Silesion.PL

serwis informacyjny

Siatka w siatkówce

Siatka to najważniejszy element boiska. Również od siatki wzięła się sama nazwa siatkówka, bo przecież element jakim jest siatka, sprawia, że ten sport staje się od razu rozpoznawalny.

To na podstawie siatki powstały takie sporty jak min piłka plażowa gdzie min używa się siatki. Siatka jest zawieszona w przypadku mężczyzn na wysokości 2, 40 metra oraz 2, 20 dla kobiet. Tych różnic chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Siatka umiejscowiona jest zawsze w środku pola gry. Na dwóch końcach siatki wysokość musi być zawsze taka sama wysokość. Jest to podstawowa rzecz przy sprawdzaniu gotowości boiska i siatki do meczu.

Tzn. z fizycznego punktu widzenia różne odchyły mogą się zdarzyć, dlatego między dwoma końcami siatki mogą być zawsze maksymalnie 2 centymetry różnicy. Co do wymiarów samej siatki do standardy światowe podają, że szerokość siatki wynosi 1 metr, a jej długość od 9, 5 do 10 metrów. Zawszy przy jednym boku siatki siedzi sędzia, który dzięki temu ma doskonały obraz gry i może bez problemu wypatrzeć wszystkie przewinienia. Sędzia widzie wtedy zawodnik dotknął siatki i czy piłka dotknęła ziemi w obrębie boiska. Podstawową zasadą w grze w siatkówkę jest bowiem to, że zawodnik nie ma prawa dotknąć siatki a tym bardziej jej przekroczyć, gdyż wtedy jest to wejście na teren zajmowany przez drużynę przeciwną i równoznaczny jest z oddaniem punktu oraz przerwaniem gry.

Siatka podtrzymywana jest przez specjalne słupki, których nie trzeba chyba specjalnie opisywać. Są one nieco wyższe niż siatka i wykonane są z jednolitego materiału. Siatka musi spełniać w zupełności swoje zadania, musi być giętka, rozciągliwa, a jeśli się ja rozłoży, powinna zachować nieugięte właściwości. Siatka musi spełniać w zupełności swoje zadania, musi być giętka, rozciągliwa, a jeśli się ja rozłoży, powinna zachować stałe właściwości.

 

Wiadomo, że tania i badziewia siatka nie spełniła by się w żaden sposób w tej dziedzinie. Siatki tego typu rwą się bardzo szybko i ulegają widocznym zniszczeniom. Należy dlatego poświęcić większą sumę naszych oszczędności, by mieć coś porządnego i trwałego. W sumie siatka pełni bardzo ważny element podczas gry.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024