warty Poznań.

Cele DD12 Lab są więc szersze niż tylko sama inwestycja w klub piłkarski. Działalność spółki będzie jednak przede wszystkim wspierała funkcjonowanie Klubu, którego rozwój jest nadrzędną kwestią.

Takie podejście wpisuje się w najnowsze trendy światowe. Wokół najlepszych klubów i organizacji sportowych rozwijają się podobne laby, czy też huby, których celem jest innowacyjne spojrzenie na sport i wspieranie go. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że to branża sportowa – finalnie to wynik sportowy jest najważniejszy.

Uważam, że miasto zasługuje na takie koncepty. Chcemy jak najszybciej wrócić na swój stadion w Poznaniu, który jak wiemy, w zamierzeniach ma spełniać nie tylko funkcje sportowe. Ma to być miejsce pracy nie tylko sportowców, ale też ludzi zaangażowanych w rozwój nowoczesnych inicjatyw.

Czy zmiana właścicielska zapewnia stabilność i bezpieczeństwo finansowe Warcie Poznań?

– Dotychczasowemu właścicielowi bardzo zależało na tym, żeby nie była to wyłącznie transakcja polegająca na sprzedaży akcji i nabyciu pakietu większościowego klubu. Uzgodniliśmy, że nowy inwestor zapewni środki pozwalające na dalszy rozwój klubu. Warta Poznań zostanie więc dofinansowana przez spółkę DD12 Lab kwotą, pozwalającą na finansowanie bieżącej działalności i dalszy rozwój.

Założenie jest takie, że budżet będzie sukcesywnie rósł każdego roku. Jednocześnie ma to nadal być fajny, interesujący i atrakcyjny projekt dla mieszkańców Poznania, bez mocarstwowych planów, pełen pokory i skromności. Tak jak do tej pory.

Jaką widzi Pani rolę dla siebie w tym procesie?

– Podejście spółki DD12 Lab w zakresie bieżącego zarządzania klubem będzie podobne do sposobu prowadzenia klubu przez dotychczasowego właściciela. Naszym zadaniem będzie stworzenie jak najlepszych warunków osobom, które już są w Warcie Poznań i które wkrótce do nas dołączą. Chcemy bowiem pozyskać odpowiednich ludzi dla skutecznej realizacji tego projektu.

Branża sportowa rozwija się dynamicznie i chcemy wykorzystać jej ogromny potencjał. Chcemy inwestować w tematy, które są w obszarze naszych zainteresowań, które są naszą pasją, dają radość i pozwalają czerpać satysfakcję. Najważniejsze są emocje, których, jak wiemy, w sporcie nie brakuje.

Fot. Jan Piechota / Warta Poznań

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024