Silesion.PL

serwis informacyjny

Polska firma dostarczy sieci 5G w modelu otwartym dla klientów z całego świata

5G

5G

Na globalnym rynku łączności mobilnej trwa rewolucja. Zmienia się nie tylko technologia, ale także modele biznesowe i podejście do budowy sieci. 5G to pierwszy standard, który pozwala w tę budowę włączyć wiele podmiotów. Stało się to możliwe dzięki Open RAN, czyli tzw. modelowi otwartemu. Decydenci z całego świata i operatorzy telekomunikacyjni coraz częściej decydują się rozwijać sieci właśnie w ten sposób, a znaczenie rozwiązań Open RAN wzrasta. Uznane na całym świecie 5G w modelu otwartym powstaje również w Polsce. Firma IS-Wireless, reagując na globalne trendy, stała się pionierem 5G w modelu Open RAN.

Sieci się otwierają 

Przez ostatnie dziesięciolecia sieci komórkowe były dostarczane w tzw. zamkniętym modelu przez wąskie grono globalnych dostawców. Oznaczało to, że każdy element infrastruktury sieci mobilnej, w tym oprogramowanie, musiało pochodzić od pojedynczego podmiotu. Dzięki rozwojowi technologii i otwarciu interfejsów pomiędzy poszczególnymi komponentami sieci dziś możliwa jest ich budowa z wykorzystaniem rozwiązań od wielu podmiotów  – Model Open RAN (ang. Radio Access Network) umożliwia indywidualne podejście do inwestycji w 5G i stworzenie sieci skrojonej według potrzeb użytkownika z wybranych przez niego elementów. Przede wszystkim pozwala jednak uniknąć uzależnienia od działań i kondycji pojedynczego dostawcy, co przekłada się na bezpieczeństwo sieci i jej odporność na zawirowania na rynku. 

Do niedawna zmiana dostawcy sieci wiązała się z potrzebą wymiany całej infrastruktury i ogromnymi kosztami. Dzięki modelowi otwartemu, sieć staje się o wiele bardziej elastyczna, a klienci mają większy wpływ na to, jak ją budować i utrzymywać – wyjaśnia Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless, polskiej firmy dostarczającej rozwiązania sieciowe 5G w modelu Open RAN.

Gra warta świeczki

Nowe podejście do budowy sieci zyskuje na znaczeniu na całym świecie. Według szacunków, za ok. 5-7 lat Open RAN (Radio Access Network) będzie dominującym sposobem budowy sieci telekomunikacyjnych. Ma to pozwolić dostarczać sieci szybciej i taniej – nawet o 30-40% w porównaniu z tradycyjnym modelem. Przekonało to m.in. największych europejskich operatorów – Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, Telefonica oraz TIM, którzy zadeklarowali, że będą budować sieci właśnie w modelu Open RAN. Nadzieję w nim pokłada nie tylko sektor prywatny – zalety nowego modelu przekonały władze m.in Wielkiej Brytanii, Niemiec, czy Indii. Na całym świecie rozwijane są dedykowane rządowe strategie mające na celu wzrost udziału Open RAN wśród powstających sieci, a do segmentu rynku Open RAN kierowane są liczne inwestycje i dofinansowania.

Cudze chwalicie…

Reakcja na globalny trend miała miejsce także w Polsce. To tu powstała i tworzy innowacyjne rozwiązania sieciowe 5G w modelu otwartym firma IS-Wireless, która swoje produkty wdraża i rozwija na rynkach europejskich oraz azjatyckich i współpracuje z partnerami z całego świata, angażując się również w międzynarodowe projekty badawczo-rozwojowe. 

Open RAN pozwala zerwać z oligopolem kilku gigantów na rynku i wkraczać do gry ambitnym, innowacyjnym, mniejszym firmom. Głęboko wierzymy, że to właściwa droga do budowy 5G na świecie, ponieważ m.in. sprzyja ona napędzaniu konkurencji rynkowej, a w efekcie przyspiesza postęp i innowację – dodaje Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless. 

Szybka reakcja na zmiany trwające na globalnym rynku pozwoliła stworzyć w Polsce unikalne przedsiębiorstwo. IS-Wireless wymieniono w raporcie największych operatorów jako jedynego dostawcę kompletnego oprogramowania na potrzeby 5G w modelu Open RAN w sektorze MŚP w całej Europie. 

Dla nas ważne są innowacyjne pomysły odpowiadające na coraz to nowe potrzeby. Strategia wyboru spółek, w które inwestujemy, bazuje na trzech tezach: spółka musi mieć technologię, która jest przez nas zweryfikowana i ma istotny wpływ na funkcjonowanie życia i przemysłu, odpowiedni zespół i strategię wejścia na rynek. W 2020 roku rynek 5G był wart 6 mld USD, a estymaty sięgają co najmniej 600 mld w roku 2030. W tym kontekście dostrzegliśmy ogromny potencjał w rozwoju IS-Wireless. Spółka oferuje rozwiązanie komplementarne do już istniejących, ale także nową technologię, która pomoże w rozwoju polskiego przemysłu telekomunikacyjnego, tworząc korzyści dla dostawców, operatorów i klientów. Sekundujemy tej rewolucji, a na naszych oczach dzieje się historia – komentuje Andrzej Targosz, Partner Bitspiration Booster. 

Szansa dla przemysłu

Eksperci IS-Wireless identyfikujący trendy i zjawiska kierujące rynkiem sieci mobilnych uważają, że oczy władz, regulatorów i sektora prywatnego, chcących wykorzystać w pełni potencjał 5G, powinny zwrócić się ku sieciom prywatnym.

Dziś własną sieć 5G może zbudować nie tylko duży operator telefonii komórkowej, ale także fabryka, uniwersytet, czy np. władze miasta. Sieci prywatne to ogromna szansa przede wszystkim dla przemysłu. 5G pozwala osiągnąć niespotykany dotychczas poziom automatyzacji i robotyzacji procesów, a w efekcie wzrost wydajności przedsiębiorstw – zauważa Sławomir Pietrzyk. 

W wielu krajach sieci prywatne przeżywają prawdziwy rozkwit. Dzieje się tak. min. w Niemczech, gdzie zainteresowany podmiot może wykupić dostęp do pasma częstotliwości radiowej na określonym obszarze, np. kilku kilometrów kwadratowych, za kilka tysięcy euro. 

Pomysł wydzielenia części pasma częstotliwości przeznaczonych do obsługi 5G na rzecz sieci prywatnych konsultowano także w Polsce. Swoją opinię Urzędowi Komunikacji Elektronicznej przekazali m.in. eksperci IS-Wireless. Ich zdaniem, wyznaczenie dedykowanego lokalnego pasma częstotliwości to jeden z kluczowych kroków na drodze rozwoju sieci 5G w kraju. W swojej opinii eksperci wskazywali, że dostęp do tych częstotliwości  dla miejscowych podmiotów publicznych i prywatnych powinien być jednym z priorytetów na krajowej drodze ku łączności w tej technologii. 

Co przyniesie przyszłość?

Według prognoz rynkowych udział segmentu Open RAN w ogóle powstających sieci radiowych będzie stale wzrastał. Przychody w tej części rynku mają osiągnąć w najbliższych 5 latach nawet 20 miliardów USD. Udział w nich będzie miała także firma IS-Wireless, polski dostawca rozwiązań sieciowych 5G. 

Wchodzimy na kolejne rynki w Europie, Azji i Ameryce, współpracujemy z firmami z całego świata. Widzimy jednak wyraźnie, że na naszym podwórku wciąż brakuje świadomości o potencjale 5G w modelu Open RAN.Dostrzegamy jednak rosnące zainteresowanie sieciami piątej generacji w kraju. Z punktu widzenia naszej gospodarki oraz bezpieczeństwa ważne jest, aby wykorzystać możliwości krajowych, innowacyjnych przedsiębiorstw i polskie 5G rozwijać w oparciu o powstające tutaj rozwiązania, które niczym nie ustępują zagranicznym produktom – ocenia Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless.

***

O IS-Wireless

IS-Wireless opracowuje i dostarcza sieci komórkowe 4G i 5G w modelu otwartym (Open RAN). Firma jest dostawcą oprogramowania i sprzętu niezbędnego do budowy sieci 4G i 5G zarówno w zakresie RAN jak i Core. Firma została wymieniona jako jeden z kilku europejskich dostawców sieci RAN przez wiodących operatorów telekomunikacyjnych, w tym Deutsche Telekom, Orange, Telecom Italia (TIM), Telefónica i Vodafone w raporcie „BUDOWANIE EKOSYSTEMU OTWARTEGO RAN DLA EUROPY”. Więcej informacji o IS-Wireless: https://www.is-wireless.com/

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024