Politechnika Gdańska najlepszą drużyną podczas AMP w żeglarstwie
Dominacją gdańskich uczelni zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w żeglarstwie, które od wtorku były rozgrywane w Wilkasach koło Giżycka. Dziewiątą z rzędu drużynową wygraną zanotowała Politechnika Gdańska.
Prawie 90 jachtów z 41 uczelni rywalizowało przez trzy dni na jeziorze Niegocin o medale AMP w żeglarskiej klasie omega. W imprezie wzięło udział blisko 280 osób, co stanowiło największą frekwencję ostatnich lat. Warunki do ścigania były zmienne i odgrywały ważną rolę dla wydarzeń na wodzie. Pogoda dopisała podczas eliminacji – było słonecznie i wiało 4 w skali Beauforta, a przy szkwałach nawet więcej. Niestety, dzień później przyszła flauta i przez kilka godzin nie można było rozpocząć finałów. Dopiero poprawa aury i zmiana ustawienia trasy pozwoliły na rozegranie czterech wyścigów we flocie złotej, walczącej o medale. Załogi, które po eliminacjach zajęły dalsze miejsca, płynęły we flocie srebrnej i wracały do portu już po trzech startach.
Sytuacja w czołówce była na tyle wyrównana, że walka o medale miała się toczyć do ostatniego wyścigu. Ostatecznie zdołano rozegrać dwa z zaplanowanych trzech wyścigów, bo z minuty na minutę warunki na wodzie robiły się coraz trudniejsze.
Silny wiatr na jeziorze Niegocin nie zdmuchnął jednak z pierwszego miejsca Kacpra Paszka z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku który po czwartkowych zmaganiach wyprzedzał tylko o punkt Patryka Kosmalskiego z Politechniki Gdańskiej. Taka przewaga w praktyce niewiele znaczyła, zwłaszcza że kandydatów do wygranej było więcej. Brązowy medalista mistrzostw świata juniorów w klasie 420 z 2018 roku musiał do samego końca odpierać ataki Aleksandra Michalskiego z Politechniki Gdańskiej, piątego po pierwszym dniu finałów. W pierwszym czwartkowym wyścigu Paszek był pierwszy, ale w drugim przypłynął dopiero na ósmej pozycji. Choć pachniało remisem na korzyść studenta AWFiS, to po proteście dotyczące innego z zawodników awansował na siódmą lokatę. Ostatecznie Paszek zdobył szesnaście „oczek”, wyprzedzając o punkt Michalskiego, który w czwartek zajmował kolejno drugie i pierwsze miejsce.
– Bardzo się cieszymy, ale na spokojnie podchodziliśmy do ostatniego dnia, bo wiedzieliśmy, że jest ciasno z punktami. Pierwszy wyścig był dziś rozrywany przy dosyć słabym wietrze i w takich warunkach czujemy się pewnie. Płynęliśmy jako drudzy przez długi czas, ale wiedzieliśmy, że trzeba walczyć o każdy punkt. W drugim wyścigu byliśmy z tyłu, ale odrabialiśmy i dzięki temu mamy remis. Wtedy jeszcze nie widzieliśmy, że nie będzie ostatniego wyścigu – mówił po wyścigu sternik Kacper Paszek, startujący w załodze z Bartoszem Reiterem i Bartłomiejem Szliją.
Ostatni raz Politechnika Gdańska nie wygrała klasyfikacji sterników w 2015 roku. Do podtrzymania passy zabrakło im niewiele. Na pocieszenie został srebrny i brązowy medal wśród sterników, a także dziewiąta z rzędu zespołowa wygrana. Drugi w klasyfikacji drużynowej był Uniwersytet Gdański, a trzecie miejsce zajęła Politechnika Warszawska.
– Myślę, że zabrakło nam tego ostatniego wyścigu, bo mieliśmy jeszcze czas, żeby pływać. Doceniamy jednak to drugie miejsce. Dopiero dziś zacząłem prowadzić łódkę tak, jak to powinienem robić wcześniej, i to dawało super rezultaty. Płynęliśmy dobrze taktycznie, bo w drugim starcie zrobiliśmy cztery zwroty na Kacpra tak, żeby złapał gorszą pozycję. Niestety, nie udało się wygrać, ale medalową passę podtrzymujemy i znów jesteśmy na podium – powiedział Aleksander Michalski, płynący razem z Tomaszem Kochanowskim i Janem Krasodoskim.
Na najlepszych czekały nagrody ufundowane przez Helly Hansen, Yamahe oraz Born to Sail. Patronat nad AMP w żeglarstwie w Wilkasach objął Polski Związek Żeglarski.
Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.
Akademickie Mistrzostwa Polski w żeglarstwie
Klasyfikacja sterników
- Kacper Paszek, Bartosz Reiter, Bartłomiej Szlija – Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
- Aleksander Michalski, Tomasz Kochanowski, Jan Krasodomski – Politechnika Gdańska
- Patryk Kosmalski, Tomasz Lewandowski, Karolina Żurek – Politechnika Gdańska
Klasyfikacja drużynowa
- Politechnika Gdańska
- Uniwersytet Gdański
- Politechnika Warszawska
Lista uczelni biorących udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w żeglarstwie
- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
- Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
- Akademia Morska w Szczecinie
- Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
- Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
- Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
- Gdański Uniwersytet Medyczny
- Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II
- Politechnika Białostocka
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Opolska
- Politechnika Poznańska
- Politechnika Rzeszowska
- Politechnika Śląska w Gliwicach
- Politechnika Warszawska
- Politechnika Wrocławska
- Politechnika Łódzka
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
- Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
- Uniwersytet Łódzki
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
- Uniwersytet Morski w Gdyni
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Wrocławski
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
- Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).