Silesion.PL

serwis informacyjny

Podsumowanie WUF11

Katowice 22

Katowice 22

– W WUF11 osobiście uczestniczyło ponad 10 tys. osób ze 174 państw i ponad 6 tys. osób, które były z nami online. Dzięki temu byliśmy dostępni niemal w każdym zakątku świata – podkreśliła z satysfakcją wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas konferencji podsumowującej WUF 11. W spotkaniu uczestniczyli również: dyrektor generalna UN-Habitat Maimunah Mohd Sharif, prezydent Katowic Marcin Krupa, prezydent Zgromadzenia UN-Habitat Martha Delgado i prezydent Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ Collen Kelapile.

WUF 11 w Katowicach przechodzi już do historii. Za nami pięć niezwykle intensywnych spotkań oraz gorących i owocnych dyskusji na temat kondycji i rozwoju miast. Przez ten czas opowiadaliśmy przedstawicielom 174 państw z całego świata, dla których tak istotna jest przyszłość miast, o problemie dostępności przestrzeni miejskiej dla osób ze szczególnymi potrzebami. Przypomnieliśmy też, że dziś – ponad 80 lat po wybuchu II wojny światowej – wciąż na świecie odbudowuje się miasta, które ucierpiały w wyniku konfliktów zbrojnych. Za naszą wschodnią granicą trwa właśnie wojna. Już teraz wspieramy uchodźców wojennych z Ukrainy. Będziemy im również pomagać w powojennej odbudowie miejsc, z których w ostatnich miesiącach musieli uciekać – podkreśliła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Światowe Forum Miejskie w Katowicach stanowiło też znakomite miejsce i okazję do nawiązywania nowych kontaktów, a także do zaprezentowania i omówienia nowych inicjatyw i działań na rzecz rozwoju miast.

Po pandemii Covid-19 i w obliczu wojny na Ukrainie zarejestrowanie się na to wydarzenie przez ponad 22,5 tys. uczestników z całego świata, stanowi nowy rekord frekwencji. To świadczy o tym, że nadal a może zwłaszcza po pandemii tym bardziej potrzebna jest rozmowa o miastach, które pomagają najszybciej swoim mieszkańcom i najskuteczniej mogą odpowiadać na ich potrzeby oraz nowe, nieprzewidziane zagrożenia. Są elastyczne, otwarte i stają się coraz bardziej świadome konieczności dostosowania do wyzwań, jakie niesie przyszłość – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Pierwszy Dzien WUF11 Poniedzialek Pelen Wrazen Katowice 2022

Od dziś bije już nowy zegar, który zaczął mierzyć czas oczekiwania na kolejne Światowe Forum Miejskie, które tym razem odbędzie się za dwa lata w Kairze i na które już teraz serdecznie zapraszam – powiedziała wiceszefowa MFiPR.

I. Co się działo na WUF 11

Na program Światowego Forum Miejskiego w Katowicach składały się:

  • kilkanaście rodzajów wydarzeń takich jak np. dialogi, sesje specjalne, warsztaty i okrągłe stoły. W sumie odbyło się blisko 500 różnego typu merytorycznych spotkań. Ich organizatorami byli UN-Habitat Polska oraz – w zdecydowanej większości – zewnętrzni partnerzy, którzy zostali wybrani w otwartym naborze.

Dyskusja podczas WUF11 skupiona była wokół siedmiu głównych zagadnień:

  • Miasta sprawiedliwe
  • Zielona przyszłość miast
  • Innowacje i technologie
  • Budowanie odporności miast
  • Planowanie i zarządzanie miejskie
  • Przyszłość gospodarki i finansów miejskich
  • Reagowanie na kryzysy i odbudowa miast

II. Polski pawilon

Uczestnicy Światowego Forum Miejskiego mogli odwiedzić Polski Pawilon w strefie Urban EXPO. To duża konstrukcja o ciekawym designie, łączącym tradycyjne cechy polskiej architektury ze współczesnymi nurtami. W tej przestrzeni prezentowano nie tylko polskie osiągnięcia, ale i dyskutowano o ważnych dla Polski tematach. W Pawilonie odbyło się szereg rozmów, m .in. o odbudowie Ukrainy po działaniach wojennych czy partycypacji młodzieży w podejmowaniu decyzji o działaniach w miastach.

III. Urban EXPO

Atrakcją, która na każdym Światowym Forum Miejskim cieszyła się największym zainteresowaniem, był Urban EXPO. To przestrzeń wystawiennicza, w której na 8 tysiącach metrów kwadratowych swoje pawilony prezentowały państwa, miasta, organizacje międzynarodowe i pozarządowe oraz firmy. Często były to imponujące konstrukcje z ciekawymi funkcjonalnościami. Na Urban Expo przybyło 89 wystawców z 43 krajów ze wszystkich regionów świata, m.in. z USA, Niemiec, Francji, Meksyku, Korei Południowej, Indonezji, Kenii czy Tajlandii. Połowa wystawców pochodzi spoza Europy.

IV. 11 stref tematycznych – „WUF na mieście”

Podczas WUF11 nauka i rozrywka szły ze sobą w parze. Kiedy kończyły się dyskusje i wystąpienia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, uczestnicy WUF11 wychodzili na miasto. Centrum Katowic było podzielone na 11 stref tematycznych, pod wspólnym szyldem “WUF na mieście”. To tam popołudnia i wieczory spędzali ludzie z całego świata. Nie brakowało dobrej muzyki, kina i warsztatów. Wszystko bezpłatnie, i dostępne od ręki. Strefy zlokalizowane były poza MCK, ale w odległości maksymalnie do 15 minut piechotą od centrum konferencyjnego. Powstały strefy:

  • Strefa Relaksu
  • Strefa Nauki
  • Strefa Innowacji
  • Stefa Centrum
  • Miasteczko Młodych
  • KATO Urban Corner
  • Strefa Miasta Muzyki
  • Strefa Kultury i Sztuki
  • Miasto360
  • Metrolab
  • Urban Cinema by Santander

V. Dostępność

Szczególnie ważnym aspektem przygotowań i samego wydarzenia są kwestie dostępności. Dostosowaliśmy infrastrukturę centrum konferencyjnego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przeprowadziliśmy audyt dostępności. Chcemy dawać przykład następnym gospodarzom WUF.

VI. Biznes

Kolejnym ważnym uczestnikiem WUF11 jest biznes. Przyszłość miast jest ściśle związana z rozwojem sektora prywatnego. Dlatego Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podjęło współpracę z UN Global Compact. Stworzyliśmy nieformalną Radę Biznesu. Dzięki niej polskie firmy i oddziały zagranicznych firm działających w Polsce mogą współtworzyć Okrągły stół biznesu razem z UN-Habitat.

VII. Młodzi

Jednym z partnerów 11. sesji Światowego Forum Miejskiego była Rada Młodych powołana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Rada pracuje nad tym, aby głos młodzieży wybrzmiał zarówno w czasie przygotowań do WUF11, jak również w trakcie samego wydarzenia.

VIII. Czym jest Światowe Forum Miejskie

Światowe Forum Miejskie to największe na świecie wydarzenie poświęcone rozwojowi miast. Odbywa się co dwa lata. Pierwsza sesja została zorganizowana w 2002 roku w Nairobi. Dotychczas forum gościło m.in. w Vancouver, Kuala Lumpur czy Abu Zabi i gromadziło od kilku do nawet 20 tysięcy uczestników z całego świata. Pomysłodawcą i głównym organizatorem WUF jest UN-Habitat, czyli Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich.

Gospodarzami, a zarazem współorganizatorami 11. sesji WUF były Polska i Katowice. Po raz pierwszy wydarzenie, które tym razem trwało od 26 do 30 czerwca 2022 r., odbyło się w Europie Środkowo-Wschodniej. Hasło polskiej sesji WUF brzmiało: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”.

Partnerami wydarzenia, którzy wspierali organizatorów, ze strony polskiej były: Instytut Rozwoju Miast i Regionów oraz Rada Młodych WUF11.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025