Silesion.PL

serwis informacyjny

Przebudowa węzła Giszowiec: zmiana organizacji ruchu i otwarcie przejścia podziemnego dla pieszych

Przebudowa wezla Giszowiec czasowa zmiana organizacji ruchu w kierunku Tychow i otwarcie przejscia podziemnego dla pieszych 1

Przebudowa wezla Giszowiec czasowa zmiana organizacji ruchu w kierunku Tychow i otwarcie przejscia podziemnego dla pieszych 1

W najbliższym czasie mieszkańców czekają kolejne zmiany w organizacji ruchu. Planowany na sobotę drugi etap układania masy bitumicznej na odcinku DK86 zostanie przyspieszony i od godziny 20:00 w czwartek do ok. godz. 13:00 w piątek ruch w stronę Tychów będzie odbywał się jednym pasem jezdni zbiorczej. Z kolei 3 czerwca udostępnione zostanie udostępnione podziemne przejście dla pieszych w rejonie przystanków Giszowiec Osiedle.

Ruch w kierunku Tychów jednym pasem

Zgodnie z założonym harmonogramem, w sobotę, 4 czerwca 2022 r. wykonawca miał realizować drugi etap układania masy bitumicznej w rejonie kładki dla pieszych. Jednak ze względu na prognozowane załamanie pogody zmiana czasowej organizacji ruchu zostanie wprowadzona wcześniej. W czwartek o godzinie 20:00 zostanie zamknięta jezdnia główna w stronę Tychów i ruch w tym kierunku będzie odbywał się jednym pasem jezdni zbiorczej. Zakończenie tych prac planowane jest w piątek ok. godziny 13:00.

Zmiany w przejściach podziemnych dla pieszych

W piątek, 3 czerwca wykonawca odda do dyspozycji mieszkańców podziemne przejście dla pieszych zlokalizowane w rejonie przystanków Giszowiec Osiedle, którym można przedostać się na drugą stronę ul. Pszczyńskiej, w kierunku stawu Janina. W miejscu trwają jeszcze prace budowlane, dlatego poszczególne elementy, m.in. pochylnia dla pieszych, będą oddawane do użytku stopniowo.

Jednocześnie wykonawca rozpocznie kolejny etap prac w przejściu podziemnym na wysokości JumpWorld, stąd też będzie ono tymczasowo wyłączone z użytkowania. Ponownie piesi będą mogli z niego skorzystać w lipcu.

Otwarcie węzła Kolista w połowie czerwca

Od 1 czerwca rozpoczęły się prace związane z układaniem masy bitumicznej na jezdniach wschodnich ulicy Pszczyńskiej. Następnie roboty bitumiczne będą prowadzone na wyłączonych obecnie z ruchu odcinkach ulicy Kolistej. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, 20 czerwca otworzony zostanie węzeł Kolista. Został on 20 kwietnia czasowo zamknięty w obu kierunkach, w tym samym czasie otwarte zostały zjazdy z ul. Pszczyńskiej od strony centrum Katowic oraz od strony Tychów w kierunku Ligoty. Jednocześnie ruch odcinkiem ulicy Kolistej będzie umożliwiony wyłącznie od zjazdu na osiedle przy ul. Kolistej do nowo otwartego skrzyżowania.

Przebudowa węzła Giszowiec: czasowa zmiana organizacji ruchu w kierunku Tychów
Przebudowa węzła Giszowiec: czasowa zmiana organizacji ruchu w kierunku Tychów

Koniec inwestycji coraz bliżej

Obecnie stan zaawansowania przebudowy węzła Giszowiec wynosi ponad 90%. Po 20 czerwca realizacja inwestycji skupiać się będzie na pracach wykończeniowych, a ruch na ulicy Pszczyńskiej będzie odbywał się dwoma pasami w każdym kierunku – po jednym pasie na jezdniach zbiorczych i po jednym pasie na jezdniach głównych. Tym samym najważniejsza inwestycja drogowa w Katowicach od czasu budowy tunelu pod Rondem im. Gen. Jerzego Ziętka zbliża się ku końcowi. To istotny dla bezpieczeństwa i komfortu kierowców i mieszkańców projekt, który oddzieli ruch tranzytowy od lokalnego.

Największa inwestycja drogowa od 13 lat

To najważniejsza inwestycja drogowa w Katowicach od 13 lat, czyli od czasu budowy tunelu pod Rondem im. gen. Jerzego Ziętka. Dzięki niej oddzielony zostanie ruch tranzytowy od lokalnego, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i komfortu życia naszych mieszańców. O wadze tej przebudowy najlepiej świadczą liczby. Każdego dnia przez DK86 na wysokości dzielnicy Giszowiec przejeżdża około 58,5 tysiąca pojazdów. Koszt robót budowlanych wynosi ponad 300 mln zł, z czego niemal 240 mln zł to dofinansowanie pozyskane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączna długość rozbudowywanych i przebudowanych odcinków DK81 i DK86 to 3,62 km.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author