Rusza Edukacyjny Szczyt Szachowy w Budapeszcie. Polacy mają się czym pochwalić
Zawodnicy Wasko Hetmana GKS Katowice wezmą udział w Global Chess Festival oraz w Edukacyjnym Szczycie Szachowym grupy Wyszehradzkiej. Oba wydarzenia odbędą się węgierskiej Galerii Narodowej w Budapeszcie. Katowiccy juniorzy zagrają w międzynarodowym turnieju online, a przedstawiciele klubu zaprezentują sukcesy polskiej i katowickiej edukacji przez szachy w szkołach.
Global Chess Festival, zrzesza podmioty z całego świata nauczające grę w szachy oraz wykorzystujące edukacyjne walory szachów. W tym roku szczególnie akcentowane będą osiągnięcia w państwach Grupy Wyszehradzkiej – Polsce, Czechach, Słowacji i Węgrzech. Festiwal wspiera fundacja szachowa jednej z najbardziej znanych zawodniczek w historii, Węgierki Judit Polgar.
Nauczanie szachów cieszy się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie, a korzyści z niego płynące dostrzega coraz więcej krajów. Poprzez połączenie gry i nauki, szachy rozwijają strategiczne myślenie, umiejętność rozwiązywania problemów, kreatywność oraz umiejętności analityczne. Szachy zyskują również na popularności w edukacji w krajach Grupy Wyszehradzkiej.
– Przy wsparciu Funduszu Wyszehradzkiego, wiosną tego roku rozpoczęliśmy wspólny projekt z naszymi partnerami z V4, aby szczegółowo zbadać obecną sytuację szachów w edukacji w krajach V4. Głównym celem naszego projektu jest dzielenie się wiedzą, zasobami i najlepszymi praktykami oraz zachęcanie do współpracy regionalnej w celu promowania i skutecznego wdrażania szachów w programach edukacyjnych w krajach V4 – mówi Judit Polgar, która niedawno gościła na Festiwalu Szachowym w Katowicach.
Mistrz Międzynarodowy Grzegorz Masternak, koordynator projektu wprowadzającego Królewską Grę do szkół w Katowicach, podkreśla olbrzymie zainteresowanie dzieci szachami. – Dzięki współpracy pomiędzy miastem Katowice, UNICEF oraz klubem szachowym Wasko Hetman GKS Katowice wprowadzamy szachy do katowickich szkół. Tegoroczny projekt pilotażowy przerósł nasze oczekiwania, zgłosiła się aż połowa katowickich szkół oraz o czterysta więcej dzieci, niż mieliśmy miejsc, ale wszystkich do projektu udało nam się przyjąć i wyposażyć w sprzęt szachowy oraz podręczniki z zadaniami. Dzieci korzystać będą też z rozwiązań technologicznych rozwijając zdolności analityczne i myślenie strategiczne – mówi Masternak.
Sekretarz Generalny Międzynarodowej Federacji Szachowej Łukasz Turlej mocno wspiera rozwój szachów w Polsce. – Współpraca z Judit Polgar to dla Katowic wyjątkowa możliwość na szybki i profesjonalny rozwój projektu. Szachy wchodzą na szeroką skalę do szkół, a już w pierwszym roku projekt jest wspierany wiedzą i zaangażowaniem najlepszej szachistki świata. Współpracujemy oraz wymieniamy się doświadczeniami też z partnerami ze Słowacji i Czech w ramach projektu grupy Wyszehradzkiej – mówi.
Turlej, podobnie jak polska mistrzyni międzynarodowa i instruktor szachowy Marlena Chlost, będzie jednym z prelegentów podczas szczytu w Budapeszcie. Tematy obrad obejmują najbardziej skuteczne metody edukacyjne stosowane w każdym kraju, pomysły, narzędzia, materiały programowe i możliwości ich adaptacji w innych krajach, wyzwania stojące przed wspólnymi programami – finansowanie, szkolenia, promocja – oraz możliwości przyszłej współpracy.
Partnerami programu są Klub Szachowy HETMAN GKS Katowice, którego młodzi szachiści wezmą udział w towarzyszącemu szczytowi turnieju online, a także Czeska Federacja Szachowa, Bratysławska Akademia Szachowa „BCA” oraz Fundacja Szachowa Judit Polgar. Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).