[wideo] Pościg Straży Granicznej za busem: 17-latek przewoził 37 cudzoziemców
Incydent miał miejsce 12 września na terenie trasy S3. Gorzowscy strażnicy graniczni pełniący służbę w okolicy wytypowali do kontroli drogowej dostawczego Citroena na polskich numerach rejestracyjnych. Co miało być rutynową kontrolą, szybko przerodziło się w dramatyczną sytuację.
Kierowca pojazdu nie tylko nie zastosował się do wydanych sygnałów do zatrzymania, ale także zaczął uciekać z dużą prędkością w kierunku granicy z Niemcami. Straż Graniczna natychmiast podjęła pościg za uciekającym pojazdem. Kierowca dostawczego Citroena, mimo kilku prób zepchnięcia ścigających go samochodów z drogi, został ostatecznie zatrzymany po kilku kilometrach pościgu.
Okazało się, że za kierownicą pojazdu znajdował się 17-letni Polak, który w zamkniętej części ładunkowej przewoził aż 36 obywateli Syrii oraz jednego Turka. To jednak nie koniec nielegalnych działań młodego kierowcy. Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że 17-latek nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Ponadto, badania wykazały, że prowadził pojazd będąc pod wpływem alkoholu, co było przyczyną stwierdzonego stanu nietrzeźwości (około 0,6 promila).
Kierowca został zatrzymany pod zarzutem organizowania nielegalnego przekroczenia granicy ze Słowacji do Polski grupie 37 cudzoziemców z zamiarem dowiezienia ich wbrew przepisom na terytorium Niemiec. Dodatkowo mężczyzna usłyszał zarzut prowadzenia pojazdu bez odpowiednich uprawnień, jazdy w stanie nietrzeźwości oraz zignorowania poleceń interweniujących funkcjonariuszy, co spowodowało bezpośrednie zagrożenie katastrofą w ruchu lądowym.
Podczas przesłuchania, podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. Prokurator będzie wnioskował o zastosowanie wobec niego aresztu tymczasowego. Za organizowanie przekroczenia granicy cudzoziemcom grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.
W części ładunkowej Citroena, funkcjonariusze doliczyli się 36 Syryjczyków oraz jednego Turka. Nie posiadywali oni dokumentów tożsamości ani dokumentów potwierdzających legalność pobytu w Polsce. Posiadali jednak słowackie dokumenty pobytowe. W związku z niezgodnym z prawem przekroczeniem granicy ze Słowacji oraz próbą nielegalnego przekroczenia granicy z Polski do Niemiec, cudzoziemcy zostali zatrzymani, a wszczęto wobec nich postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu. Wszyscy dorośli cudzoziemcy przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres roku lub dwóch lat. Następnie zostali przekazani służbom słowackim.
źródło: Nadodrzański Oddział Straży Granicznej
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).