Silesion.PL

serwis informacyjny

Policyjny dron dbał o bezpieczeństwo nad śląskimi drogami

Policyjny dron dbal o bezpieczenstwo nad slaskimi drogami

Policyjny dron dbal o bezpieczenstwo nad slaskimi drogami

Poprawa bezpieczeństwa pieszych oraz zwiększenie świadomości kierowców w rejonie przejść dla pieszych to priorytetowe cele śląskiej drogówki. Policjanci wykorzystują wszelkie dostępne narzędzia oraz prowadzą szereg akcji i działań, w których zwracają uwagę na niepoprawne zachowania zarówno kierowców, jak i pieszych, aby osiągnąć te cele. Nieocenionym narzędziem pomocnym w rejestrowaniu takich zachowań jest policyjny dron.

Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom dróg to główny cel policjantów drogówki. Dlatego też, w codziennej służbie, coraz częściej wykorzystują oni policyjne drony, aby jeszcze skuteczniej zwalczać nieodpowiedzialne zachowania na drodze i dbać o bezpieczeństwo każdego uczestnika ruchu drogowego.

Dzięki tym bezzałogowym urządzeniom policjanci mogą rejestrować naruszenia przepisów i pokazywać je kierowcom, którzy często nie zdają sobie sprawy z popełnionych wykroczeń. Tak też było w Częstochowie na ulicy Bohaterów Monte Cassino, gdzie 52-letni mężczyzna kierujący mercedesem wyprzedzał inne pojazdy przed przejściem dla pieszych. To zachowanie stanowiło szczególne zagrożenie dla pieszych, którzy wchodziliby na pasy z lewej strony. Kierowca nie przyznał się do winy i odmówił przyjęcia mandatu, dlatego policjanci skierowali wniosek o jego ukaranie do sądu. Grozi mu do 30 tysięcy złotych grzywny oraz 15 punktów karnych.

Przypominamy, że:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście grozi mandatem karnym w wysokości 1500 złotych i 15 punktów karnych,
  • wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed nim, grozi mandatem karnym w wysokości 1500 złotych i 15 punktów karnych,
  • jazda wzdłuż chodnika lub przejścia dla pieszych grozi mandatem karnym w wysokości 1500 złotych i 8 punktów karnych.

Apelujemy również do pieszych, aby przed wejściem na jezdnię rozejrzeli się i upewnili, że mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. Na jezdni należy zachować stałą ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania.

źródło: Śląska Policja

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024