Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowice znów będą europejską stolicą szachów! Konferencja na płycie Spodka przed mistrzostwami Europy

Katowice znow beda europejska stolica szachow Konferencja na plycie Spodka przed mistrzostwami Europy

Katowice znow beda europejska stolica szachow Konferencja na plycie Spodka przed mistrzostwami Europy

Już w najbliższy weekend Katowice staną się europejską stolicą szachów, a katowicki Spodek zamieni się w największą szachową arenę! Od 16 do 18 grudnia w stolicy Górnego Śląska ponad tysiąc uczestników powalczy w mistrzostwach Europy w szachach szybkich i błyskawicznych. Start turnieju poprzedziła specjalna konferencja prasowa, która odbyła się na płycie Spodka.

To kolejna tak wielka impreza szachowa w Katowicach, które po raz pierwszy gościły mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych w 2017 roku. Mistrzostwa w szachach błyskawicznych zostaną rozegrane systemem szwajcarskim na dystansie jedenastu podwójnych rund. Tempo gry pojedynczej partii to trzy minuty plus dwie sekundy za każdy wykonany ruch. Również systemem szwajcarskim na dystansie jedenastu rund zostaną rozegrane mistrzostwa Europy w szachach szybkich. Tempo gry pojedynczej partii to piętnaście minut plus dziesięć sekund za każdy wykonany ruch. W puli nagród w ME w szachach szybkich i błyskawicznych jest ponad dwieście tysięcy złotych.

Inwestujemy w Katowicach w szachy z kilku kluczowych powodów – mówi Maciej Stachura, sekretarz miasta Katowice. – Po pierwsze mamy tutaj Łukasza Turleja, który jest sekretarzem generalnym Światowej Federacji Szachowej (FIDE), a także świetnego organizatora, w postaci Śląskiego Związku Szachowego. Oni razem chcą działać, mają świetne pomysły i olbrzymie doświadczenie. Katowice jako miasto gościły wiele dużych imprez sportowych, jak choćby mistrzostwa świata w siatkówce. Stawiamy także na szachy, bowiem one interesują i przyciągają ludzi. Gra w szachy uczy młode pokolenia szybkiego myślenia, planowania strategicznego, błyskawicznego podejmowania decyzji, a w przypadku zawodowców to wspaniała gra, w której można się sprawdzić i zarobić duże pieniądze. Mamy duże doświadczenie jako miasto gospodarz dużych imprez, prezydent Marcin Krupa jest bardzo otwarty na środowisko szachowe, dostrzega, jak duże korzyści przynosi ono naszemu miastu i jego mieszkańcom. Dlatego naturalnie jesteśmy nazywani stolicą polskich szachów. Co ważne, mistrzostwa mają charakter otwarty, mogą w nich wystąpić zawodowcy i amatorzy – tacy jak ja. W piątek też będę w nich rywalizował, oczywiście dla przyjemności, a nie trofeów. Ale dla nas wszystkich będzie szansa zmierzenia się i zobaczenia gwiazd tego sportu z całej Europy.

Płyta katowickiego Spodka to miejsce wyjątkowe dla historii polskich szachów – mówi Łukasz Turlej, sekretarz generalny Światowej Federacji Szachowej (FIDE). – W 2013 roku wspólnie z miastem Katowice po raz pierwszy zorganizowaliśmy turniej w tym wyjątkowym obiekcie, od razu zaczęliśmy snuć plany, jakie duże imprezy mogłyby się w nim odbyć. Już w 2017 roku po raz pierwszy gościliśmy mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych i szybkich, a teraz już po raz czwarty będziemy gościć najlepszych zawodników z całej Europy. Katowice to idealne miasto dla szachów, zarówno pod względem wielkich imprez, jak i tego, w jak wielu naszych szkołach czy domach kultury odbywają się zajęcia upowszechniające tę grę. Mamy także dwie bardzo silne drużyny, w tym dziewięciokrotnego mistrza Polski, ale także grupę niesamowicie zdolnych juniorów. Jako katowiczanin bardzo się cieszę, że dzięki szachom nasze miasto staje się rozpoznawalne w wielu regionach Europy i świata. W ten weekend będzie o nas głośno w całym szachowym świecie – dodaje.

Dla nas to jest przede wszystkim duże wyróżnienie, bo to już czwarta impreza rangi mistrzowskiej w Katowicach – mówi prezes Śląskiego Związku Szachowego Andrzej Matusiak. – Europejska Unia Szachowa stwierdziła, że jesteśmy dobrym organizatorem i warto nam powierzyć kolejne tak duże wydarzenie. To jedna z największych tego typu imprez w Europie czy świecie. Spodek przyciąga nie tylko kibiców, ale i graczy z różnych zakątków Europy – dodaje prezes.

Organizację mistrzostw w Katowicach wspierają miasto Katowice, firma Mokate oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki.

Impreza będzie miała jeszcze większą rangę, niż w latach ubiegłych, bo będzie prowadzona oddzielnie klasyfikacja kobiet. Mistrzostwa Europy kobiet w szachach szybkich i błyskawicznych były zaplanowane bowiem w Kijowie i z przyczyn oczywistych nie mogły się odbyć. Śląski Związek Szachowy wspólnie z miastem Katowice i Europejską Unią Szachową podjęły decyzję o rozszerzeniu imprezy, podwyższeniu puli nagród i zaproszeniu najlepszych Europejek grających w szachy. Do Katowic przyjadą m.in. trzy byłe mistrzynie świata Antoaneta Stefanowa, Aleksandra Kostieniuk i Anna Uszenina, a także legendarna szwedzka szachistka Pia Cramling, wieloletnia liderka światowych list.

Rywalizacja w mistrzostwach Europy w szachach błyskawicznych rozpocznie się w najbliższy piątek, 16 grudnia – pierwszą rundę zaplanowano na godz. 10, a jedenastą na 18.45. Z kolei w sobotę i niedzielę zawodnicy grać będą w mistrzostwach Europy w szachach szybkich – w sobotę od godz. 9.30 do 19 i w niedzielę od 10 do 17.30.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024