Silesion.PL

serwis informacyjny

Prace przy budowie parku w katowickiej Kostuchnie na ostatniej prostej

Trwa montaż urządzeń placu zabaw fot. KAW

Atrakcje dla dzieci, masa zieleni i hotele dla owadów – trwają ostanie prace budowalne w parku przy ul. Wantuły. Wiosną tego roku mieszkańcy będą mieli do dyspozycji nowe miejsce do wypoczynku lub aktywnego spędzania czasu wśród zieleni.

– Zielony teren przy ul. Wantuły był dotychczas niezagospodarowany. Otaczają go domy, a w pobliżu znajduje się szkoła, więc to dobre miejsce do założenia parku. Po zakończeniu realizowanych obecnie prac mieszkańcy będą mieli do dyspozycji uporządkowany teren z wydzielonymi strefami aktywności – m.in. placem zabaw dla dzieci, miejscami do rekreacji czy do obserwacji przyrody – wymienia Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Powstanie parku przy ul. Wantuły to jeden z elementów budowy bądź rewitalizacji czterech parków w Katowicach. Nowe lub odnowione zielone przestrzenie z miejscami rekreacji pojawią się także w Wełnowcu, u zbiegu ul. Leopolda i LeRonda oraz w dolinie rzeki Ślepiotka. Rewitalizowany jest także teren przy Stawie Kajakowym w Dolinie Trzech Stawów. Łączny koszt prac to ponad 40,6 mln zł – dodaje prezydent.

Realizacja inwestycji w infrastrukturę parków jest częścią umowy z mieszkańcami, którą prezydent zawarł w 2018 r. Park przy ul. Wantuły znajduje się na południu Katowic – we wschodniej części dzielnicy Kostuchna. Wzdłuż zachodniej granicy parku biegnie ciek Malownik, który jest dopływem rzeki Mlecznej. Znajduje się tu również niewielki staw o głębokości ok. 1 m.

Park ma powierzchnię prawie 34 tys. m2, a koszt jego zagospodarowania to ponad 5,5 mln zł. Po rewitalizacji 90% terenu zajmą tereny zielone, a na pozostałej części znajdzie się m.in. strefa zabaw i rekreacji dla dzieci, punkt widokowo-obserwacyjny oraz strefy zieleni ozdobnej. Do parku dostarczone zostały ostatnio elementy małej architektury, a także zasadzono już prawie wszystkie rośliny. Ponadto tam gdzie teren jest podmokły rozpoczął się montaż drewnianych pomostów. W najbliższym czasie wykonana zostanie również nawierzchnia ścieżek oraz zamontowane zostaną altany. Całość będzie gotowa wiosną br.

Atrakcje dla najmłodszych

Dzięki rewitalizacji parku dzieci zyskają kilka sprzętów i konstrukcji do zabawy. Jednym z nich będzie wielofunkcyjny domek wyposażony m.in. w siatkę wspinaczkową, zjeżdżalnię, drabinkę i most linowy. Oprócz tego pojawi się również huśtawka typu „bocianie gniazdo”. Zamontowany zostanie także zestaw do ćwiczeń, składający się z mostku ruchomego łańcuchowego, lin do wspinaczki, rączek do podciągania czy mostku do przechodzenia liną. Długość tego zestawu to ok. 2 m. Dzieci będą mogły bawić się też na rowerku-bujaku na sprężynie i w domkach tipi. Zmęczone zabawą będą mogły odpocząć na hamakach. Większość urządzeń zabawowych jest w trakcie montażu, a postęp prac pozwala dostrzec ich umiejscowienie w powstającym parku.

Miejsce do odpoczynku i rekreacji

Odwiedzający park, podczas spacerów będą mieli możliwość odpoczynku na leżakach zamontowanych wzdłuż jednej ze ścieżek. Na terenie parku nie zabraknie także ławek m.in. z podłokietnikami. Rowerzyści natomiast będą mieć do dyspozycji 4 zestawy stojaków rowerowych.

Oprócz tego pojawią się tu również trzy typy altan z drewna giętego. Duża altana będzie umożliwiała przeprowadzanie zajęć edukacyjnych dla dzieci oraz kameralnych imprez. Znajdą się tam 3 ławy do siedzenia. Średnia altana natomiast będzie idealnym miejscem na organizację grilla. Poza tym wybudowane  zostaną jeszcze trzy mniejsze altany.

W parku będzie można skorzystać także z czatowni – punktu obserwacyjnego. Drewniana konstrukcja będzie zadaszona, a sama czatownia to element ścieżki przyrodniczej, na której znajdą się też hotele dla owadów, karmniki, budki lęgowe oraz gra edukacyjna „Kostki wiedzy”. Gra będzie prezentowała różne gatunki drzew, ptaków, ssaków, owadów i roślin. 

Więcej zieleni w parku

Park przy ul. Wantuły był dotychczas nieurządzonym, dziko porośniętym terenem zielonym z drzewami i krzewami. Część znajdujących się tam drzew była chora lub martwa, co stanowiło zagrożenie dla odwiedzających to miejsce. W ramach prac nad rewitalizacją tego miejsca, położono nacisk na pielęgnację zieleni i uporządkowanie jej. Dosadzono 161 nowych drzew. Są to m. in. buki pospolite, dęby szypułkowe, dęby błotne czy graby pospolite. Teren parku został oddzielony od sąsiadującej zabudowy jednorodzinnej zielenią izolacyjną. Na całym obszarze zainstalowano też 13 konstrukcji, które będą porośnięte roślinami pnącymi, umożliwiającymi m. in. odgrodzenie otwartego placu zabaw i placu ćwiczeń. Oprócz tego, po zakończeniu inwestycji park zyska 373 krzewy i pnącza, a także byliny i aż 7,5 tys. m2 traw. Powstaną również łąki kwietne, łąka trawista i zieleń przywodna.

W ramach budowy parku wykonany został nowy układ alejek parkowych. – Ważnym elementem, który wpływać będzie na bezpieczeństwo, jest montaż oświetlenia – trwa instalacja 21 opraw oświetleniowych i 6 opraw umożliwiających podświetlenie podestów. Dzięki temu wieczorne spacery po tym terenie będą przyjemniejsze. Teren parku będzie także monitorowany, co oczywiście podniesie poziom bezpieczeństwa  – objaśnia dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej Mieczysław Wołosz. Oczyszczony zostanie również znajdujący się na terenie parku staw. Inwestycja ma na celu doprowadzić do jego równowagi biologicznej przy wykorzystaniu specjalnych probiotycznych preparatów mikrobiologicznych.  

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024