Polskie innowacje technologiczne – cudze chwalicie, swego nie znacie
Co jakiś czas świat technologii odżywa na wieść o kolejnej innowacji, która ma wprowadzić niemałe zamieszanie na rynku. Od wielu lat możemy obserwować wiele innowacyjnych rozwiązań, które powstały dzięki pracy i zaangażowaniu polskich firm technologicznych. W ten pozytywny trend wpisuje się Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu, publikując regularnie rezultaty projektów, które znajdują uznanie na całym świecie. Oto kilka szczególnie wartych uwagi!
Zrobotyzowany System Murarsko Tynkarski
ZSMT to projekt, który udało się zrealizować dzięki finansowemu wsparciu Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Projekt Zrobotyzowanego Systemu Murarsko-Tynkarskiego powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie dużych spółek działających w branży budowlanej.
– Mając informacje o zainteresowaniu ze strony przedsiębiorstw budowlanych, możliwe było oszacowanie popytu na produkt końcowy. Ocena projektu wypadła pozytywnie, dzięki czemu uzyskał on unijne dofinansowanie, a po 30 miesiącach intensywnych pracy ujrzał światło dzienne – Centrum R&D i jednostka naukowa w jednym mówi Krzysztof Woźny Członek Zarządu z CBRTP.
Hybrydowe ogniwa fotowoltaiczne H-PERC
Innym, wartym szczególnej uwagi projektem było opracowanie konstrukcji i technologii wytwarzania krzemowych ogniw hybrydowych H-PERC, będącym ulepszoną wersją ogniw PERS. Założeniem projektu było utworzenie ogniw o efektywności wynoszącej minimum 22% oraz niższym koszcie wytworzenia, niż w przypadku ogniw PERC (min. 20% efektywności).
Projekt zakładał zastosowanie dwóch innowacji: procesowej (niskokosztowa, niskoenergetyczna i nietoksyczna technologia produkcji) oraz konstrukcyjnej (zastosowanie unikalnej konstrukcji ogniw). Został finansowany przy wsparciu Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 i trwał od lipca 2018 r do grudnia 2019 r.
Nanokompozytowe, refleksyjne warstwy materiałów strażackich ubrań ochronnych
Kolejnym zrealizowanym projektem CBRTP jest wytworzenie materiałów, które będą mogły zostać wykorzystane w produkcji ubrań ochronnych o podwyższonym stopniu ognioodporności. Kombinezony te mają być przeznaczone dla strażaków i innych służb mundurowych, jednak w przyszłości wytworzone technologie mogą być wykorzystane w produkcji odzieży ochronnej dla pracowników przemysłu o szczególnej ekspozycji na działanie wysokich temperatur i zagrożeń pożarowych.
Projekt uzyskał dofinansowanie na podstawie umowy realizowanej na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa w ramach konkursu 6/2014. Realizacja projektu ruszyła w grudniu 2014 r., a zakończyła się dokładnie 3 lata później, w grudniu 2017 r.
Projekty CBRTP w realizacji
Jednostki naukowo-badawcze takie jak Centrum Badań Rozwoju Technologii dla Przemysłu nieustannie opracowują innowacyjne rozwiązania, realizując kolejne projekty.
Mobilne urządzenie do wykrywania biomarkerów w wydychanym powietrzu
Analizator oddechu, będący przedmiotem projektu, to urządzenie pozwalające monitorować cukrzycę na podstawie składników wydychanego powietrza w zastępstwie za standardowe, inwazyjne pomiary glukometrem paskowym, wymagające wykonania nakłucia.
– Celem projektu jest wytworzenie urządzenia, które zwiększy samodzielność diabetyków będących jednocześnie osobami z niepełnosprawnościami ruchowymi i wzrokowymi, a także poprawi komfort samobadania – wyjaśnia Grzegorz Putynkowski z CBRTP.
Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Planowany czas zakończenia projektu: 31 sierpnia 2023 r.
Czujniki do badania jakości prochu poliamidowego
Projekt ten ma na celu opracowanie metody weryfikacji jakości materiału używanego w druku 3D SLS (prochu PA12). Metoda ta ma zastąpić laboratoryjną analizę off-line, a tym samym ograniczyć przestoje i wyeliminować konieczność ręcznego pobierania próbek prochu.
Projekt, dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, planowo zostanie zakończony do 31 grudnia 2023 r.
Semitransparentne ogniwa słoneczne
Projekt zakłada opracowanie technologii wytwarzania barwnych, półprzejrzystych modułów fotowoltaicznych. W dalszej perspektywie pozwoli to na instalację paneli fotowoltaicznych w elewacjach budynków, dzięki czemu będzie można wykorzystać elementy architektury i infrastruktury miejskiej do produkcji energii elektrycznej.
Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Wspólnego Przedsięwzięcia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki, V konkurs TANGO. Planowana data zakończenia projektu to 31 lipca 2024 r.
Wymienione projekty udowadniają, że w Polsce regularnie powstają innowacje mające potencjał globalny. Firmy, które zdają sobie sprawę z przewagi, jaką mogą zyskać dzięki podjęciu współpracy z renomowanymi jednostkami naukowo-badawczymi, stają się liderami rynku.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).