Skąd się bierze woda w kranach mieszkańców Katowic? Szluknij sie z kokotka
Woda w kranach mieszkańców Katowic pochodzi głównie z Jeziora Goczałkowickiego i charakteryzuje się miękkim składem, zawierając stosunkowo niskie stężenie węglanu wapnia i innych jonów. Taki skład wpływa korzystnie na stan pralek i czajników. Kranówka płynie tysiącem kilometrów sieci wodociągowej, zapewniając mieszkańcom miasta stały dostęp do czystej wody pitnej.
Z okazji przypadającego 22 marca Światowego Dnia Wody, władze Katowic ruszają z kampanią informacyjną dla mieszkańców, która ma na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia wody i jej ochrony.
– W Katowicach nieustannie zachęcamy do postaw proekologicznych. Mieszkańcy otrzymują zwolnienie z podatku od nieruchomości, gdy zdecydują się na założenie zielonej fasady czy zielonego dachu. Zachęcamy także do picia kranówki. Stąd różne akcje informacyjne, happeningi czy poidełka, które promują picie kranówki w miejscach publicznych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Zbliżający się Światowy Dzień Wody to świetna okazja, by przypomnieć skąd się bierze woda w kranach mieszkańców, kto ją sprawdza czy możną ją pić, a na koniec, co się dzieje z naszymi ściekami – dodaje prezydent.
Katowice od kilku lat podejmują działania mające na celu zachęcenie mieszkańców do picia wody z kranu. Miasto edukuje, zwalcza mity i przedstawia fakty, które przemawiają za picie katowickiej kranówki. Organizowane są także akcje promujące tę inicjatywę. Wszystkie te działania wkomponowane są w kampanię społeczną „Szluknij sie z kokotka”. Dzięki niej mieszkańcy Katowic dowiadują się, że woda z kranu jest czysta, zdrowa i bezpieczna do picia, a także tańsza i bardziej ekologiczna niż woda butelkowana. 22 marca przypada Światowy Dzień Wody, dlatego też miasto Katowice rusza z kolejną kampanią informacyjną, zachęcającą do korzystania z katowickiej kranówki.
– Katowickie Wodociągi każdego dnia podejmują starania, aby zapewnić mieszkańcom naszego miasta wodę najwyższej jakości. Stały monitoring oraz ciągłe inwestycje w wymianę sieci wodociągowej przekładają się na jakość dostarczanej wody oraz niezawodność. Warto pamiętać o tym, że woda dostarczana przez Wodociągi jest znacznie tańsza niż ta butelkowana, którą możemy kupić w sklepach, a nie jest w niczym gorsza. Oprócz oszczędności finansowych, dochodzą też korzyści ekologiczne. Picie wody z kranu to mniejsze zużycie plastikowych opakowań na wodę – mówi Stanisław Krusz, prezes zarządu spółki Katowickie Wodociągi S.A.
W ramach promocji Katowickiej Kranówki, wiele obiektów, takich jak kryte baseny, Biuro Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta czy szkoły, zdecydowało się zastąpić butelkowaną wodę poidełkami z wodą prosto z kranu oraz dystrybutorami kolumnowymi. Akcja cieszy się także poparciem wielu lokali gastronomicznych, które serwują wodę z sieci w swoich menu. W ubiegłym roku Katowice rozszerzyły kampanię o inicjatywę „Odkręć i napij się!”, skierowaną do uchodźców z Ukrainy. W ramach tej akcji wydrukowano dwujęzyczne plakaty oraz ulotki, które zostały rozwieszone w wielu miejscach w mieście.
Katowice aktywnie biorą udział w różnego rodzaju wydarzeniach, takich jak spotkania, pikniki czy imprezy sportowe. Podczas tych okazji goście mogą ugasić pragnienie katowicką kranówką lub ochłodzić się przechodząc pod kurtyną wodną, jak to miało miejsce podczas festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Mobilne poidełka do serwowania kranówki okazują się szczególnie przydatne podczas imprez sportowych, ponieważ jednorazowo można napełnić nimi aż 30 kubków i od razu wręczyć je biegaczom lub innym sportowcom.
Skąd bierze się woda w katowickich kranach?
Katowice zaopatrują się w wodę głównie z Jeziora Goczałkowickiego, które jest ujęciem powierzchniowym. Miasto nie posiada własnych ujęć wody, więc wodę nabywa za pośrednictwem 79 studni zakupowych od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Woda ta jest miękka, czyli zawiera stosunkowo niskie stężenie węglanu wapnia i innych jonów, co korzystnie wpływa na stan pralek i czajników.
Jak to się dzieje, że w czasie awarii w jednej części miasta reszta mieszkańców ma dostęp do wody?
Sieć wodociągowa Katowic jest podzielona na ponad 100 obszarów zasilania, dzięki czemu dostawy wody mogą być kontrolowane i w razie potrzeby wstrzymane jedynie na ograniczonych obszarach. Ponadto, wydzielone obszary są połączone między sobą, co umożliwia zmianę sposobu i kierunku zasilania w razie awarii. Dzięki temu można minimalizować negatywne skutki przerw w dostawie wody dla mieszkańców.
Jak sprawdzana jest jakość wody?
W Katowicach prowadzi się regularne badania jakości wody, pobierając próbki z wybranych punktów w mieście. Próbki te są badane przez akredytowane laboratorium Katowickich Wodociągów oraz kontrolowane przez sanepid, który wydaje okresowe oceny jakości wody.
Dodatkowo, w laboratorium Katowickich Wodociągów zatrudnieni są sommelierzy, którzy oceniają smak i zapach wody za pomocą swoich zmysłów. Są to specjalnie wyszkolone osoby, zatrudnione w laboratorium Katowickich Wodociągów. Wcześniej przeszły specjalistyczne szkolenia, a testy odbywają się w ściśle określonych warunkach.Przeprowadzają oni testy w ściśle określonych warunkach, po wcześniejszym specjalistycznym szkoleniu.
Laboratorium, w którym badana jest woda, posiada certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji, co gwarantuje wysoki standard wykonywanych analiz w odpowiednio wyposażonym laboratorium.
Czy jakość wody można zbadać ekspresowo w razie nagłej awarii?
Katowicka spółka wykorzystuje nowoczesną metodę enzymatyczną umożliwiającą badanie wody w przyspieszonym tempie. W razie nagłego pogorszenia parametrów wody daje to możliwość odpowiedniej reakcji. Laboratorium bada wodę i ścieki na potrzeby własne, instytucji i mieszkańców. Bada też jakość wód na pływalniach.
Co dzieje się ze ściekami w Katowicach?
Ścieki odprowadzane są kanalizacją o długości niemal 800 km. Oczyszczane są w czterech oczyszczalniach. Po oczyszczeniu trafiają do płynących przez miasto potoków i rzek, które są częścią dorzeczy Wisły i Odry. Z oczyszczalni Panewniki wpływają do rzeki Kłodnicy będącej dopływem Odry. Natomiast z Podlesia do rzeki Mlecznej, później Gostyni i ostatecznie Wisły. Z Gigabloku i Dąbrówki Małej – Centrum odprowadzane są do Rawy i Brynicy, więc w efekcie zasilają Wisłę.
Czy Katowickie Wodociągi oczyszczają tylko ścieki ze swojego miasta?
Katowickie Wodociągi oczyszczają ścieki z Katowic, Siemianowic Śląskich, Czeladzi i części Sosnowca
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).