Silesion.PL

serwis informacyjny

Przysięga żołnierzy 13. ŚBOT w Bieruniu z udziałem szefa MON

Foto: twitter.com/terytorialsi

Blisko 40. nowych żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło 3 września przysięgę wojskową na Rynku w Bieruniu. Ochotnicy wypowiedzieli słowa roty w obecności ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, I zastępcy dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej płk Krzysztofa Stańczyka oraz dowódcy 13. ŚBOT płk Tomasza Białasa.

Złożenie przysięgi było zwieńczeniem wytężonego, 16-dniowego szkolenia. Trening obejmował podstawy wojskowości – ochotnicy ćwiczyli przede wszystkim taktykę, strzelanie, topografię i ratownictwo pola walki. Nowi żołnierze odbywali „16-tkę” w oparciu o bazę 133 batalionu lekkiej piechoty w Cieszynie. Wszyscy z nich przeszli szkolenie, które pozwoliło im nabyć podstawy żołnierskiego rzemiosła, bo cały proces szkolenia jest rozłożony na dłuższy czas. Jednak umiejętności i wiedza, jakie zdobyli podczas podstawowego szkolenia, pozwalają im wykonywać stawiane przed nimi zadania. Wielu spośród ochotników to uczniowie, którzy skorzystali z propozycji Wojsk Obrony Terytorialnej pod hasłem „Wakacje z WOT”.

Minister Błaszczak, podkreślił podczas uroczystości, że żyjemy w trudnych czasach

Putin postanowił odbudować imperium Rosyjskie. Zawsze imperium Rosyjskie zagrażało wolności narodów, które żyją w sąsiedztwie Rosji. Najlepszą, jedyną odpowiedzią na te groźby jest wzmacnianie Wojska Polskiego. Wzmacnianie Wojska Polskiego poprzez zwiększenie liczebne i doposażenie wojska w nowoczesną broń. Konsekwentnie to robimy.

Jak dodał, że składając Przysięgę Wojskową ochotnicy przystąpili oficjalnie do Wojsk Obrony Terytorialnej, więc stali się żołnierzami Wojska Polskiego. Od tej pory są żołnierzami, którzy w sumie tworzą oddziały złożone z ponad 37-tysięcy żołnierzy.

Podczas uroczystości Dowódca 13 ŚBOT płk Tomasz Białas przypomniał obchodzoną kilka dni temu 83 rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej.

Te wydarzenia na lata zablokowały rozwój naszej ojczyzny. Dzisiaj, możemy sobie tylko zadać pytanie: gdzie bylibyśmy teraz gdyby nie tragiczne wydarzenia z naszej historii. Jedno jest pewne nawet w obecnych czasach, jak pokazuje sytuacja na Ukrainie, żadne państwo nie może się swobodnie rozwijać bez zapewnienia sobie bezpiecznej pozycji w hierarchii narodów świata. Jednym z narzędzi do osiągnięcia tego celu jest posiadanie silnej armii – zaznaczył płk Tomasz Białas.

– To, co dzieje się za naszą wschodnią granicą bardzo mobilizuje mnie do tego, by wstąpić do wojska i trzeba być gotowym. Chciałam być też przykładem dla moich bliskich znajomych – mówiła szeregowa Joanna Blachura tuż po wypowiedzeniu roty przysięgi.

Podczas uroczystości minister obrony podziękował żołnierzom Wojska Polskiego za profesjonalne wykonywanie zadań mających na celu ochronę polsko-białoruskiej granicy podczas ataku hybrydowego wymierzonego w Polskę. Wręczył 15. żołnierzom odznakę „Za Ochronę Granicy Rzeczypospolitej Polskiej”.

Żołnierze po złożonej przysiędze rozpoczną służbę w rejonie swojego zamieszkania. Tym samym zwiększy się liczba żołnierzy czterech batalionów lekkiej piechoty na Śląsku – Gliwicach, Cieszynie i  woj. opolskim – Opole i Brzeg. Brygada obecnie Liczy blisko 2 tyś. żołnierzy OT. 

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Przysięga to zobowiązanie do końca życia.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *