Silesion.PL

serwis informacyjny

Racibórz w województwie opolskim – kontrowersyjna propozycja polityka PSL

Marcin Oszańca, kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) w nadchodzących wyborach parlamentarnych, zaprezentował swoje propozycje podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Wśród pomysłów polityka znajduje się kwestia przyłączenia Raciborza do województwa opolskiego zamiast pozostawienia go w województwie śląskim.

Oszańca argumentuje, że utrata powiatu raciborskiego, wraz z jego stolicą, nie wpłynęłaby znacząco na potencjał województwa śląskiego. Jednocześnie przesunięcie Raciborza i tego powiatu do granic województwa opolskiego miałoby przynieść korzyści dla tego regionu. Wskazuje na to, że byłoby to korzystne dla Powiatu Głubczyckiego, skąd wielu mieszkańców ucieka za pracą do Raciborza.

Oszańca podkreśla także konieczność rozbudowy sieci dróg na Opolszczyźnie poprzez podniesienie standardu dróg nr 45 i 46 do dróg ekspresowych oraz odblokowanie odrzańskiej drogi wodnej, która jest blokowana od kilku lat przez rząd, ze szczególnym naciskiem na spółkę PKP, która nie chce podłączyć terminala portowego w Kędzierzynie-Koźlu do sieci kolejowej.

Kandydat PSL podkreśla również znaczenie ośrodków akademickich i wyraża niezadowolenie z braku postępów w tworzeniu federacji uczelni na Opolszczyźnie.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych pomysłów Marcina Oszańcy jest propozycja przyłączenia Raciborza do województwa opolskiego. Argumentuje, że Racibórz jest miastem prezydenckim, a historia regionu wskazuje na okresy, gdy Racibórz był częścią Opolszczyzny. Polityk twierdzi, że przyłączenie tego obszaru do województwa opolskiego przyniosłoby korzyści zarówno z punktu widzenia gospodarki, społeczeństwa, jak i kultury.

Oszańca uważa, że pomysł ten ma poparcie mieszkańców Raciborza i okolic, którzy czują się źle traktowani w województwie śląskim. Zaznacza jednak, że proces ten musi odbyć się z poszanowaniem zdania mieszkańców Raciborza i powiatu raciborskiego.

Marcin Oszańca widzi tę kwestię jako skomplikowany proces, który wymaga wielu lat pracy i dialogu z mieszkańcami. Zapowiada, że jeśli zostanie wybrany na posła, podejmie to wyzwanie i będzie działał na rzecz przyłączenia powiatu raciborskiego do województwa opolskiego. Jednocześnie podkreśla konieczność zapewnienia środków europejskich dla Raciborza, aby utrata statusu województwa nie wpłynęła negatywnie na finanse tego obszaru.

Mimo że pomysł ten wywołuje kontrowersje, Marcin Oszańca jest zdeterminowany, aby przekształcić go w rzeczywistość. Jego propozycja może stanowić ciekawą inicjatywę i temat do debaty w regionie.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023