Silesion.PL

serwis informacyjny

Porównywarka OC – jak działa to narzędzie i czy jest przydatne?

Porownywarka OC – jak dziala to narzedzie i czy jest przydatne

Porownywarka OC – jak dziala to narzedzie i czy jest przydatne

W dobie szeroko pojętej cyfryzacji coraz więcej branż przenosi się do świata wirtualnego. Jedną z nich jest branża ubezpieczeń komunikacyjnych, która oferuje między innymi obowiązkowe polisy OC. Jako że dziś jesteśmy w stanie kupić ubezpieczenie OC online, trudno byłoby sobie wyobrazić, że moglibyśmy nie móc również dokonać w Internecie wstępnej kalkulacji składek i… porównać ze sobą oferty różnych ubezpieczycieli!

Od paru ładnych lat zaobserwować możemy trend przenoszenia wielu usług i produktów do świata cyfrowego. Dziś w zasadzie nie musimy opuszczać mieszkań i domów, by opłacić rachunki, zrobić zakupy spożywcze czy kupić ubrania. Zdaje się, że w ostatnim czasie pandemia koronawirusa ten proces przyspieszyła.

Wśród branż, które coraz szerzej dostępne są w Internecie, znalazła się również branża ubezpieczeniowa. Ubezpieczenie samochodu przez Internet to kwestia kilkunastu minut spędzonych przed ekranem komputera. Dawniej musielibyśmy udać się do agencji ubezpieczeniowej, by dopełnić wszelkich formalności.

Co więcej – dziś możemy swobodnie korzystać również z tak zwanych porównywarek OC, które okazują się być bardzo przydatne podczas poszukiwania najniższych składek czy najkorzystniejszych pakietów ubezpieczeniowych. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób narzędzia te funkcjonują.

Porównywarka OC online – jak działa?

W sieci znaleźć możemy różne porównywarki ubezpieczeń. Zazwyczaj działają one na podobnych zasadach. Jednym z przykładów sprawdzonych porównywarek OC/AC jest Porówneo, gdzie w prosty sposób możemy zestawić ze sobą oferty wielu firm ubezpieczeniowych.

Porowneo

Aby uzyskać zestawienie produktów ubezpieczeniowych różnych towarzystw, będziemy musieli uzupełnić specjalny formularz. W formularzu tym porównywarka zapyta nas o różnego rodzaju informacje, które są kluczowe dla ubezpieczycieli w procesie oceny ryzyka ubezpieczeniowego i kalkulacji wysokości składek za OC.

Mowa o informacjach takich jak:

  • marka, model, rok produkcji, pojemność silnika samochodu, który mamy zamiar ubezpieczyć,
  • nasz wiek, długość posiadania prawa jazdy, historię spowodowanych wypadków, miejsce zamieszkania, itd.

Po wprowadzeniu wszystkich danych i zaakceptowaniu formularza naszym oczom ukażą się wstępne kalkulacje składek pochodzące z różnych źródeł – a więc od różnych ubezpieczycieli. Przy każdej z nich będziemy mogli zapoznać się ze szczegółami oferty, by móc rozsądnie wybrać najkorzystniejszą dla nas opcję. Warto pamiętać – zwłaszcza przy poszukiwaniu ubezpieczeń dodatkowych takich jak AC – że nie tylko cena jest ważna. Liczy się również pakiet ochronny, jaki jest nam oferowany oraz lista wyłączeń – czyli sytuacji, w których nasza polisa nie zadziała, a odszkodowanie nie zostanie wypłacone.

Czy porównywarka OC to to samo co kalkulator ubezpieczeniowy?

Niektórzy mylą ze sobą te dwa pojęcia, choć w gruncie rzeczy są to narzędzia nieco inne. Porównywarki ubezpieczeń przede wszystkim uzależnione są od działania kalkulatorów. Można powiedzieć, że kalkulatory są niejako ich motorem napędowym. Gdyby w proces działania porównywarki nie był włączony kalkulator składek, nie otrzymalibyśmy żadnych wyników naszych poszukiwań, bo obliczenia cen nie zostałyby przeprowadzone.

Odwrotnie natomiast działają kalkulatory. One nie są w żadnym stopniu zależne od porównywarek. Warto zwrócić uwagę na to, że większość towarzystw ubezpieczeniowych posiada na swoich stronach internetowych własne kalkulatory składek, z których każdy z nas może za darmo skorzystać. I w tym zamyka się cały sens korzystania z porównywarek – ich zadaniem jest zaoszczędzenie czasu wszystkim kierowcom, którzy chcieliby skorzystać z kalkulatorów kilku różnych ubezpieczycieli.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024