Silesion.PL

serwis informacyjny

Ptasi rondel – nowa plaża dla rybitwy rzecznej w Ochabach Wielkich

Piskleta przy jednym z zejsc z wyspy

Piskleta przy jednym z zejsc z wyspy

Świeżo wyremontowana wyspa na stawie Barzyniec w Ochabach została już zasiedlona przez rybitwę rzeczną. Ptaki w pełni zaakceptowały nowe siedlisko i rozpoczęły swój pierwszy sezon lęgowy. Jest to druga wyspa na tym stawie, która została zabezpieczona na potrzeby żerowania i gniazdowania ptactwa wodno-błotnego w Dolinie Górnej Wisły. Ochrona i poprawa stanu siedlisk tych cennych ptaków realizowana jest w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, we współpracy z RDOŚ w Krakowie, Górnośląskim Kołem Ornitologicznym i Towarzystwem na rzecz Ziemi.

Barzyniec - wyspę dla ślepowronów zasiedlają również śmieszki
Barzyniec – wyspę dla ślepowronów zasiedlają również śmieszki

Człowiek w służbie natury

Dolina Górnej Wisły jest jedną z najważniejszych ostoi rybitwy rzecznej i ślepowrona. Ptaki te zamieszkują wyspy na stawach i żwirowniach, gdzie zakładają swoje kolonie. Rybitwa preferuje nieporośnięte tereny piaszczyste, natomiast ślepowron swoje dni spędza w krzewach i zaroślach bzu oraz wierzby.

– Dzięki realizacji projektu LIFE.VISTULA.PL pomagamy naturze tam, gdzie jest to niezbędne. Umocnienie i nadsypanie zerodowanych wysp na stawach, na których naturalnie osiedlają się ptaki, skutkuje ograniczeniem ryzyka zanikania tych gatunków. Takie stawy jak ten w Ochabach pokazują, piękną współzależność człowieka i przyrody, gdzie działalność hodowlana może przyczyniać się do zachowania cennych gatunków zwierząt. Odpowiednia gospodarka stawowa zaprasza ptactwo na swoje tereny, z kolei natura odwdzięcza się swoim pięknem i bogactwem – mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Technologia PCV dla ochrony przyrody

Przeciwko erozji sztucznych wysp zastosowana została technologia nieprzepuszczalnych ścian z grodzic winylowych PCV, pierwszy raz użyta w ochronie przyrody. Ponadto na stawach, gdzie znajdują się wyspy, wykonane zostało umocnienie fragmentów grobli.

Pisklęta śmieszki i rybitwy rzecznej na wyspie Ptasi rondel
Pisklęta śmieszki i rybitwy rzecznej na wyspie Ptasi rondel

– Jest to piąta wyspa, którą zabezpieczyliśmy w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL. W porozumieniu z ornitologami i z uwagi na swój charakterystyczny kształt nazwaliśmy ją „Ptasim rondlem”mówi Damian Czechowski, koordynator projektu z ramienia RDOŚ w Katowicach i dodaje: – Do tej pory podobne działania zrealizowaliśmy na stawach Granicznik i Olszowiec w Malcu, a także na Zbiorniku Goczałkowickim, gdzie wyspę „Ptasia beczka” zbudowaliśmy od podstaw.

Zewnętrzne środki dla życia w Dolinie Górnej Wisły

Ptasi rondel na stawie Barzyniec
Ptasi rondel na stawie Barzyniec

Dotychczasowy koszt zabezpieczenia wysp i grobli na stawach hodowlanych to 5 mln zł. Na podobne realizacje czekają sąsiadujący z Barzyńcem staw Młyński oraz staw Łężny w Iłownicy. Projekt LIFE.VISTULA.PL realizowany jest od 2018 r. dzięki środkom pozyskanym z Programu LIFE Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Całkowita wartość projektu wynosi 4 315 534 euro.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024