Silesion.PL

serwis informacyjny

RAPORT „Student w pracy 2023″ – płace studentów w Aglomeracji Górnośląskiej

oszczedzanie pieniedzy do sloika

Coroczne badanie „Student w pracy” Programu Kariera PRB wyraźnie pokazuje: w Aglomeracji Górnośląsko-Zagłębiowskiej najwięcej studentów w Polsce zarabia pomiędzy trzy a cztery tysiące złotych. Nie odnotowano wynagrodzeń poniżej tysiąca złotych oraz powyżej pięciu tysięcy złotych. Młodzi ludzie oczekują wyższych płac.

Bieżący rok upływa pod znakiem zmian na rynku pracy. Przeciętne wynagrodzenie w firmach urosło od zeszłego roku o 13,6 proc. i osiągnęło pułap 7 065,65 zł, co przy zatrudnieniu na umowę o pracę na pełny etat daje ponad pięć tysięcy złotych „na rękę”. Jednocześnie jednak coraz częściej mówi się o zmianie rynku pracownika na rynek pracodawcy.

Podobne sytuacja wygląda na studenckim rynku pracy. Z badania przeprowadzonego w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu przez pracownię SW Research wynika, że wzrosła grupa studentów zarabiających poniżej dwóch tysięcy złotych na rękę – to prawie co czwarty z nich (w zeszłym roku – co piąty). Jednocześnie ponad pięciokrotny wzrost odnotowano wśród żaków, których wynagrodzenie przekracza siedem tysięcy złotych na rękę.

Badanie „Student w pracy” Programu Kariera PRB pokazuje, że w 2023 r. co piąty student zarabia pomiędzy dwa a trzy tysiące złotych miesięcznie. To spadek o blisko 12 punktów procentowych w porównaniu z zeszłym rokiem. Tyle samo (19 proc.) otrzymuje pensję w wysokości od trzech do czterech tysięcy złotych na rękę, co jest porównywalne z 2022 r.

– Na rynku pracy obserwujemy dwa trendy. Z jednej strony firmy tną koszty i ograniczają zatrudnienie studentów, co wpływa na zwiększanie liczby osób deklarujących zarobki w przedziale 1001 a 2000 złotych oraz poniżej tysiąca złotych. Z drugiej strony, widać profesjonalizację pracy studenckiej. Mimo niepewności na rynku, przedsiębiorstwa chcą zatrudniać najlepszych kandydatów i są gotowe bardzo dobrze im zapłacić – mówi Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera, największego w Polsce niezależnego programu płatnych staży dla studentów i absolwentów organizowanego przez Polską Radę Biznesu, której jest wiceprezesem.

Na Górnym Śląsku inaczej niż w Polsce

Inaczej proporcje rozkładają się w Aglomeracji Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Prawie co trzeci pracujący student zarabia tu pomiędzy trzy a cztery tysiące złotych – to najwyższy odsetek spośród 12 zbadanych aglomeracji. Jednocześnie to aż o 10 punktów procentowych więcej niż w skali całego kraju. Również więcej żaków niż ogółem w Polsce zarabia pomiędzy cztery a pięć tysięcy złotych (9,7 proc.; w kraju: 9,1 proc.) Nie odnotowano wynagrodzenia poniżej tysiąca złotych ani powyżej pięciu tysięcy złotych.

Źródło: “Student w pracy” 2023, Program Kariera Polskiej Rady Biznesu, programkariera.pl

Oczekiwania studentów rosną

Młodzi ludzie oczekują zdecydowanie wyższych płac. W skali ogólnopolskiej 25 proc. studentów chciałoby obecnie zarabiać powyżej dziesięciu tysięcy złotych na rękę. W Aglomeracji Górnośląsko-Zagłębiowskiej to 16 proc. żaków. 19 proc. studentek i studentów w Polsce marzy o pensji pomiędzy cztery a pięć tysięcy złotych – w Aglomeracji Górnośląsko-Zagłębiowskiej jest ich dwa razy więcej bo prawie 39 proc.

Źródło: “Student w pracy” 2023, Program Kariera Polskiej Rady Biznesu, programkariera.pl

Program Kariera – ciekawa praca i dobre zarobki

Badanie „Student w pracy” Programu Kariera PRB pokazuje, że dla trzech czwartych respondentów zarobki są ważne, bo bez nich nie są w stanie rozwijać swoich pasji, a połowa nie wybierze ciekawej pracy, jeśli jest mniej płatna, gdy do wyboru jest także mniej ciekawa, ale z wyższymi zarobkami.

Na tę potrzebę odpowiada Program Kariera Polskiej Rady Biznesu. To największy multikorporacyjny program płatnych staży w Polsce. W tym roku 34 pracodawców przygotowało ponad 100 staży w całej Polsce, w tym na Górnym Śląsku, w kilkunastu specjalizacjach i obszarach. Wszyscy stażyści otrzymują wynagrodzenie w wysokości minimum 3,6 tys. zł za miesiąc stażu, a niektórzy cztery, pięć czy nawet siedem tysięcy złotych. Kwoty te są znane z góry. Blisko co czwarty uczestnik kontynuuje współpracę z firmą po zakończeniu stażu.

Dodatkowo, staże w Programie Kariera to więcej niż tylko możliwość poznania zawodu czy danej firmy. Stażyści zyskują holistyczne spojrzenie na biznes dzięki bezpośredniej pracy z prezesami lub dyrektorami działów. Mogą liczyć na indywidualną opiekę i dobrze zaplanowany harmonogram praktyk. Jakość staży weryfikowana jest w corocznym badaniu satysfakcji – sami uczestnicy oceniają firmę, która ich zatrudniała.

Program Kariera oferuje wynagrodzenie dostosowane do okoliczności i wyzwań rynkowych, a jednocześnie możliwość zdobycia doświadczenia pracy z najlepszymi.Właśnie tak firmy zrzeszone w Polskiej Radzie Biznesu inwestują w młode talenty i swoich przyszłych pracowników. Od 20 lat organizujemy Program Kariera po to, żeby młode osoby mogły robić kariery. Dziś to członkowie zarządów czy wyższej kadry menedżerskiej firm liderów w swoich branżach, a do których przyszli lata temu na staż – mówi Marian Owerko, szef Programu Kariera, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu.

Zgłoszenia do Programu Kariera można składać za pośrednictwem strony programkariera.pl do 15 maja br. CV są oceniane na bieżąco i niektóre firmy zamykają swoje rekrutacje wcześniej.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024