Silesion.PL

serwis informacyjny

Muzeum Śląskie: Projekt Ukrainer, wystawa prac Ryszarda Czernowa oraz spotkanie z archeologią

Fajansowa skrzyneczka z depozytu grobowca faraona Totmesa II 2019 r

Fajansowa skrzyneczka z depozytu grobowca faraona Totmesa II 2019 r

Muzeum Śląskie w Katowicach w najbliższych dniach poleca Państwa uwadze nadchodzące wydarzenia: projekcję filmu dokumentalnego „Jak zaczął się 24 luty?” w reżyserii Ukraińca – Mykoły Nosoka, wykład profesora Andrzeja Niwińskiego w ramach cyklu „Spotkań z archeologią” oraz nową wystawę czasową, na której prezentowane będą prace Ryszarda Czernowa.

Wtorek 31.01, godz. 17:00 – Czytelnia Biblioteki Muzeum Śląskiego

Projekcja filmu dokumentalnego „Jak zaczął się 24 luty?” w reżyserii Mykoły Nosoka

Film zrealizowano w ramach medialnego projektu Ukraїner, którego realizację rozpoczęto w 2016 roku. Celem było pokazanie nieznanej do tej pory strony Ukrainy. W ramach projektu odbyło się ponad 300 ekspedycji etnograficzno-antropologicznych, które obejmowały 16 historycznych regionów Ukrainy — od Słobożańszczyzny po Podole, od Wołynia po Tawrię, z wyjątkiem tymczasowo okupowanych terytoriów.

Na dokument składają się wywiady przeprowadzone z osobami, które na różnych płaszczyznach walczą na wojnie z Rosją (w tym też z Natalią Panchenko – liderką diaspory ukraińskiej w Polsce). Rosyjska inwazja na Ukrainę na pełną skalę zmieniła życie każdego Ukraińca. Z dnia na dzień pracownicy banków, sektora IT, kultury i innych branż stali się żołnierzami i wolontariuszami, ludźmi stawiającymi opór największemu zagrożeniu dla pokojowego życia w całej Europie.

Ukrainer

Reżyserem jest utalentowany filmowiec – Mykola Nosok, wcześniej w ramach tego samego projektu stworzył niesamowite filmy krótkometrażowe o rzemiośle, tradycjach, społecznościach mieszkających w Ukrainie: „Kim są Polacy Ukrainy?”, „Góry Karpaty i buddyzm z Donbasu”, a także cykl filmów „Usłyszcie głos Mariupola” i wiele innych.

Spotkanie poprowadzi Alina Vus – członkini Ukrainera, która przed projekcją opowie o filmie oraz o samym projekcie.Wydarzenie ze względu na tematykę przeznaczone dla widzów pełnoletnich.

Czwartek 2.02, godz. 18:00 – budynek Spichlerz

Wernisaż wystawy „Ryszard Czernow Vanitas 2023”

Ryszard Czernow to artysta multimedialny, z wykształcenia operator filmowy. Profesor Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Fotografią twórczą zajmuje się od początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Prekursor twórczego wykorzystania technik cyfrowych w fotografii. W swojej twórczości szczególną uwagę poświęca współczesnej symbolice wanitatywnej, opisując otaczający nas świat materii ożywionej i nieożywionej.

Ryszard Czernow, Vanitas 24A, 2022

Na wystawie będzie można podziwiać najnowsze i nieco starsze cybergrafie. Autorska technika obrazowania, którą posługuje się Czernow, została zdefiniowana w 2001 roku jako sposób rysowania za pomocą światła w przestrzeni oprogramowania komputerowego. Tworzone kompozycje są efektem pracy podobnej do cyfrowego malarstwa i grafiki, ich punktem wyjścia jest jednak medium fotograficzne. W prezentowanych na wystawie dziełach artysta skupia się na materii, tworząc obrazowe opowieści o jej rozpadzie oraz pochłanianiu przez nią świadectw ludzkiej bytności. W ten sposób Czernow ukazuje widzowi skamieniałości tego, co znamy, co jest nam bliskie, ale przeminęło. Stykając się z pracami prezentowanymi na wystawie, można odnieść wrażenie, że dokumentują one stan rzeczy po nieokreślonej katastrofie, albo że obserwujemy kadry z jakiegoś postapokaliptycznego filmu.

Kurator wystawy – Kamil Myszkowski

Wystawa dostępna będzie do 7.05.2023 r.

Czwartek 9.02, godz. 18:00 – sala A, poziom -3

Wykład „Królewskie grobowce i mieszkanie przeora.

Na tropie najgłębiej skrywanych tajemnic Deir el-Bahari (Egipt)” w ramach muzealnego cyklu „Spotkania z archeologią”. Gościem będzie prof. dr hab. Andrzej Niwiński z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Spotkanie stanowi fantastyczny dodatek do prezentowanej w Muzeum wystawy „Mumia Tajemniczej Damy”. Profesor Niwiński jest cenionym egiptologiem, w szczególności w zakresie ikonografii religijnej starożytnego Egiptu. Od ponad dwudziestu lat kieruje polsko-egipską misją archeologiczną prowadzącą badania na terenie doliny Deir el-Bahari na zachodnim brzegu Nilu, nieopodal świątyni królowej Hatszepsut.

Pracownicy Misji Skalnej w Deir el-Bahari podczas zabezpieczania zbocza nad świątynią Hatszepsut, 2001 r

Profesor uchyli rąbka tajemnicy na temat pracy polskich archeologów, którzy od ponad 20 lat prowadzą poszukiwania na skalnych zboczach otaczających zespół świątyń w Deir el-Bahari, czyli w centrum nekropolii starożytnych Teb – stolicy państwa faraonów w drugim tysiącleciu p.n.e.

Podczas wykopalisk dokonano ważnych odkryć. Zabezpieczając znajdujące się tam królewskie grobowce, wykonano prace porównywalne z budową piramid. Polska misja archeologiczna znajduje się u progu odsłonięcia nieznanych dotąd grobowców, co będzie największym odkryciem w Egipcie od czasów znalezienia grobu Tutanchamona!

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024