Silesion.PL

serwis informacyjny

Policja i Yanosik apelują: kierowco „Łapki na kierownicę”!

Policja i Yanosik apeluja kierowco Lapki na kierownice

Policja i Yanosik apeluja kierowco Lapki na kierownice

Stanowcze „nie” dla używania telefonu za kółkiem

Wkrótce rozpocznie się kolejna ogólnopolska akcja “Łapki na kierownicę” organizowana przez Policję, Yanosika oraz Screen Network. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z telefonu podczas prowadzenia pojazdu.

Co 4 wypadek drogowy jest spowodowany używaniem telefonu za kółkiem

Problem używania telefonów komórkowych przez kierowców stale się pogłębia. W dzisiejszych czasach smartfony oferują niezliczone aplikacje i funkcje, co utrudnia oderwanie się od nich nawet na kilkadziesiąt minut. Niestety, korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu jest bardzo niebezpieczne. Niestety, nadal wielu kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy.

Według europejskich badań, aż 10% czasu spędzonego za kierownicą przez kierowców jest poświęcone na zadania drugorzędne, a 4% z nich korzysta z telefonu, pisząc wiadomości lub dzwoniąc. Dane Instytutu Transportu Samochodowego, opierające się na policyjnych statystykach, pokazują, że każdy czwarty wypadek w Polsce może być spowodowany przez kierowców korzystających z telefonów komórkowych.

– Rozmowy telefoniczne obejmują wiele czynności, takich jak wyszukanie kontaktu, wybranie numeru, odebranie połączenia i prowadzenie rozmowy – to wszystko powoduje rozproszenie, zarówno poznawcze, jak i słuchowe, wzrokowe i fizyczne – mówi Małgorzata Dąbrowska, Yanosik Telefonowanie w trakcie prowadzenia pojazdu powoduje odwrócenie wzroku od drogi, dłuższy czas reakcji, zwężenie pola widzenia, a także ryzyko opóźnienia konieczności hamowania. W konsekwencji może doprowadzić do wypadku – dodaje.

Średnio na 5 sekund zostaje rozproszona uwaga kierowcy, który odbiera telefon, a szansa na doprowadzenie do wypadku w tej samej sytuacji wzrasta 6-krotnie!

Używanie telefonu w czasie jazdy zmniejsza czas reakcji!

Według danych Instytutu Transportu Samochodowego, które są zbliżone do oficjalnych statystyk Organizacji Narodów Zjednoczonych, aż 90% wypadków na drogach wynika z błędów kierowców, którzy nie zauważyli zagrożenia i nie zdążyli hamować na czas.

Już jednosekundowe oderwanie wzroku od drogi może spowodować, że kierowca nie zdąży zareagować na czas. Przy prędkości 100 km/h, zaledwie w ciągu jednej sekundy, samochód pokonuje aż 28 metrów! Dlatego korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu jest niebezpieczne. Na przykład w czasie 12 sekund wybierania numeru w kontaktach na telefonie, kierowca może pokonać aż 330 metrów przy prędkości 100 km/h.

Średni czas reakcji człowieka wynosi około 1 sekundy, ale kierowcy bardziej doświadczeni reagują szybciej, a ci z mniejszym doświadczeniem za kierownicą – znacznie wolniej. Do czasu reakcji trzeba jeszcze dodać moment uruchomienia układu hamulcowego, który trwa około 0,3 sekundy. Całkowity czas hamowania awaryjnego wynosi około 1,3 sekundy.

Warto przypomnieć, że korzystanie z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku jest zabronione podczas prowadzenia pojazdu. W przypadku złamania tego przepisu, grozi kierowcy mandat w wysokości 500 zł oraz 12 punktów karnych.

– Mandat karny i naliczone punkty są dotkliwe dla kierujących ale najgorsze jest spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza przyczynienie się do wypadku, w którym ktoś ginie albo odnosi obrażenia i to tylko dlatego że kierowca patrzył w wyświetlacz telefonu. Należy pamiętać, że telefon zajmuje nie tylko ręce kierowcy, ale przede wszystkim ogranicza świadomość i w znaczący sposób wpływa na percepcję, a wtedy łatwo może dojść do tragedii – przestrzega nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Łapki na kierownicę” – wspólna akcja Policji i Yanosika

W dniu 22 marca ruszy ogólnopolska akcja edukacyjna dla kierowców pt. “Łapki na kierownicę”, którą organizuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji we współpracy z Yanosikiem oraz firmą Screen Network S.A. Partnerem technologicznym akcji jest Primesoft.pl, który specjalizuje się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań Enterprise w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem. Akcja będzie trwała do 31 marca 2023 roku i ma na celu uświadomienie kierowcom w Polsce zagrożeń związanych z używaniem telefonów komórkowych trzymanych w ręku podczas prowadzenia pojazdu.

Celem akcji jest uświadomienie polskich kierowców, jakie zagrożenia niesie za sobą używanie telefonu komórkowego, trzymanego w ręku, w czasie prowadzenia pojazdu.

W ramach akcji „Łapki na kierownicę” wszyscy użytkownicy Yanosika będą mogli wziąć udział w specjalnym quizie, który zostanie udostępniony w naszej aplikacji i zdobyć dedykowany certyfikat za 100% wiedzę na temat zagrożeń, które może powodować używanie telefonu podczas prowadzenia samochodu – mówi Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

W trakcie działań kierowcy będą mieli również dostęp do różnych materiałów informacyjnych na temat używania telefonu podczas prowadzenia pojazdu.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author