Silesion.PL

serwis informacyjny

Polacy kupują coraz droższe mieszkania na południu Europy, średnia kwota rezerwacji przekroczyła 230 tys. EUR. Analiza Vela Poland

Na zdjęciu Michał Ćwierzyk, prezes Vela Poland

Na zdjęciu Michał Ćwierzyk, prezes Vela Poland

Zgodnie z przeprowadzoną analizą spółki Polacy wybierają coraz droższe mieszkania na południu Europy, a średnia kwota rezerwacji wzrosła o 10 proc. r/r i w 2023 roku przekroczyła 230 tys. EUR. Niezmiennie wśród inwestorów, którzy szukają nieruchomości w Hiszpanii dominują regiony turystyczne. Z analiz sprzedażowych Vela Poland wynika, że do najpopularniejszych obszarów należą: Costa Del Sol, Costa Blanca Północna i Południowa. Spółka spodziewa się utrzymania pozytywnego trendu i kolejnych rekordów.

W ostatnich trzech latach widzimy, że rośnie średnia kwota rezerwacji nieruchomości w Hiszpanii dokonywanych przez inwestorów z Polski. Od 2021 roku, kiedy rozpoczęliśmy naszą działalność średnia kwota rezerwacji rośnie, w 2022 roku wyniosła 208 tys. EUR, a wstępne dane z 2023 roku pokazują już 230 tys. EUR – mówi Michał Ćwierzyk, prezes Vela Poland. – Wzrost tej kwoty uzasadniony jest kilkoma czynnikami, z jednej strony rosną ceny za metr kwadratowy nieruchomości w Hiszpanii, a z drugiej widzimy znaczny wzrost możliwości kapitałowych polskich inwestorów – dodaje Michał Ćwierzyk.

Na początku 2022 roku sektor nieruchomości w Hiszpanii rósł pod wpływem przywrócenia lotów i stopniowym zdejmowaniu obostrzeń. Co więcej, konflikt w Ukrainie, a w rezultacie narastająca niepewność geopolityczna, sprawiły, że rynek nieruchomości na południu Europy przeżywał chwilową hossę. Z analiz spółki wynika, że pierwszy i drugi kwartał 2022 roku to był czas rekordów.

Vela Poland w pierwszym kwartale 2022 roku odnotowała 770 nowych klientów, którzy byli zainteresowani nieruchomościami w Hiszpanii, w 2023 roku było to 434 klientów. Nie można bezpośrednio jednak porównywać tych okresów, ponieważ dane z ubiegłego roku były swego rodzaju anomalią wywołaną przez wojnę w Ukrainie. Obecny trend pokazuje nam, że inwestorzy rozważniej podejmują decyzje, jednak sam rynek cały czas się rozwija – dodaje Michał Ćwierzyk.

W analizowanym okresie zmieniła się też średnia kwota budżetu, który pozwala kupić atrakcyjną nieruchomość. W 2022 roku było to około 100 tys. EUR, a dziś kwota ta przekracza 120 tys. EUR. Eksperci Vela Poland szacują, że w kolejnych miesiącach, szczególnie w okresie wakacyjnym, na rynku pojawią się atrakcyjne nieruchomości.

W 2022 r. obywatele Wielkiej Brytanii stanowili największą grupę zagranicznych klientów na hiszpańskim rynku nieruchomości. Według danych Stowarzyszenia Rejestratorów Nieruchomości ciągu całego ubiegłego roku Brytyjczycy nabyli prawie 9 700 nieruchomości. Za nimi plasują się Niemcy z 8 290 transakcjami w poprzednim roku i Francuzi, którzy kupili 6 100 mieszkań i domów.

Vela Poland w 2022 roku zanotowała rekordowe wyniki. Spółka aktualnie prowadzi emisję crowdfundingową, w której chce pozyskać 900 tys. zł. Firma w 2022 roku zrealizowała większość zakładanych celów emisyjnych, przebiła szacowane wyniki finansowe i osiągnęła prawie 2 mln zł przychodów i 450 tys. zł zysku netto. Firma obecna jest już w 6 krajach europejskich ze swoimi usługami, a docelowo ma dotrzeć do 20 państw.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024