Silesion.PL

serwis informacyjny

Podsumowanie WUF11

Katowice 22

Katowice 22

– W WUF11 osobiście uczestniczyło ponad 10 tys. osób ze 174 państw i ponad 6 tys. osób, które były z nami online. Dzięki temu byliśmy dostępni niemal w każdym zakątku świata – podkreśliła z satysfakcją wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas konferencji podsumowującej WUF 11. W spotkaniu uczestniczyli również: dyrektor generalna UN-Habitat Maimunah Mohd Sharif, prezydent Katowic Marcin Krupa, prezydent Zgromadzenia UN-Habitat Martha Delgado i prezydent Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ Collen Kelapile.

WUF 11 w Katowicach przechodzi już do historii. Za nami pięć niezwykle intensywnych spotkań oraz gorących i owocnych dyskusji na temat kondycji i rozwoju miast. Przez ten czas opowiadaliśmy przedstawicielom 174 państw z całego świata, dla których tak istotna jest przyszłość miast, o problemie dostępności przestrzeni miejskiej dla osób ze szczególnymi potrzebami. Przypomnieliśmy też, że dziś – ponad 80 lat po wybuchu II wojny światowej – wciąż na świecie odbudowuje się miasta, które ucierpiały w wyniku konfliktów zbrojnych. Za naszą wschodnią granicą trwa właśnie wojna. Już teraz wspieramy uchodźców wojennych z Ukrainy. Będziemy im również pomagać w powojennej odbudowie miejsc, z których w ostatnich miesiącach musieli uciekać – podkreśliła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Światowe Forum Miejskie w Katowicach stanowiło też znakomite miejsce i okazję do nawiązywania nowych kontaktów, a także do zaprezentowania i omówienia nowych inicjatyw i działań na rzecz rozwoju miast.

Po pandemii Covid-19 i w obliczu wojny na Ukrainie zarejestrowanie się na to wydarzenie przez ponad 22,5 tys. uczestników z całego świata, stanowi nowy rekord frekwencji. To świadczy o tym, że nadal a może zwłaszcza po pandemii tym bardziej potrzebna jest rozmowa o miastach, które pomagają najszybciej swoim mieszkańcom i najskuteczniej mogą odpowiadać na ich potrzeby oraz nowe, nieprzewidziane zagrożenia. Są elastyczne, otwarte i stają się coraz bardziej świadome konieczności dostosowania do wyzwań, jakie niesie przyszłość – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Od dziś bije już nowy zegar, który zaczął mierzyć czas oczekiwania na kolejne Światowe Forum Miejskie, które tym razem odbędzie się za dwa lata w Kairze i na które już teraz serdecznie zapraszam – powiedziała wiceszefowa MFiPR.

I. Co się działo na WUF 11

Na program Światowego Forum Miejskiego w Katowicach składały się:

 • kilkanaście rodzajów wydarzeń takich jak np. dialogi, sesje specjalne, warsztaty i okrągłe stoły. W sumie odbyło się blisko 500 różnego typu merytorycznych spotkań. Ich organizatorami byli UN-Habitat Polska oraz – w zdecydowanej większości – zewnętrzni partnerzy, którzy zostali wybrani w otwartym naborze.

Dyskusja podczas WUF11 skupiona była wokół siedmiu głównych zagadnień:

 • Miasta sprawiedliwe
 • Zielona przyszłość miast
 • Innowacje i technologie
 • Budowanie odporności miast
 • Planowanie i zarządzanie miejskie
 • Przyszłość gospodarki i finansów miejskich
 • Reagowanie na kryzysy i odbudowa miast

II. Polski pawilon

Uczestnicy Światowego Forum Miejskiego mogli odwiedzić Polski Pawilon w strefie Urban EXPO. To duża konstrukcja o ciekawym designie, łączącym tradycyjne cechy polskiej architektury ze współczesnymi nurtami. W tej przestrzeni prezentowano nie tylko polskie osiągnięcia, ale i dyskutowano o ważnych dla Polski tematach. W Pawilonie odbyło się szereg rozmów, m .in. o odbudowie Ukrainy po działaniach wojennych czy partycypacji młodzieży w podejmowaniu decyzji o działaniach w miastach.

III. Urban EXPO

Atrakcją, która na każdym Światowym Forum Miejskim cieszyła się największym zainteresowaniem, był Urban EXPO. To przestrzeń wystawiennicza, w której na 8 tysiącach metrów kwadratowych swoje pawilony prezentowały państwa, miasta, organizacje międzynarodowe i pozarządowe oraz firmy. Często były to imponujące konstrukcje z ciekawymi funkcjonalnościami. Na Urban Expo przybyło 89 wystawców z 43 krajów ze wszystkich regionów świata, m.in. z USA, Niemiec, Francji, Meksyku, Korei Południowej, Indonezji, Kenii czy Tajlandii. Połowa wystawców pochodzi spoza Europy.

IV. 11 stref tematycznych – „WUF na mieście”

Podczas WUF11 nauka i rozrywka szły ze sobą w parze. Kiedy kończyły się dyskusje i wystąpienia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, uczestnicy WUF11 wychodzili na miasto. Centrum Katowic było podzielone na 11 stref tematycznych, pod wspólnym szyldem “WUF na mieście”. To tam popołudnia i wieczory spędzali ludzie z całego świata. Nie brakowało dobrej muzyki, kina i warsztatów. Wszystko bezpłatnie, i dostępne od ręki. Strefy zlokalizowane były poza MCK, ale w odległości maksymalnie do 15 minut piechotą od centrum konferencyjnego. Powstały strefy:

 • Strefa Relaksu
 • Strefa Nauki
 • Strefa Innowacji
 • Stefa Centrum
 • Miasteczko Młodych
 • KATO Urban Corner
 • Strefa Miasta Muzyki
 • Strefa Kultury i Sztuki
 • Miasto360
 • Metrolab
 • Urban Cinema by Santander

V. Dostępność

Szczególnie ważnym aspektem przygotowań i samego wydarzenia są kwestie dostępności. Dostosowaliśmy infrastrukturę centrum konferencyjnego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przeprowadziliśmy audyt dostępności. Chcemy dawać przykład następnym gospodarzom WUF.

VI. Biznes

Kolejnym ważnym uczestnikiem WUF11 jest biznes. Przyszłość miast jest ściśle związana z rozwojem sektora prywatnego. Dlatego Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podjęło współpracę z UN Global Compact. Stworzyliśmy nieformalną Radę Biznesu. Dzięki niej polskie firmy i oddziały zagranicznych firm działających w Polsce mogą współtworzyć Okrągły stół biznesu razem z UN-Habitat.

VII. Młodzi

Jednym z partnerów 11. sesji Światowego Forum Miejskiego była Rada Młodych powołana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Rada pracuje nad tym, aby głos młodzieży wybrzmiał zarówno w czasie przygotowań do WUF11, jak również w trakcie samego wydarzenia.

VIII. Czym jest Światowe Forum Miejskie

Światowe Forum Miejskie to największe na świecie wydarzenie poświęcone rozwojowi miast. Odbywa się co dwa lata. Pierwsza sesja została zorganizowana w 2002 roku w Nairobi. Dotychczas forum gościło m.in. w Vancouver, Kuala Lumpur czy Abu Zabi i gromadziło od kilku do nawet 20 tysięcy uczestników z całego świata. Pomysłodawcą i głównym organizatorem WUF jest UN-Habitat, czyli Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich.

Gospodarzami, a zarazem współorganizatorami 11. sesji WUF były Polska i Katowice. Po raz pierwszy wydarzenie, które tym razem trwało od 26 do 30 czerwca 2022 r., odbyło się w Europie Środkowo-Wschodniej. Hasło polskiej sesji WUF brzmiało: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”.

Partnerami wydarzenia, którzy wspierali organizatorów, ze strony polskiej były: Instytut Rozwoju Miast i Regionów oraz Rada Młodych WUF11.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author