Silesion.PL

serwis informacyjny

Nowe stacje rowerów miejskich w Katowicach od 1 czerwca 2022

rower fot. R. Kazmierczak 3

rower fot. R. Kazmierczak 3

Tegoroczny sezon roweru miejskiego rozpoczął się 1 kwietnia i będzie trwał do 1 listopada. Mieszkańcy mogą już korzystać z siedmiu kolejnych stacji, które w większości zlokalizowane są przy obiektach sportowych. W tym roku, docelowa liczba rowerów wyniesie ok. 1000. Z rowerów chętnie korzystają mieszkańcy, co potwierdzają statystyki pierwszych dwóch miesięcy funkcjonowania systemu w tym roku.

1.06.2022 nowe stacje katowickich rowerów miejskich

Nowe stacje wypożyczalni roweru miejskiego zlokalizowane są przede wszystkim w pobliżu miejskich boisk i ośrodków sportowych.

To stacje:

  1. Józefowska-Hala sportowa MOSiR,
  2. Ośrodek Sportowy Podlesianka,
  3. Boisko Rapid
  4. Ośrodek Sportowy Gliwicka/Jana Pawła II.

Te stacje stanowią uzupełnienie możliwości dojazdu rowerem do miejskich obiektów sportowych. Przypomnijmy, że stacje wypożyczania rowerów w Katowicach znajdują się już m.in. przy miejskich basenach w Brynowie i Burowcu czy Ośrodku Sportowym Kolejarz, ale też w popularnych miejscach wypoczynku, takich jak parki i skwery, np. Dolina Trzech Stawów, Park Bogucki, Park Kościuszki, Parku Zadole. Kolejna uruchomiona dzisiaj stacja znajduje się w pobliżu Osiedla Zgrzebnioka i chętnie odwiedzanego przez mieszkańców Parku Kościuszki. Dwie ostatnie dzisiaj uruchomione stacje to stacje GPP Business Park oraz Green Park.

Kolejna rozbudowa systemu czeka nas w lipcu. Nowe stacje pojawią się m.in.

  • w Parku Bolina,
  • na osiedlu Gwiazdy
  • przy Fabryce Porcelany.

Ponadto stacje będą pojawiać się w ramach realizacji inwestycji miejskich, np. w rejonie kompleksu sportowego przy ul. Asnyka – termin uruchomienia uzależniony będzie od zakończenia inwestycji.

Statystyki roweru miejskiego

– W tym roku obserwujemy znaczący wzrost liczby wypożyczeń w porównaniu do roku 2021. Tylko w maju odnotowaliśmy o 20 tys. wypożyczeń więcej niż w maju ubiegłego roku! Mieszkańcy najchętniej korzystają ze stacji „Katowice-Rynek”, w której odnotowano ponad 2,6 tys. wypożyczeń, „Dolina 3 Stawów” z ponad 1,5 tys. oraz „Os. Paderewskiego-Sikorskiego” – prawie 1,4 tys. – wymienia Paweł Sucheta, przedstawiciel miasta Katowice ds. realizacji polityki rowerowej. – W trwającym sezonie do systemu dopisało się już 6,2 tys. nowych użytkowników – dodaje Sucheta.

Dzisiaj w systemie „City by bike” dostępnych jest ich już 118 (106 miejskich i 12 partnerskich) oraz 954 rowery – (850 miejskich i 104 partnerskie) w tym 20 w typie cargo, które mogą przewozić ładunki o masie do 100 kg lub czwórkę dzieci (tyle jest dostępnych kompletów pasów bezpieczeństwa w każdym rowerze cargo). Docelowo zakłada się, że całkowita wielkość systemu „City by bike” w roku bieżącym wynosić będzie 125 stacji zlokalizowanych na terenie Katowic, wraz ze stacjami partnerskimi.

Rozwój systemu rowerów miejskich

Pierwsze rowery miejskie pojawiły się w Katowicach w 2015 r. Wtedy były dostępne tylko trzy testowe stacje. Z roku na rok liczba stacji rosła. W 2019 r. było ich już 76, a w 2020 r. 83. W 2021 r. przekroczona została liczba 100 stacji. W dniu tegorocznego startu systemu w bazie zarejestrowanych było łącznie 102 277 użytkowników.

W zeszłym roku od kwietnia do listopada system łącznie zanotował 130 171 wypożyczeń rowerów. Wśród użytkowników byli tacy, którzy bardzo często korzystali z tego środka lokomocji. Rekordzista wypożyczał rower aż 502 razy. W samym 2021 r. zarejestrowało się ok. 10 tys. użytkowników. Średni czas wypożyczenia wynosił ok. pół godziny. Najczęściej użytkownicy wypożyczali i zwracali rower w tej samej stacji.

Jak wypożyczyć rower miejski?

Aby wypożyczyć rower, najpierw należy się zarejestrować w systemie, a następnie na terminalu przy stacji wybrać opcję ,,Wypożycz”. Każde pierwsze 15 minut jest darmowe, później do pierwszej godziny koszt wynosi 1 zł, druga godzina kosztuje 2 zł, trzecia 3 zł, a każda kolejna 4 zł. Z rowerów można korzystać przez całą dobę.

Operatorem systemu jest firma Nextbike Polska S.A., która ma za zadanie uruchomić stacje, zamontować nowe, a także serwisować je wraz z rowerami przez cały sezon. Całkowity koszt organizacji systemu roweru miejskiego w Katowicach wynosi w tym roku ponad 6,6 mln zł.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author