Silesion.PL

serwis informacyjny

Mieszkańcy katowickiego osiedla Witosa zyskają dom kultury

Wizualizacja Miejskiego Domu Kultury na os. Witosa w Katowicach 2

Wizualizacja Miejskiego Domu Kultury na os. Witosa w Katowicach 2

Wybrano wykonawcę spośród 15 firm, które wyraziły zainteresowanie budową domu kultury na osiedlu Witosa. W ramach inwestycji o wartości prawie 22 mln zł znajdzie się wielofunkcyjna aula z 200 miejscami siedzącymi, sala taneczno-ruchowa, pracownia plastyczna, sala do gry na instrumentach oraz pracownia ceramiczna. Ponadto, zostanie zainstalowany system do organizacji wystaw. Warto przypomnieć, że budowa domu kultury jest częścią “Umowy z mieszkańcami” podpisanej przez Prezydenta Katowic – Marcina Krupę.

– W drugiej połowie przyszłego roku mieszkańcy osiedla Witosa zyskają dom kultury. Wybraliśmy wykonawcę i możemy ruszyć z realizacją pierwszego etapu oczekiwanego przez mieszkańców projektu. Budowa domu kultury na osiedlu Witosa ma przede wszystkim zwiększyć ofertę kulturalną i rekreacyjną w tej części Katowic. By projekt w pełni odpowiadał potrzebom mieszkańców powstał po konsultacjach z nimi – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ramach przetargu na realizację Miejskiego Domu Kultury na osiedlu Witosa, swoje oferty złożyło 15 zainteresowanych wykonawców. Spośród nich, sześć firm zmieściło się w przewidzianym na inwestycję budżecie wynoszącym ponad 27 mln zł. Ostatecznie, po przeprowadzeniu analizy ofert, komisja przetargowa wybrała Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET Sp. z o.o. Sp. Komandytową jako wykonawcę. Firma ta oszacowała koszt prac na niecałe 22 mln zł. Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał 15 miesięcy na realizację pierwszego etapu inwestycji, po którym nastąpią czynności odbiorowe. Pierwszy etap obejmuje budowę domu kultury wraz z parkingiem oraz zagospodarowaniem terenu. W późniejszym czasie rozpoczną się prace w ramach drugiego etapu, dotyczącego stworzenia części parkowej.

Koncerty, wystawy, warsztaty i wiele innych możliwości

Planowany budynek będzie pozwalał na realizację szerokiej oferty kulturalnej. – Jego głównym punktem będzie wielofunkcyjna, wytłumiona akustycznie sala z 200 miejscami siedzącymi, scenę z pianinem, profesjonalnym zapleczem technicznym i reżyserką – mówi Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A., spółce pełniącej rolę inwestora zastępczego. 

Oprócz organizowania koncertów, występów i widowisk, przestrzeń Miejskiego Domu Kultury będzie pozwalała również na inne formy spędzania wolnego czasu. – Umożliwi to między innymi wyposażona w parkiet, lustra i nagłośnienie sala baletowa, a także pomieszczenia do realizacji różnych zajęć. Sam hol również ma pełnić specjalną funkcję. Dzięki systemom podświetlania i podwieszania będzie można organizować w nim wystawy sztuki – dodaje Jarosław Łuczyński

Ponadto znajdą się tu sale, w których będzie można organizować różnego rodzaju spotkania. Co ważne, będą one nie tylko związane z kulturą. MDK Witosa ma być uniwersalną przestrzenią i znajdą się w nim także pomieszczenia biurowe Rady nr 8 czy Klub Seniora.

Tętniąca życiem zielona przestrzeń

Wokół budynku, a nie tylko w jego wnętrzu, będzie można przyjemnie spędzać czas. Miejski Dom Kultury zostanie wkomponowany w nowy park miejski, a przestrzeń wokół niego będzie służyć organizacji różnego rodzaju zajęć i wydarzeń plenerowych. Na terenie parku znajdować się będzie wiele atrakcji, takich jak zadaszona scena i ekran dmuchany z projektorem. Codziennie będzie również można korzystać z ogrodów społecznych, siłowni zewnętrznej, leśnego placu zabaw czy ścieżek edukacyjnych. Ponadto, zostaną wybudowane drogi pieszo-rowerowe, stojaki na rowery, ławeczki i pergole.

Warto również podkreślić zastosowane tu, przyjazne środowisku rozwiązania. – Do podlewania zieleni będzie wykorzystywana zbierana deszczówka oraz ekologiczne metody nawadniania, jak m.in. sucha rzeka oraz suche oczko wodne. Na uwagę zasługuje również zastosowanie dachu zielonego z zielenią ekstensywną, nie wymagającą specjalnej pielęgnacji – wyjaśnia dyrektor Łuczyński.

Jeszcze więcej kultury

Planowana budowa MDK Witosa to nie jedyna inwestycja związana z kulturą, która zostanie zrealizowana w najbliższym czasie. Obecnie trwają także przygotowania do stworzenia Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej “Dom Kilara”. Ośrodek zostanie utworzony w rozbudowanym budynku, w którym mieszkał kompozytor Wojciech Kilar w Katowicach-Brynowie. Obiekt zostanie podzielony na dwie części. Pierwsza z nich, muzealna, znajdzie się w oryginalnym domu Kilara i będzie zawierała jego prywatne przedmioty, takie jak fortepian, rękopisy, książki i meble. Druga część zostanie wyposażona w interaktywne urządzenia i poświęcona będzie nie tylko muzyce poważnej, ale całej dziedzinie muzycznej. W Katowickim Centrum Edukacji Muzycznej odbędą się również koncerty, recitale i warsztaty. Aktualnie trwa przetarg na wykonawcę tej inwestycji.


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author