Silesion.PL

serwis informacyjny

Polak wygrywa ekstremalne zawody! To historyczny wynik!

Fot. Adam Ciereszko

Szymon Groenwald podczas zawodow w Sycowie Fot. Adam Ciereszko

Już samo pojawienie się zawodnika z Europy na podium zawodów drwali ekstremalnych wydawało się niemożliwe. Medale były przez lata zarezerwowane dla przedstawicieli Ameryki Północnej lub Australii. Do piątku. Wtedy siekierę wbił między nich Szymon Groenwald i zgarnął złoty medal mistrzostw świata juniorów Stihl Timbersports®!

Piękny słoneczny dzień w Rotterdamie, portowa otoczka, pływające za plecami zawodników statki, transportowce i motorówki, a na scenie emocje do samego końca. Tak wyglądały tegoroczne MŚ Rookie. Szymon Groenwald jechał do Holandii w roli faworyta do złota, ale mimo perfekcyjnej formy, którą pokazał choćby 20 maja w Sycowie, nie mógł być pewny medalu. – Poziom będzie bardzo wysoki. Mam jeszcze trzy tygodnie, żeby jeszcze poprawić pewne elementy i zgarnąć złoto – mówił w Sycowie 17-latek.

I słowa dotrzymał. W Rotterdamie nie miał sobie równych! W pierwszym biegu ustalił rekord świata w konkurencji underhand chop (zawodnik stoi na leżącej kłodzie drewna o średnicy 32 cm i stara się w jak najkrótszym czasie przerąbać ją uderzeniami siekiery) pobił rekord świata i z czasem 13.64 sekundy wygrał pierwszą konkurencję.

Euforia szybko jednak opadła, bo w drugiej konkurencji został zdyskwalifikowany i nie zdobył punktów. W kolejnych rundach nie było więc miejsca na pomyłkę.

Trzeci bieg to już popis Groenwalda. Stojącą kłodę w konkurencji Standing Block Chop rozłupał w 15.29 sekundy, czyli blisko dwie sekundy szybciej niż drugi w tym biegu Sam Bellamy. Ale prawdziwe fajerwerki, a właściwie wióry w wykonaniu naszego reprezentanta, nadeszły w kolejnej konkurencji. Single Back (zawodnik odcina od kłody (o średnicy 46 cm) jeden krążek drewna przy pomocy olbrzymiej piły ręcznej) to rekord świata Szymona i czas 9.01 sekundy! W ostatnim starcie nasz mistrz tylko potwierdził dominację, wygrał czwartą z pięciu konkurencji i mógł cieszyć się z mistrzowskiego tytułu.

I to wszystko działo się w 18-te urodziny Groenwalda! Lepszego prezentu nie mógł sobie sprawić! – To coś niesamowitego. Ciężko pracowałem na ten sukces i cieszę się, że udało się wygrać – stwierdził szczęśliwy, pełnoletni Groenwald.

Teraz pozostaje nam czekać na start Michała Dubickiego w World Trophy. Polak też ma szansę na medal światowej imprezy. W Sycowie, gdyby nie proste błędy techniczne, mógłby pobić rekord świata! – Będę chciał to poprawić i w Rotterdamie stanąć na podium – mówił 20 maja Dubicki i trzymamy go za słowo.

——

O zawodach STIHL TIMBERSPORTS®

Stihl TIMBERSPORTS® to międzynarodowe zawody w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. Ich korzenie sięgają Australii i Nowej Zelandii, chociaż sportowa rywalizacja drwali rozwijała się równolegle również w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. W 2001 roku zawody trafiły do Europy, a w 2003 roku do Polski. W naszym kraju są organizowane wspólnie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a wszyscy zawodnicy są czynnymi członkami OSP.

Dzisiaj najlepsi zawodnicy mierzą się ze sobą podczas zawodów krajowych i międzynarodowych w sześciu ekstremalnych konkurencjach – w trzech muszą wykazać się maestrią w posługiwaniu się siekierą, w pozostałych mistrzowsko opanować piłę ręczną oraz pilarki. Springboard, Underhand Chop oraz Standing Block Chop to klasyczne konkurencje sprawdzające umiejętności w rąbaniu drewna siekierą. Single Buck (cięcie drewna olbrzymią ręczną piłą), Stock Saw (cięcie z wykorzystaniem standardowej pilarki łańcuchowej) oraz Hot Saw (tu używana jest tuningowana piła łańcuchowa mająca nawet do 80 KM mocy) sprawdzają umiejętności sportowego cięcia drewna. Zawodnicy walczą nie tylko między sobą, ale również z czasem. Więcej informacji o dyscyplinie na stronie: www.stihl-timbersports.pl

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025