Silesion.PL

serwis informacyjny

Rozstrzygnięcie plebiscytu „Galeria Artystyczna 2023” w Katowicach

Galeria Artystyczna miasta Katowice fot. UMK

Galeria Artystyczna miasta Katowice fot. UMK

„Galeria Artystyczna 2023″ to plebiscyt, w ramach którego mieszkańcy Katowic głosują na osoby zasłużone w dziedzinie kultury i sztuki dla Katowic i regionu wskazane przez instytucje kultury. Wyłoniona postać dołącza do znajdującej się na pl. Grunwaldzkim Galerii Artystycznej miasta Katowice. W tym roku najchętniej głosowano na Erwina Sówkę – 149 głosów, Grzegorza Fitelberga – 275 głosów oraz Franciszka Pieczkę – którego wskazało 426 osób. To właśnie wizerunek Franciszka Pieczki, w formie popiersia zostanie uroczyście odsłonięty w Galerii Artystycznej w pierwszej połowie września, podczas obchodów rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.

– Plebiscyt stanowi wyraz pamięci i wdzięczności wobec osób, które zasłużyły się Katowicom oraz regionowi. W tym roku najwięcej głosów mieszkańcy oddali na Franciszka Pieczkę, wybitnego aktora filmowego i teatralnego, którego osobowość ukształtowało górnośląskie pochodzenie. Dlatego we wrześniu to właśnie jego popiersie odsłonimy na Placu Grunwaldzkim – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Galeria Artystyczna to przestrzeń budząca spore zainteresowanie wśród katowiczan. To miejsce żyje w świadomości mieszkańców nie tylko podczas corocznego głosowania, ale przez cały rok, gdyż jest to miejsce, gdzie można odpocząć i poznać historię naszego regionu – dodaje prezydent.

W tym roku w głosowaniu wzięło udział 1117 mieszkańców, z czego 1010 oddało swój głos za pośrednictwem strony internetowej. Najwięcej głosów – 426 otrzymał Franciszek Pieczka (1928–2022) – polski aktor filmowy i teatralny, Kawaler Orderu Orła Białego. Odtwórca blisko 450 ról dramatycznych i komediowych. Współpracował z Krzysztofem Kieślowskim, Wojciechem Jerzym Hasem, Andrzejem Wajdą, Jerzym Kawalerowiczem, Janem Jakubem Kolskim czy Kazimierzem Kutzem, u którego zagrał przywódcę górników Huberta Siersza w filmie „Perła w koronie”.

Wśród tegorocznych kandydatów znaleźli się wybitni artyści i twórcy, którzy swoją pracą i talentem przyczynili się do rozwoju kulturalnego Katowic i regionu. Oprócz Franciszka Pieczki, zgłoszeni byli: Urszula Broll, Tadeusz Wincenty Dobrowolski, Grzegorz Fitelberg, Tomasz Jura, Tadeusz Michejda, Jerzy Stanisław Milian, Feliks Netz, Erwin Sówka, Bolesław Szabelski i Andrzej Szewczyk.

– Plebiscyt co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy mają możliwość głosowania zarówno on-line, poprzez oficjalną stronę internetową miasta Katowice, jak i tradycyjnie, za pośrednictwem kuponu. Jak co roku można go było znaleźć w marcowym wydaniu informatora miejskiego „Nasze Katowice”. Ostatecznie z możliwości udziału w głosowaniu skorzystało ponad 1100 osób – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji.

Dotychczas uhonorowane osoby w Galerii Artystycznej to m.in.: Krystyna Bochenek, Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Henryk M. Górecki, Stanisław Hadyna, Wojciech Kilar, Kazimierz Kutz, Stanisław Ligoń, Jan „Kyks” Skrzek, Paweł Steller, Karol Stryja, Wilhelm Szewczyk, Alfred Szklarski, Aleksandra Śląska czy Józef Świder. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author