Silesion.PL

serwis informacyjny

Skoczów i jego atrakcje turystyczne

Skoczow na rynku

Skoczow na rynku

Ciekawa architektura i piękna okolica to czynniki, dzięki którym turyści chętnie odwiedzają Skoczów. Miejsc, które warto odwiedzić w trakcie takiej wycieczki, jest sporo. Jakie atrakcje turystyczne zajmują tu najważniejsze miejsce?
Skoczów, jak na miasto o historii sięgającej XIII wieku przystało, może się pochwalić ciekawą i bardzo zróżnicowaną grupą zabytków. Wprawdzie ze względu na liczne pożary oraz wojny te najstarsze budowle nie zachowały się, jednak w niektórych kamienicach zachowały się piwnice z kolebkowych sklepieniach z XIV wieku. To wspaniałe pamiątki po średniowiecznej zabudowie miejskiej, która swego czasu mógł zachwycać Skoczów.

title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen>

Dziś w czasie wycieczki po tym mieście można pozachwycać się parowa cennymi zabytkami sakralnymi oraz nieco młodszą zabudową rynku. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu kamienica, w której w 1576 roku urodził się św. Jan Sarkander – męczennik i jedna z wielu ofiar wojny trzydziestoletniej. W jego rodzinnym domu mieści się muzeum poświęcone jego losom, jego podobizna jest też jedną z najważniejszych ozdób ratusza z XIX stulecia. Figurę świętego można też zobaczyć przy placu kościelnym, który turyści również bardzo chętnie odwiedzają w trakcie wycieczki po tym mieście.
Jakimi atrakcjami może się pochwalić Skoczów? Dumą miasta jest ratusz z końca XVIII wieku, kamienna figura Jonasza (trytona) z XVIII wieku oraz kościół parafialny, który może się pochwalić ciekawym wystrojem z XVIII stulecia. Ciekawym miejscem na planie miasta jest też Muzeum Gustawa Morcinka oraz kaplica św. Jana Sarkandra na zboczach Kaplicówki. To kolejna kaplica stojąca w tym miejscu. Powstała ona w miejscu swych poprzedniczek w 1934 roku, a projekt tej kaplicy jest dziełem Alfreda Wiedermanna. Nad miastem góruje Krzyż Papieski, który w 1985 roku był główną częścią ołtarza zbudowanego w Katowicach-Muchowcu. Od 1995 roku jest on symbolem Skoczowa i ważnym elementem w lokalnej panoramie.

Skoczow Rynek

Piękna okolica i ciekawe zabytki – oto atrakcje, dzięki którym Skoczów jest miastem tak chętnie odwiedzanym przez turystów. Co warto zobaczyć w czasie wycieczki po Skoczowie? Oto największe atrakcje, których nie można pominąć.

Skoczów to miasto interesujące dla miłośników historii. Wiadomo, że jego początki sięgają XIII wieku, a w dziejach miasta nie brak ciekawych wydarzeń. To właśnie tu, w Skoczowie, przyszedł na świat Jan Sarkander – święty i męczennik, który jest patronem Skoczowa. W domu, w którym przyszedł on na świat, mieści się dziś ciekawa placówka muzealna, będąca jednym z najważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po tym mieście. Skoczów może się też pochwalić malowniczym rynkiem, przy którym wznosi się ciekawy ratusz z końca XVIII wieku. Dla miłośników architektury i sztuki sakralnej wielkim skarbem jest kościół farny św. Apostołów Piotra i Pawła, którego głównym walorem jest piękny wystrój, utrzymany w stylu barokowym. Ważnym punktem dla tych, którzy wycieczkę po Skoczowie chcą połączyć z wizytą w miejscach ważnych z punktu widzenia religii, jest Kaplicówka. To wzgórze, znane z kaplicy św. Jana Sarkandra oraz pięknych widoków na pobliskie Beskidy. Inną atrakcja, która przyciąga do Skoczowa wielu miłośników literatury, jest Muzeum im. Gustawa Morcinka – pisarza, który ostatnie lata życia spędził właśnie w Skoczowie.

Skoczów to piękne miasto, które z pewnością warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Tutejsze atrakcje mogą oczarować każdego, a malownicza okolica sprawia, że wycieczki po mieście i jego najbliższej okolicy każdemu dostarczą wiele radości.

Skoczowskie atrakcje. Kamienica przy Fabrycznej

Obecnie znana jest jako siedziba Muzeum im. Gustawa Morcinka, które tak chętnie odwiedzają wycieczki z całej Polski. Jest również jedną z najpiękniejszych kamienic, jakimi może się pochwalić Skoczów. Kamienica przy ulicy Fabrycznej 5 to ciekawy zabytek dawnej architektury, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Dlaczego? Bo tu, w pomieszczeniach piwnicznych, zachowały się ciekawe sklepienia z XV wieku, będące jedną z nielicznych już pamiątek po najdawniejszej zabudowie miasta. Najprawdopodobniej poprzedni budynek stojący w tym miejscu pełnił rolę kaplicy zamkowej. I choć po zamku nie ma dziś w Skoczowie śladu, jest ciekawa kamienica przy ulicy Fabrycznej. W swych dziejach pełniła ona różne role. Była siedzibą różnych organizacji cechowych, przez pewien czas mieściła się tu nawet gospoda. Wiadomo również, że w kamienicy tej urządzono mieszkania dla kilku rodzin, co przyczyniło się do sporych zniszczeń tego zabytku.

Na szczęście w latach 80-tych XX wieku został tu przeprowadzony remont, a kamienica stała się siedzibą muzeum. Dzięki temu Skoczów może się pochwalić wspaniałą atrakcją, a wycieczki jeszcze chętniej zaglądają na jego teren. Wspaniała elewacja oraz ciekawe ekspozycje, które można oglądać w zabytkowych wnętrzach sprawiają, że wizyta w tym miejscu na długo pozostaje w pamięci turystów.

Zabytki Skoczowa. Kościół ewangelicki

Ewangelicki kościół Świętej Trójcy jest jednym z ciekawszych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Skoczów. I choć dla wielu osób najważniejszym celem wycieczki po tym mieście jest słynne wzgórze Kaplicówka, i tej świątyni warto poświęcić nieco więcej uwagi. Ciekawa jest przede wszystkim historia jego budowy, do której można było przystąpić m. in. dzięki edyktom tolerancyjnym i nowej polityce wobec ewangelików. Na tej fali w 1850 roku w Skoczowie zawiązał się komitet, którego głównym zadaniem miała się stać budowa kościoła. Zbierano fundusze na budowę świątyni, a wiedeńskiemu architektowi Horky’emu zlecono opracowanie projektu. W 1863 roku zaczęły się prace budowlane, a w 1865 roku kościół był już gotowy.

Dziś jego szczupła sylwetka jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w panoramie miasta, a Skoczów staje się miastem atrakcyjnym i dla tych, którzy chcą zdobywać wiedzę o historii poszczególnych wyznań. Ponieważ z kościoła tego blisko jest już na Kaplicówkę, turyści chętnie uwzględniają wizytę w tym miejscu w programie swej wycieczki. Obok kościoła można ujrzeć i inne, bardzo ważne dla skoczowskich ewangelików budynki. To probostwo oraz budynek szkoły, który wzniesiono wraz z kościołem z myślą o ewangelickiej młodzieży.

Skoczowskie atrakcje. Ratusz

Ratusz jest najważniejszą ozdobą skoczowskiego rynku, jest też jedną z najciekawszych budowli, jakimi może się pochwalić to miasto. Kto w czasie wycieczki po Skoczowie zajdzie na tutejszy rynek i przyjrzy się dokładniej tej budowli, z pewnością nie będzie tego żałować. To wspaniały obiekt z końca XVIII wieku, który przyciąga uwagę ciekawą elewacją oraz reprezentacyjną, barokową wieżą. W latach 30-tych XX wieku ratusz został rozbudowany, wtedy też dobudowane zostało drugie i trzecie piętro. W ratuszu, który do dziś jest siedzibą władz miejskich, zachowały się wspaniałe sklepienia kolebkowe. Turyści w czasie wycieczki po mieście ograniczają się jednak zazwyczaj do podziwiania jego zewnętrznej elewacji. Wyróżnia się tu fresk przedstawiający św. Jana Sarkandra – patrona miasta. Uwagę przyciąga też ciekawy balkon, który znajduje się nad wejściem do ratusza, którego największa ozdoba jest piękna balustrada. Sama wieża może się pochwalić ciekawymi tarczami zegarowymi z XIX wieku oraz blaszanym hełmem, który podkreśla barokowy charakter tego obiektu. Dzięki tak ciekawym detalom architektonicznym, Skoczów może pochwalić się bardzo ciekawym ratuszem. To jedna z ciekawych budowli tego typu na ziemi cieszyńskiej, zatem w czasie wycieczki po tej części kraju warto mu poświecić odrobinę uwagi.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025