Ponad tysiąc uczestników powalczy w wyjątkowych mistrzostwach Europy w Spodku!
Ponad tysiąc uczestników powalczy w mistrzostwach Europy w szachach szybkich i błyskawicznych, które już od piątku 16 grudnia rozgrywane będą w stolicy Górnego Śląska. Po raz kolejny Katowice stają się europejską stolicą szachów, a katowicki Spodek zamieni się w największą szachową arenę!
To kolejna tak wielka impreza szachowa w Katowicach, które po raz pierwszy gościły mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych w 2017 roku. – Dzisiaj, już po wielu dużych turniejach, jest łatwiej, bo szefowie Europejskiej Unii Szachowej wiedzą, że impreza w Katowicach będzie miała godną oprawę i wzorową organizację. Jestem dumny z tego, że przez wiele lat miałem w tym czynny udział – mówi Łukasz Turlej, sekretarz generalny Światowej Federacji Szachowej (FIDE). – Katowice to idealne miasto dla szachów, zarówno pod względem wielkich imprez, jak i tego, w jak wielu naszych szkołach czy domach kultury odbywają się zajęcia upowszechniające tę grę. Mamy także dwie bardzo silne drużyny, w tym dziewięciokrotnego mistrza Polski, ale także grupę niesamowicie zdolnych juniorów. Jako katowiczanin bardzo się cieszę, że dzięki szachom nasze miasto staje się rozpoznawalne w wielu regionach Europy i świata. W ten weekend będzie o nas głośno w całym szachowym świecie – dodaje.
Impreza będzie miała jeszcze większą rangę, niż w latach ubiegłych, bo będzie prowadzona oddzielnie klasyfikacja kobiet. Mistrzostwa Europy kobiet w szachach szybkich i błyskawicznych były zaplanowane bowiem w Kijowie i z przyczyn oczywistych nie mogły się odbyć. Śląski Związek Szachowy wspólnie z miastem Katowice i Europejską Unią Szachową podjęły decyzję o rozszerzeniu imprezy, podwyższeniu puli nagród i zaproszeniu najlepszych Europejek grających w szachy. Do Katowic przyjadą m.in. trzy byłe mistrzynie świata Antoaneta Stefanowa, Aleksandra Kostieniuk i Anna Uszenina, a także legendarna szwedzka szachistka Pia Cramling, wieloletnia liderka światowych list.
Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych zostaną rozegrane systemem szwajcarskim na dystansie jedenastu podwójnych rund. Tempo gry pojedynczej partii to trzy minuty plus dwie sekundy za każdy wykonany ruch. Również systemem szwajcarskim na dystansie jedenastu rund zostaną rozegrane mistrzostwa Europy w szachach szybkich. Tempo gry pojedynczej partii to piętnaście minut plus dziesięć sekund za każdy wykonany ruch. W puli nagród w ME w szachach szybkich i błyskawicznych jest ponad dwieście tysięcy złotych.
– Dla nas to jest przede wszystkim duże wyróżnienie, bo to już czwarta impreza rangi mistrzowskiej w Katowicach – mówi prezes Śląskiego Związku Szachowego Andrzej Matusiak. – Europejska Unia Szachowa stwierdziła, że jesteśmy dobrym organizatorem i warto nam powierzyć kolejne tak duże wydarzenie. To jedna z największych tego typu imprez w Europie czy świecie. Spodek przyciąga nie tylko kibiców, ale i graczy z różnych zakątków Europy – podkreśla prezes Śląskiego Związku Szachowego Andrzej Matusiak.
Organizację mistrzostw w Katowicach wspierają miasto Katowice, firma Mokate oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki.
– Katowice jako miasto gościły wiele dużych imprez sportowych, jak choćby mistrzostwa świata w siatkówce – mówi Maciej Stachura, sekretarz miasta Katowice. – Stawiamy także na szachy, bowiem one interesują i przyciągają ludzi. Uczą młode pokolenia szybkiego myślenia, planowania strategicznego, błyskawicznego podejmowania decyzji, a w przypadku zawodowców to wspaniała gra, w której można się sprawdzić i zarobić duże pieniądze. Mamy duże doświadczenie jako miasto gospodarz dużych imprez, prezydent Marcin Krupa jest bardzo otwarty na środowisko szachowe, dostrzega, jak duże korzyści przynosi ono naszemu miastu i jego mieszkańcom.
Jak zwykle w trakcie katowickiej imprezy, obok największych gwiazd polskich i europejskich szachów, wystąpią setki osób, które amatorsko grają w szachy. Będą miały okazję zmierzyć się z gwiazdami tej dyscypliny. – To jest wielka siła tej imprezy, która na pewno wpływa na rosnącą z roku na rok popularność szachów w Polsce. Dla miłośników szachów, którzy poświęcają swojej pasji wiele godzin to wielka sprawa móc zagrać w jednym turnieju razem z wielkimi arcymistrzami. Niektórzy będą nawet mieli to szczęście zagrać z tymi najlepszymi – dodaje Turlej.
Przed rokiem w katowickich mistrzostwach znakomicie spisali się Polacy – w turnieju szachów błyskawicznych najlepszy był Jan-Krzysztof Duda, a tuż za nim na podium uplasował się inny polski arcymistrz Maciej Klekowski. Z kolei w turnieju w szachach szybkich na czwartym miejscu uplasował się Michał Krasenkow.
Na najlepszych zawodników mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych oraz mistrzostw Europy w szachach szybkich czekać będą, oczywiście oprócz medali, także nagrody finansowe. Rywalizacja w mistrzostwach Europy w szachach błyskawicznych odbędzie się w piątek, 16 grudnia – pierwszą rundę zaplanowano na godz. 10, a jedenastą na 18.45. Z kolei w sobotę i niedzielę zawodnicy grać będą w mistrzostwach Europy w szachach szybkich – w sobotę od godz. 9.30 do 19 i w niedzielę od 10 do 17.30.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).