Silesion.PL

serwis informacyjny

Szermiercze AMP w niedzielę w Warszawie. Będą medaliści MME

AMP Szermierka Warszawa2022 001 fotMarcinSelerski

fot. Marcin Selerski

W niedzielę w Warszawie po raz drugi z rzędu zostaną rozegrane Akademickie Mistrzostwa Polski w szermierce. Drużynowego tytułu sprzed roku broni Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach.

W tym rokunajlepsi studenci i mistrzowie fechtunku zostaną wyłonieni na warszawskiej Pradze-Południe. W turnieju weźmie udział ponad 130 studentów i studentek z 31 uczelni. Mistrzostwa rozgrywane będą w sześciu konkurencjach: florecie kobiet i mężczyzn, szabli kobiet i mężczyzn oraz szpadzie kobiet i mężczyzn, a rywalizacja będzie przebiegać jednocześnie na ośmiu planszach.

W klasyfikacji generalnej uczelni tytułu będzie bronić Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, która rok temu o sześć punktów wyprzedziła Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Gospodarze imprezy rok temu zajęli temu zajęli odległe piętnaste miejsce, ale teraz liczą na poprawę tego wyniku. Dla wszystkich będzie to też doskonała okazja, żeby sprawdzić się w boju przed nadchodzącymi międzynarodowymi imprezami.

– Od kiedy szermierka znalazła się w programie Akademickich Mistrzostw Polski, jest to dla całej dyscypliny bardzo ważny turniej. Kalendarz imprez co prawda jest bardzo napięty, ale zawodnicy zawsze na niego bardzo się mobilizują. Za moment mamy igrzyska europejskie w Krakowie i mistrzostwa świata w Mediolanie, a później letnią uniwersjadę ale wszyscy najlepsi starają się tu wystartować. Dla nas to kluczowy moment sezonu, bo przed nami same najważniejsze imprezy i zawodnicy powinni być już w swojej najwyższej formie lub się do niej zbliżać – powiedział Łukasz Mandes, dyrektor sportowy Polskiego Związku Szermierki i jeden z koordynatorów turnieju.

Indywidualnie na planszy zobaczymy obrończyni tytułu w szpadzie kobiet Glorię Klughardt (AWF Kraków) – podwójną medalistkę tegorocznych mistrzostw Europy juniorów. Wśród mężczyzn swój sukces w szpadzie będzie chciał powtórzyć Wojciech Lubieniecki (AGH Kraków). O najwyższe laury będzie walczył też Maciej Bem (UAM Poznań), który pod koniec maja został drużynowym wicemistrzem Europy młodzieżowców we florecie. Nie zabraknie też szablistki Zuzanny Cieślar (AWF Katowice), która na koncie ma nie tylko złoto AMP z ubiegłego roku, ale też brąz mistrzostw Europy młodzieżowców. To oczywiście część z nazwisk, na które warto zwrócić uwagę.

Po raz kolejny w tym sezonie na uczestników będą czekać memoriałowe nagrody przywracające pamięć o dawnych mistrzach i azetesiakach. Najlepsza zawodniczka otrzyma nagrodę im. Wandy Dubieńskiej – pierwszej Polki, która wystartowała na igrzyskach olimpijskich, i byłej mistrzyni kraju w szermierce, tenisie i biegach narciarskich. Najlepszy zawodnik otrzyma nagrodę im. Adama Papée – dwukrotnego brązowego medalisty olimpijskiego w szermierce (1924,1928).

Akademickie Mistrzostwa Polski w szermierce odbędą się w niedzielę 11 czerwca, na terenie warszawskiej Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 135 przy ul. Grzegorza Przemyka 5. Początek zawodów o godzinie 10:00 (floret), a dwie godziny później rywalizację rozpoczną szpadziści. Około godziny 15:00 zobaczymy pojedynki szablistów. Dekoracja zaplanowana jest na godzinę 18:00.

Organizatorem wydarzenia AZS Uniwersytetu Warszawskiego, a partnerami są Uniwersytet Warszawski i Polski Związek Szermierczy.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author