Silesion.PL

serwis informacyjny

Ponad 1000 szachistów weźmie udział 20 września w turnieju w katowickim Spodku

Szachy Katowice 01

Szachy Katowice 01

Po raz kolejny około półtora tysiąca uczestników zagra we wtorek, 20 września, w Synerise Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach. To szósta edycja tych niezwykłych zawodów, które corocznie odbywają się katowickim Spodku.

Nasz turniej zaczęliśmy organizować w 2016 roku i wtedy w Spodku zagrało blisko półtora tysiąca młodych adeptów szachów. To był znak, że takie zawody są bardzo potrzebne, bo przecież młodych szachistów w Polsce jest bardzo wielu. I trzeba przyznać, że każdego roku liczba chętnych jest nadal imponująca – mówi Łukasz Brożek z UKS 21 Podlesie, organizator zawodów.

Młodzi zawodnicy będą mieli okazję rywalizacji na płycie najsłynniejszej polskiej hali sportowej, bardzo ważnego miejsca dla wielu dyscyplin sportu, choćby siatkówki, ale również dla szachów, gdzie w ostatnich latach odbywały się – i będą odbywać się także w tym roku – mistrzostwa Europy w szachach szybkich i błyskawicznych. Start pięciogodzinnych zawodów zaplanowano na godz. 10.

W zawodach mogą wziąć udział wychowankowie przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Zawodnicy będą w turnieju reprezentować przedszkola lub szkoły, do których uczęszczają. Zawody zostaną podzielone na dwadzieścia grup rozgrywkowych.

To turniej, w którym biorą udział osoby stawiające swoje pierwsze kroki w szachach, ale również zawodnicy, którzy, mimo młodego wieku, mają już doświadczenie i medale mistrzostw Polski na swoim koncie. Dla nas, jako miłośników szachów, jest to wielka przyjemność widzieć, jak wielu młodych ludzi pasjonują się królewską grą – dodaje Brożek. Organizację mistrzostw Europy wsparły firma Synerise, miasto Katowice, sieć sklepów Żabka oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Bardzo cieszymy się, że sponsorem tytularnym zawodów została firma Synerise S.A., bo to najszybciej rozwijająca się polska spółka w sektorze technologii w Europie. Firma zajmuje się sztuczną inteligencją i big data. Jest laureatem wielu najważniejszych konkursów w zakresie sztucznej inteligencji, w których konkuruje z takimi podmiotami jak Nvidia, Stanford czy Intel. W tym roku planuje wejść na amerykańską giełdę NASDAQ – dodaje Ewa Brożek, dyrektor turnieju.

Szachy to trzecia dyscyplina sportu pod względem liczby zarejestrowanych uczestników w Polsce, a w ponad tysiącu szkół w całym kraju szachy są przedmiotem nauczania. W sumie regularnie szachy uprawia zatem w Polsce kilkadziesiąt tysięcy uczniów.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author