Profesjonalne wyposażenie siłowni – co musi się w niej znaleźć?
Nowoczesna siłownia powinna być miejscem uniwersalnym, zaopatrzonym w profesjonalne i kompleksowe wyposażenie. W praktyce oznacza to zapewnienie klientom klubu fitness dostępu do maszyn i akcesoriów umożliwiających wykonanie zarówno treningu aerobowego, jak i siłowego. Coraz większą popularnością cieszy się również trening funkcjonalny oraz kalistenika. I tutaj także potrzebne jest odpowiednie wyposażenie. Jaki sprzęt powinien zatem znaleźć się na siłowni, aby była ona atrakcyjna i chętnie odwiedzana?
Maszyny do treningu aerobowego
Treningi tlenowe i wydolnościowe to jedne z najpowszechniejszych form ćwiczeń, dlatego w klubie fitness nie może zabraknąć maszyn, na których można je realizować. Profesjonalne wyposażenie siłowni o tym charakterze to przede wszystkim popularne i szeroko znane urządzenia do ćwiczeń aerobowych, takie jak:
- bieżnie
- crosstrainery
- maszyny eliptyczne
- stacjonarne rowery poziome i pionowe
Urządzenia do ćwiczeń aerobowych to jednak dopiero początek. Przejdźmy teraz do treningu oporowego, czyli najbardziej tradycyjnej formy ćwiczeń na siłowni.
Profesjonalne wyposażenie siłowni – tradycyjny trening siłowy
Najbardziej tradycyjne profesjonalne wyposażenie siłowni to przede wszystkim sprzęt do ćwiczeń siłowych. I tutaj chodzi o szereg akcesoriów praktycznie niezmiennych w swojej postaci od dekad, chociaż oferowane aktualnie w nowoczesnej formie – gumę zastępuje poliuretan, a same urządzenia są o wiele bardziej estetyczne, wytrzymałe i co najważniejsze, wygodniejsze w użytku.
Sprzęt służący do tradycyjnego treningu siłowego to:
- hantle o różnym ciężarze
- obciążenia olimpijskie + gryf olimpijski (np. prosty, łamany, mocno łamany, sprężynujący)
- bumber plates
- sztangi pre-loaded proste
- sztangi pre-loaded łamane
- ławki pod sztangę
Powyższe urządzenia są niezbędne do stworzenia strefy wolnych ciężarów. Przy czym warto zadbać o to, aby obciążeń, gryfów i hantli było na tyle dużo, żeby jednocześnie kilka osób mogło bez problemu przeprowadzić kompleksowy trening oporowy. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że dbanie o formę i sylwetkę staje się coraz popularniejsze i coraz więcej osób decyduje się na podnoszenie ciężarów. Obok samego sprzętu, trzeba także zadbać o dobrą organizację przestrzeni.
Służą do tego akcesoria porządkowe na siłownię:
- stojaki na hantle i obciążenia
- wózki na bumber plates
- stojaki na gryfy
- stojaki na sztangi
Funkcjonalnym wyposażeniem strefy wolnych ciężarów są również pomosty ciężarowe zapewniające stabilne i płaskie podłoże, redukujące hałas w czasie ćwiczeń i gwarantujące ćwiczącym pełne bezpieczeństwo.
Urządzenia ze stosem – trening siłowy na maszynach
Powyższy sprzęt do siłowni to nie wszystko. Zostaje jeszcze jedna, ale bardzo ważna kategoria urządzeń i maszyn, które cieszą się nieustannym zainteresowaniem od lat. Są to oczywiście maszyny ze stosem. Służą one do treningu siłowego. Ich zaletą jest możliwość przeprowadzenia bezpiecznego i wygodnego treningu siłowego z różnym obciążeniem.
Maszyny ze stosem to dość szeroka gama urządzeń, które służą do ćwiczeń nad konkretnymi partiami mięśni, przykładowo:
- maszyna do ćwiczeń mięśni dwugłowych uda
- maszyna do wyciskania na klatkę piersiową
- wyciąg górny
- wyciąg dolny
Urządzenia do ćwiczeń siłowych są szczególnie zalecane osobom początkującym, ponieważ trening oporowy jest na nich po prostu łatwiejszy i bezpieczniejszy.
Trening funkcjonalny i kalistenika
Już od kilku lat niezwykle dużym zainteresowaniem cieszy się trening funkcjonalny i kalistenika. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z ćwiczeniami imitującymi codzienną aktywność, co zwiększa sprawność ogólnoruchową. Natomiast kalistenika to ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Popularyzacja powyższych form treningowych determinuje siłownie i kluby fitness do tworzenia specjalnych stref umożliwiających realizację tego typu aktywności. Jaki sprzęt jest do tego potrzebny?
Profesjonalne wyposażenie siłowni do treningu funkcjonalnego:
- kettlebellsy
- balance stepy
- fit bagi
- taśmy oporowe
- piłki lekarskie
- skrzynie plyometryczne
- pasy treningowe
- kamizelki treningowe
- liny treningowe
- bumper plates
- klatki i bramy do treningu funkcjonalnego
Sprzęt i akcesoria do kalisteniki:
- poręcze do pompek
- drabinka gimnastyczna
- drążek stacjonarny do podciągania
- poręcze stacjonarne do ćwiczeń (np. do dipów, czyli pompek szwedzkich)
- ławka rzymska
- kółka gimnastyczne
Jak widać, dobra siłownia pod względem sprzętowym musi sprostać olbrzymim wymaganiom. Rodzaj profesjonalnego wyposażenia siłowni to jednak nie wszystko. W tym przypadku równie ważna jest jego jakość. Urządzenia komercyjne, przeznaczone do użytku na siłowni, muszą być niezwykle wytrzymałe, wydajne i proste w eksploatacji. Dlatego istotna jest też marka, na jaką postawimy.
Profesjonalne wyposażenie siłowni – Apus Sports
Najlepszy sprzęt do ćwiczeń tworzą ci, którzy sami ćwiczą. Jest to ważne, ponieważ urządzenia i akcesoria użytkowane na siłowni powinny być jak najbardziej ergonomiczne, wytrzymałe i bezpieczne. Takimi zasadami przy tworzeniu profesjonalnego wyposażenia siłowni kieruje się marka Apus Sports, której sprzęt jest projektowany i produkowany na bazie konsultacji z przedstawicielami branży fitness i samymi użytkownikami. Marka prowadzi wnikliwe badania, co pozwala tworzyć sprzęt maksymalnie wydajny i trwały.
Apus Sports oferuje wysokiej jakości urządzenia do treningu siłowego, fitness oraz funkcjonalnego i kalisteniki. Warto zaznaczyć, że marka należy do firmy Total Fitness Concept, która zajmuje się dystrybucją profesjonalnego sprzętu do ćwiczeń najbardziej cenionych w branży producentów, takich jak TechnoGym, Precor czy Life Fitness. Tym samym praktycznie w jednej firmie można zaopatrzyć swoją siłownię w pełni kompleksowe wyposażenie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).