Silesion.PL

serwis informacyjny

Polska Policja organizuje z Yanosikiem akcję “Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa”

Zapnij pasy poczuj uścisk bezpieczeństwa

Wystartowała wspólna akcja Komendy Głównej Policji oraz Yanosik: “Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa”. Celem działań jest zwrócenie uwagi na konsekwencje jazdy bez zapiętych pasów samochodowych w przypadku uczestniczenia w zdarzeniu drogowym oraz realna poprawa bezpieczeństwa kierowców w trudnym sezonie wakacyjnym.

Lato to najtrudniejszy okres na polskich drogach

Sezon letni to czas urlopów, wzmożonej aktywności sportowej, podróży samochodami, kamperami i jednośladami, ale niestety to również trudny okres na polskich drogach. Rokrocznie, w czasie wakacji, funkcjonariusze policji odnotowują wiele zdarzeń drogowych, których skutki często są tragiczne.

Zgodnie z danymi polskiej Policji, w ubiegłorocznym sezonie wakacyjnym (od 24 czerwca do 31 sierpnia) doszło do 4 921 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły 423 osoby, a 5 874 osóbzostało rannych.

W tym roku, już długi weekend czerwcowy, przypomniał nam o tym, jak niebezpiecznie może być na drogach w okresie okołowakacyjnym. Według danych KGP w tym czasie doszło do 327 wypadków, w których zginęły 34 osoby, a 371 zostało rannych. Tegoroczna czerwcówka, w porównaniu do ubiegłorocznego długiego weekendu czerwcowego, zakończyła się jednak mniejszą o 9,7% liczbą wypadków i o 7,3% liczbą rannych. Zatrzymano również o 10,2% mniej nietrzeźwych kierowców.

Niestety powodem tragicznych zdarzeń często są: lekceważenie przepisów, bagatelizowanie senności i zmęczenia oraz brawurowa jazda.

Wiele osób również zapomina o zapięciu pasów, które w trakcie niebezpiecznego zdarzenia drogowego mogą uratować ich życie.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest bardzo ważne!

Zapinanie pasów bezpieczeństwa ma bardzo duży wpływ na minimalizowanie skutków zdarzeń drogowych.

Pasy utrzymują ciało w fotelu, a w chwili uderzenia pojazdu w przeszkodę, umożliwiają wytracenie prędkości wraz z samochodem.

W przypadku dachowania pojazdu zatrzymują kierowcę i pasażerów w bezpiecznej pozycji.

Pasażerowie, którzy nie zapinają pasów na tylnym siedzeniu, stanowią śmiertelne zagrożenie dla podróżujących z przodu pojazdu, gdyż w trakcie niebezpiecznego zdarzenia swoim ciałem z dużą siłą uderzą w osoby, które znajdują się z przodu.

Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa”

W tym roku, podobnie jak w minionych latach, priorytetem policjantów ruchu drogowego będzie zapewnienie sprawnego i bezpiecznego dotarcia do celu wszystkim podróżującym w okresie wakacyjnym.

I właśnie w czasie wakacji, policjanci będą przeprowadzać specjalną akcję “Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa”, w której weźmie udział również Yanosik.

  • Działania Komendy Głównej Policji i Yanosika: “Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa” to element większej akcji “Bezpieczne Wakacje”, której głównym celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem na drogach wszystkich podróżujących w okresie wakacyjnym, edukowanie w zakresie bezpieczeństwa i zapobieganie niebezpiecznym zdarzeniom – komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik – Funkcjonariusze policji w ramach działań będą przeprowadzać rutynowe kontrole kierowców oraz pasażerów, a zespół Yanosik skupi się na przekazywaniu informacji o zdarzeniach z trasy, które mogą uratować życie oraz edukowaniu kierowców w zakresie znaczenia regularnego stosowania pasów bezpieczeństwa. Lato to niestety najtrudniejszy okres dla zmotoryzowanych – w tym czasie dochodzi do największej liczby wypadków drogowych, dlatego każde działanie prewencyjno-kontrolne jest niezwykle cenne – dodaje.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa w samochodzie powinno stanowić naturalnych odruch kierowcy oraz każdego pasażera. Pasy zostały stworzone z myślą o ratowaniu życia, zwłaszcza w czasie wypadków, w których człowiek ma do czynienia z ogromną siłą.

W tym sezonie wakacyjnym policjanci będą sprawdzać, czy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są bezpiecznie w fotelikach samochodowych.

Yanosik wesprze ich działania swoim systemem, do którego co 2 sekundy trafia nowe zgłoszenie, a średnio miesięcznie korzysta z niego ponad 2 miliony kierowców. Aplikacja wykorzysta swój zasięg dotarcia i skupi się na informowaniu kierowców o zdarzeniach z trasy, a dodatkowo będzie edukować polskich zmotoryzowanych w zakresie przepisów i bezpiecznej jazdy.

Wspólnym celem policji oraz Yanosika jest zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu oraz zmniejszenie ryzyka wypadków w trudnym okresie wakacyjnym, w którym rokrocznie dochodzi do znacznie większej liczby tragicznych zdarzeń drogowych.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024