Silesion.PL

serwis informacyjny

POP UP’owa prezentacja obiektów ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach podczas 4 Design Days

POP UPowa prezentacja obiektow ze zbiorow Muzeum Slaskiego w Katowicach podczas 4 Design Days

POP UPowa prezentacja obiektow ze zbiorow Muzeum Slaskiego w Katowicach podczas 4 Design Days

Muzeum Śląskie w Katowicach może poszczycić się wspaniałą kolekcją sztuki nowoczesnej Tadeusza Dobrowolskiego, kolekcją sztuki współczesnej, w której duża część dzieł została pozyskana do zbiorów muzeum w grudniu 2018 roku (ze Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej) czy unikatową na skalę kraju, kolekcją sztuki plastyki nieprofesjonalnej.

Tylko ok. 2% dzieł ze zbiorów muzeum prezentowana jest na wystawach stałych i czasowych. Pozostałe obiekty i nowe nabytki przechowywane są w muzealnych magazynach.

XXI wiek charakteryzuje się dużą zmiennością i ciągłym wymogiem nowości i bycia na czasie.

By zadbać o dorobek współczesnych artystów, przygotować się do popularyzacji i edukacji w zakresie twórczości „up to date” zespół działu sztuki wyszedł w 2020 roku z inicjatywą rozbudowania dawnej kolekcji rzemiosła artystycznego. Obiekty z okresu art. deco czy secesji, ich dostępność na rynku sztuki, jest już dość mocno ograniczona, obiekty trafiły do kolekcji innych muzeów i instytucji sztuki.

Inaczej jest z wzornictwem artystycznym i przemysłowym po roku 1990. To właśnie na obiektach unikatowych pod względem formy, materiału czy funkcjonalności wytworzonych po roku 1990 Muzeum Śląskie postanowiło budować własną kolekcję designu.

Muzeum sprzyja fakt iż wielu artystów, pracowni, ASP oraz inicjatyw pokroju Śląska Rzecz czy początki magazynu Design Alive zlokalizowanych jest właśnie na Śląsku.

Pop’ upowa wystawa oraz 30 min wykład o kolekcji desigu Muzeum Śląskiego w Katowicach stanowi fantastyczną okazję, by zapoznać się z wybranymi obiektami oraz posłuchać o idei i założeniach projektu prowadzonego przez kustoszy Magdalenę Niziołek i dr. Michała Burdzińskiego.

Wybraliśmy dla Państwa trzy zaskakujace obiekty do prezentacji pop up’owej. Obejrzeć będzie można między innymi najlżejsze krzesło świata – Ultraleggera zaprojektowane przez Oskara Ziętę w 2019 roku. To krzesło manifest. Hołd oddany Gio Pontiegmu, który w 1957 roku zaprojektował krzesło Superleggera. Ostateczna forma Ultraleggera przez soczewkę monomateriałowości skupia złożone zagadnienia z dziedziny ekologii, technologii i ekonomii. Krzesło zbudowane jest na ultralekkiej, wytrzymałej ramie wykonanej w innowacyjnej technologii FiDU. Wszystko wykonane z jednego materiału – najwyższej jakości aluminium. Cała konstrukcja waży niewiele ponad 1660 g.

Ulraleggera jest ceniona w świecie designu i technologii. W 2020 roku krzesło zdobyło nagrodę Must Have oraz MATERIALICA Design + Technology Award 2020 Best of Award w kategorii Produkt. Rok później ULTRALEGGERA nagrodzona została przez Red Dot Award, w kategorii Product Design 2021. Prezentowana była m.in., w Dezeen Showroom. Obiekt, poza swoją wagą, przyciąga uwagę monomateriałowością – dzięki, której jest ekologicznym produktem przyszłości. Poza Muzeum Śląskim w Katowicach krzesło znajduje się także zbiorach paryskiego MAD – MUSÉE DES ARTS DÉCORATIFS.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenie pop up’owej wystawy oraz do wysłuchania kustoszy Muzeum Śląskiego w Katowicach, którzy snuć będą opowieść o obecnej oraz przyszłej kolekcji designu. Wykład odbędzie się w niedzielę 29 stycznia o godz. 11:00 na scenie 6 w Holu Górnym.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024