Ponad 2100 uczestników najbliższych Akademickich Mistrzostw Polski
Ponad 2100 zawodników w sześciu dyscyplinach powalczy w weekend w Akademickich Mistrzostwach Polski. Na starcie pojawią się m.in. Jan-Krzysztof Duda, mistrz Europy i wicemistrz świata w szachach błyskawicznych, mistrzyni świata we wspinaczce – Natalia Kałucka, Julia Piotrowska – świeżo upieczona drużynowa mistrzyni Europy w strzelectwie sportowym czy nasi pływacy z kadry olimpijskiej w Tokio.
Już w piątek ruszy rywalizacja w ramach trzech mistrzostw na południu Polski. Ponad 270 zawodników z 37 uczelni stanie w Lublinie do walki o medale we wspinaczce sportowej (1-3 kwietnia). Przed rokiem reprezentanci lokalnego Uniwersytetu Medycznego zdominowali krajowy czempionat studentów w kategorii mężczyzn. Gwiazdą imprezy będzie sensacyjna ubiegłoroczna mistrzyni świata we wspinaczce na czas – Natalia Kałucka. Studentka Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie być może powalczy o medale ze swoją siostrą bliźniaczką – Aleksandrą, która też wiele razy stawała na podium mistrzostw Polski.
O obronę dwóch tytułów akademickich powalczy Ida Kupś. Studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w ubiegłym roku została także seniorską mistrzynią Polski w boulderingu oraz prowadzeniu i to ona wydaje się być jedną z faworytek. Na liście startowej są ponadto medaliści AMP z lubelskich uczelni: Agata Żyśko (UMed Lublin), mistrzyni w konkurencji wspinaczki na czas i Olaf Malinowski (Politechnika Lubelska), zwycięzca marcowych zawodów Pucharu Polski w boulderingu.
Na Śląsku czekają nas pojedynki przy stołach. W Katowicach będziemy świadkami AMP w brydżu sportowym (1-3 kwietnia). Organizowana przez Uniwersytet Śląski impreza skupi 187 studentów i studentek z 25 uczelni, którzy powalczą w turniejach par oraz teamów. W ostatnich latach „karty rozdawała” ekipa Uniwersytetu Warszawskiego, która postara się o trzecie z kolei zwycięstwo drużynowe. W jej barwach wystąpi m.in. Tomasz Kiełbasa, który rok temu wygrał turniej par. Plany spróbują mu pokrzyżować m.in. bracia Jakub i Patryk Patreuha (Politechnika Wrocławska), którzy w dorobku mają już brąz i srebro duetów.
Z kolei w Chorzowie zostaną rozegrane AMP w szachach (1-3 kwietnia). Zawody organizowane przez Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową skupią 400 szachistów z 54 uczelni. Rekordowa liczba uczestników będzie rywalizować w turniejach indywidualnych mężczyzn i kobiet, a także w turnieju drużynowym (5 mężczyzn plus kobieta). Zawody, w których tytułu wśród pań ma bronić Alicja Śliwicka (UMK Toruń), uświetni występ Jana Krzysztofa Dudy – zwycięzcy zeszłorocznego Pucharu Świata, a także aktualnego mistrza Europy i wicemistrza świata w szachach błyskawicznych.
– Janek jest studentem krakowskiego AWF-u. Przy takim zaangażowaniu czasowym, jakiego wymagają szachy na najwyższym poziomie, nie byłoby możliwe efektywne studiowanie bez pomocy uczelni. Na przeszkodzie w udziale Dudy w poprzednich latach stały inne zawody. Teraz nadarza się okazja, aby pokazać się i zdobyć punkty dla krakowskiej uczelni, która obecnie przewodzi klasyfikacji generalnej AMP – mówi Łukasz Turlej, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej.
Emocjonująco zapowiadają się AMP w pływaniu (2-3 kwietnia), w których wystartuje ponad 900 zawodników z 83 uczelni. Zawody po raz pierwszy odbędą się w Łodzi na pływalni Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”. Wśród zgłoszonych zawodników nie brakuje pływaków mających w dorobku sukcesy na arenie międzynarodowej. O medale AMP powalczą m.in. olimpijczycy Kornelia Fiedkiewicz (AWF Wrocław), Jakub Kraska (Uniwersytet Łódzki), czy medalistka mistrzostw Europy – Dominika Sztandera (AWF Wrocław) oraz Jakub Majerski, Kamil Sieradzki i Paulina Peda którzy mają poprowadzić AWF Katowice do ponownego podwójnego zwycięstwa w klasyfikacjach drużynowych. Pływacy będą walczyć o medale w dziewięciu konkurencjach indywidualnych oraz trzech sztafetowych.
– Jestem przekonany, że poziom sportowy zgłoszonych zawodników oraz liczba startujących zagwarantuje ciekawą rywalizację. Liczę na dobre wyniki, pozytywne sportowe emocje i to, co w zawodach akademickich równie ważne, czyli świetną atmosferę – mówi Lech Leszczyński, prezes AZS Łódź, organizatora imprezy.
W Pile rywalizować będą judocy (2-3 kwietnia). To już trzeci rok z rzędu, gdy imprezę tę organizuje miejscowa Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica. Swój udział zgłosiło ponad 250 zawodniczek i zawodników z 47 uczelni. Bardzo możliwe, iż przed własną publicznością uda się wystąpić ubiegłorocznej złotej medalistce, Katarzynie Wiszniewskiej. Niespełna 26-letnia judoczka, w przeszłości medalistka zawodów Pucharu Europy czy mistrzostw Polski, wraca do pełni sił po złamaniu obojczyka.
– Jeszcze jestem w fazie leczenia kontuzji. Starty na poważnie chciałabym zacząć w drugiej połowie sezonu. Ewentualny występ w AMP-ach w Pile byłby fajnym przetarciem, bo te zawody są w dużej mierze obstawiane przez krajową czołówkę – mówi Wiszniewska, studentka ANS w Pile. Oprócz niej tytułów sprzed roku bronić będą Marta Kuraś (AWF Kraków), Agata Szafran (UAM Poznań), Julia Jaśkiewicz (AWFiS Gdańsk), Paweł Tylek (Politechnika Opolska), Patryk Łoziak (AWF Katowice), Mateusz Garbacz (WSG Bydgoszcz) oraz Mariusz Krueger i Olekii Lysenko (obaj z AWF Warszawa).
Blisko 100 zawodników z 38 uczelni wystartuje w AMP w strzelectwie sportowym w Bydgoszczy (2-3 kwietnia). Rywalizacja na strzelnicy lokalnego Zawiszy rozegra się w pięciu konkurencjach wśród kobiet oraz w sześciu u panów. Główną pretendentką do złotych medali u pań jest Julia Piotrowska, drużynowa mistrzyni Europy z Hamar w konkurencji karabinu pneumatycznego na dystansie 10 metrów oraz aktualna mistrzyni Europy juniorek. W Bydgoszczy niespełna 21-letnia Piotrowska, reprezentująca AWF Wrocław, zamierza obronić dwa tytuły sprzed roku.
– To będzie mój drugi występ w AMP-ach. Start w weekend traktuję to jako sprawdzian przed następnymi zawodami, które czekają mnie w tym sezonie. Bardzo dobrze znamy strzelnicę w Bydgoszczy z racji reprezentacyjnych zgrupowań, jesteśmy na niej „ostrzelani”. Gdy znamy otoczenie i warunki, to tylko przychodzimy i robimy swoje – mówi Piotrowska, która wystartuje w trzech konkurencjach, a silnego partnera będzie mieć w osobie dwukrotnego mistrza kraju Macieja Kowalewicza. Ten dwa lata temu na tych zawodach ustanowił rekord Polski w karabinie dowolnym 3×40 strzałów.
Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).