Silesion.PL

serwis informacyjny

Rynek pelletu w Polsce: różnorodność producentów i wyzwania związane z jakością

Rynek pelletu w Polsce nie jest jednorodny, obejmując zarówno wielkich graczy, średnie firmy, jak i liczne mikroprzedsiębiorstwa. Część mikroproducentów pelletu działa na swoich gospodarstwach, wykorzystując trociny zgromadzone na miejscu, co może być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie ze strony lokalnych odbiorców. Jednakże produkcja w takich warunkach może nie zawsze zapewniać wysoką jakość produktu, a brak oficjalnych certyfikacji może rodzić niepewność co do składu i czystości surowców.

W ostatnim czasie, konkurencja na rynku pelletu wzrosła, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Widoczne są zmiany w zachowaniach klientów, którzy teraz dokładniej wybierają i kupują pellet w mniejszych ilościach. W tej sytuacji, edukacja klientów staje się kluczowa, aby uniknąć wyboru mniej wartościowych produktów.

Z czym wiąże się jakość pelletu?

Jakość pelletu jest nie tylko kwestią technologii produkcji, ale także transparentności procesów i użytych surowców. Dla przykładu, w Maximer posiadamy certyfikaty DinPlus i ENplus (A1), co stanowi gwarancję zgodności z rygorystycznymi normami jakości.

Nieuregulowany rynek małych producentów w garażach niesie ze sobą niepewność co do składu i czystości surowców używanych do produkcji pelletu. Klienci powinni być świadomi, że nie wszystkie produkty na rynku posiadają te same gwarancje jakości. Wybierając producenta, który przestrzega norm i certyfikatów, klienci mają pewnoś

co do składu i parametrów technicznych produktu, a jednocześnie wspierają rozwój branży pelletu.

Najwięksi producenci skupiają się na zapewnieniu wysokiej jakości surowca, korzystając z okorowanego materiału potartacznego, co minimalizuje zawartość popiołu w produkcie finalnym. Klienci są coraz bardziej świadomi, co prowadzi do selektywnego podejścia do zakupów, a nawet kontroli z ich strony, co zwiększa konkurencyjnoś

na rynku.

Pellet dla klientów indywidualnych i dla elektrowni: różnice czy iluzja?

Dla naszych klientów nie ma różnicy pomiędzy pelletem dostarczanym do elektrowni, a tym skierowanym do odbiorców indywidualnych. Dbamy o regularne testy surowców, sprawdzając odstępstwa od norm dotyczących siarki, wilgotności, zawartości popiołu i opłacalnej kaloryczności.

Wartościowy pellet zaczyna się od bezpiecznych i odpowiednio wyselekcjonowanych surowców. Jeśli pozyskujemy trociny z zakładu meblowego i jest to surowiec poszlifierski, to może być on zanieczyszczony chemicznie. Dywersyfikacja dostawców surowca powinna być podstawą. Lepszym rozwiązaniem jest materiał potartaczny. Inną sprawą jest dbanie o to, aby surowiec ten był składowany w odpowiednich warunkach, eliminując ryzyko zanieczyszczeń, takich jak na przykład pasiek czy kamienie.

Edukacja klientów i walka z dezinformacją

Maximer dostrzega na polskim rynku problem niewiedzy klientów, co skutkuje czasem wyborem mniej wartościowych produktów. Większość klientów decyduje się na zakup znanych marek, co jest zrozumiałe, jednak niektórzy, chcąc zaoszczędzić, sięgają po tańsze zamienniki, które nie zawsze spełniają normy jakości.

Ważne, żeby klienci mieli świadomość, że sama obecność na worku oznaczenia “A1” nie gwarantuje certyfikacji produktu. Sam system certyfikacji nie zapewnia jakości, ponieważ pellet może być rzadziej badany, a certyfikaty tracą ważność.

Istotna jest także ważność bieżących badań laboratoryjnych w kontekście deklaracji odpowiedniej klasy jakości produktu. Samo odniesienie się do certyfikatu sprzed kilku lat może być mylące i nie odzwierciedlać aktualnej jakości produktu. Edukacja klientów obejmuje również informowanie ich o różnicy między deklaracją a faktycznym posiadaniem certyfikatów, aby uniknąć sytuacji, gdzie są oni po prostu wprowadzani w błąd.

Edukacja klientów nie polega jedynie na promowaniu zakupu pelletu certyfikowanego, ale również na budowaniu świadomości dotyczącej różnic jakościowych między produktami. Jeśli worek 15 kg był wysłany do badania 3 lata temu, a producent dalej mówi, że jest to produkt certyfikowany, to mija się z prawdą. Rekordzista pochwalił się badaniem sprzed 8 lat.

Radzimy klientom, aby dokładnie sprawdzali pochodzenie, skład oraz podstawy certyfikacji oferowanych produktów. Nie należy ulegać pokusie niskiej ceny kosztem jakości i bezpieczeństwa.

Autorem komentarza jest Marcin Łazicki, Maximer Sp. z o.o.

***

Firma Maximer Sp. z o.o., powstała w 2009 roku, dzięki wieloletniemu doświadczeniu kadry zarządzającej w branży, oferuje produkty najwyższej jakości, potwierdzone certyfikatami jakości pelletu drzewnego DINplus oraz ENplus (A1). Zadowolenie klientów jest priorytetem firmy, a wysokie możliwości produkcyjne pozwalają zrealizować każde zamówienie w minimalnym czasie. Maximer zyskał opinię solidnego partnera, czego dowodem są dobre, długotrwałe relacje z odbiorcami.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024