Silesion.PL

serwis informacyjny

Podsumowujemy XXII edycję Turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku

Podsumowujemy XXII edycje Turnieju Z Podworka na Stadion o Puchar Tymbarku

Podsumowujemy XXII edycje Turnieju Z Podworka na Stadion o Puchar Tymbarku

Za nami 2022 rok. To dobry moment, by przypomnieć XXII edycję Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” i jego najważniejsze momenty. A działo się naprawdę wiele! Zapisy do kolejnej, XXIII edycji największego, piłkarskiego Turnieju dla dzieci w Europie trwają do 31 stycznia.

Pójść w ślady mistrzów

Każdy kolejny sezon Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest pod wieloma względami wyjątkowy, ale XXII edycja była z jednego powodu przełomem. Po raz pierwszy w historii Turnieju, jego wielki finał rozegrany został na stadionie PGE Narodowym, tuż przed meczem reprezentacji Polski.

14 czerwca, w dniu spotkania Ligi Narodów Polska – Belgia, na murawę PGE Narodowego wybiegli zawodnicy SP 18 Mamy Talenty Olsztyn i MG13 (chłopcy U10), SP 5 Gdańsk i SP 16 Lublin (chłopcy U12), a także UKKS Katowice i Ślęza Wrocław (dziewczynki U10) oraz Beniaminek Krosno i UKKS Katowice (dziewczynki U12).

– Organizacja finału przed meczem reprezentacji Polski ma ważny wymiar symboliczny. W przeszłości w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” występowało wielu naszych kadrowiczów, w tym kilku, którzy wystąpili na zakończonych niedawno Mistrzostwach Świata w Katarze. Wierzymy, że udział w Turnieju jest dla wielu dzieci ważnym etapem na drodze piłkarskiego rozwoju, a część z nich, podobnie jak ich dużo starsi koledzy, tacy jak Arek Milik czy Piotrek Zieliński, zasilą w przyszłości szeregi kadry narodowej i będą z dumą reprezentować biało-czerwone barwy na największych imprezach piłkarskich na świecie – powiedział Cezary Kulesza, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Rangę ogólnopolskich finałów podkreśliła transmisja meczów w TVP Sport oraz obecność zawodowych sędziów, którzy – podobnie jak we wcześniejszych etapach Turnieju – nie zabrali ze sobą żółtych i czerwonych kartek. Zamiast nich rozdawali zielone kartoniki za postawę zgodną z duchem fair play.

Spotkanie z piłkarskimi idolami

Równie ważnym przeżyciem, co udział w wielkim finale, było dla młodych chłopców i dziewcząt odebranie nagrody głównej Turnieju, a więc spotkanie z piłkarzami reprezentacji Polski. We wrześniu, przed meczem Polska – Holandia w Lidze Narodów, z drużyną narodową spotkali się piłkarze SP 18 Mamy Talenty Olsztyn (U10) i SP 5 Gdańsk (U12) oraz piłkarki UKKS Katowice (U10) i Beniaminka Krosno (U12).

Młodzi adepci futbolu mogli zebrać od swoich idoli autografy, ale także porozmawiać i zadać nurtujące ich pytania. Chłopcy i dziewczynki wykazali się przy tym wyjątkową dojrzałością. – Czy zmieniłby pan coś w swojej karierze? – pytał Kuba Abramowicz z SP5 Gdańsk Przemysława Frankowskiego, który musiał długo zastanowić się nad odpowiedzią, by ostatecznie stwierdzić, że wszystkie jego decyzje były trafne. – Czy zaaklimatyzował się Pan już w nowym mieście i czy miał Pan okazję spotkać się z piłkarkami FC Barcelony? – dopytywała z kolei Maja Gąsior z UKKS Katowice. Kapitan reprezentacji Polski potwierdził, że w Hiszpanii czuje się doskonale, a koleżanki z żeńskiej sekcji spotyka regularnie.

Wszyscy uczestnicy spotkania obejrzeli później z trybun stadionu PGE Narodowego mecz Polska – Holandia, ale to nie był koniec atrakcji tego dnia. Zwycięzcy Turnieju mogli również obejrzeć trening kadry, a także sami potrenować pod okiem szkoleniowców reprezentacji młodzieżowych U15 – chłopcy pod okiem trenera Dariusza Gęsiora, a dziewczęta pod okiem trenerki Pauliny Kawalec. Zajęcia odbyły się na obiekcie Legia Training Center

– Każdy z etapów nagrody to dla dzieci nie tylko piękne emocje, ale także bezcenne doświadczenie i motywacja do dalszych treningów. Dzięki spotkaniu z kadrą i udziałowi w zajęciach w Książenicach, chłopcy i dziewczynki zobaczyli w jakim miejscu mogą się kiedyś znaleźć – podkreśla Maciej Kostrzewa, trener SP5 Gdańsk, zwycięzców Turnieju w kategorii U12 chłopców.

Dziewczynki coraz chętniej grają w piłkę

Kolejnym ważnym elementem XXII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, o którym warto wspomnieć, jest udział dużej liczby dziewczynek. W 2022 roku stanowiły już 1/3 dzieci uczestniczących w Turnieju. Z roku na rok zainteresowanie piłką nożną kobiet jest coraz większe, a fakt, że rośnie liczba uprawiających futbol dziewcząt napawa jeszcze większym optymizmem.

– Wydarzenia takie, jak Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” są niezwykle istotne w procesie rozwoju młodych dziewczynek chcących uprawiać piłkę nożną. Fajne, zdrowe, sportowe emocje, których mają okazję doświadczyć podczas gry, zostaną z nimi na dłużej i umocnią pasję do piłki nożnej. Im więcej pojawia się ich już teraz, na etapie wieku szkolnego, tym dłuższe i szczęśliwsze będą ich piłkarskie przygody – mówi Nina Patalon, selekcjonerka reprezentacji Polski kobiet.

To ostatni moment, by zapisać drużynę

W tym roku do rywalizacji w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” mogą przystąpić wyłącznie drużyny szkolne, dziewcząt i chłopców, w trzech kategoriach wiekowych: do 8, 10 i 12 lat. Zapisy trwają do 31 stycznia 2023 r. na stronie internetowej: www.zpodworkanastadion.pl, na której dostępny będzie także szczegółowy harmonogram rozgrywek. Pierwszy etap rywalizacji najmłodsi piłkarze i piłkarki rozpoczną w marcu 2023 r. Za udział każdej drużyny w rozgrywkach trener otrzyma piłkarski upominek.

Zawody rozpoczną się eliminacjami na szczeblu gminnym i powiatowym (od 1 marca do 30 kwietnia 2023 r.), a zwycięzcy awansują do rundy wojewódzkiej (od 1 do 31 maja 2023). Najlepsze 16 drużyn w kraju, po jednej z każdego regionu – w kategorii U-10 i U-12 wśród chłopców i dziewcząt, wystąpi w finale ogólnopolskim w Warszawie. Mecze finałowe odbędą się w czerwcu na stadionie PGE Narodowym.


O Turnieju: 

Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” organizowany jest przez PZPN od 23 lat. Od 2007, Sponsorem Głównym Turnieju jest marka Tymbark. Turniej jest jedną z najszybciej rozwijających się inicjatyw Grassroots w Polsce, oraz jest największym w Europie wydarzeniem piłkarskim dla dzieci w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12. Więcej informacji na stronie rozgrywek: www.zpodworkanastadion.pl

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024