Podpisano umowę z projektantem kompleksu sportowego przy Drodze Dębińskiej 12 dla Warty Poznań
Firma KOSZT-BUD zaprojektuje kompleks obiektów sportowych przy Drodze Dębińskiej 12 dla Warty Poznań S.A. i KS Warta. Biuro z siedzibą w Knurowie wygrało przetarg ogłoszony przez Poznańskie Inwestycje Miejskie i właśnie podpisało umowę na przygotowanie projektu.
– Biuro projektowe, któremu powierzyliśmy to zadanie, opracuje koncepcję architektoniczno-funkcjonalną terenu ul. Droga Dębińska 12. Przygotuje także niezbędną dokumentację, w tym pełnobranżowy projekt budowlany wraz z projektem technicznym, na podstawie której będzie można w przyszłości przebudować rejon „Ogródka”. Wykonawca uwzględni również rozwiązania proekologiczne, takie jak wykorzystanie energii słonecznej i zagospodarowanie deszczówki – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Przetarg na „Opracowanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej oraz pełnobranżowej dokumentacji projektowej dla zagospodarowania terenów zlokalizowanych w Poznaniu ulica Droga Dębińska 12” został ogłoszony przed wakacjami. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma KOSZT-BUD Dariusz Majer i to ona opracuje projekt. Całość dokumentacji ma powstać do września 2022 roku i będzie kosztowała blisko 769 tys. zł. Spółka PIM podpisała już umowę z projektantem.
Istniejąca już infrastruktura sportowa przy Drodze Dębińskiej 12 zostanie całkowicie zmodernizowana, a przestrzeń uporządkowana. Nowa baza będzie służyła zawodniczkom i zawodnikom Warty Poznań S.A. oraz sekcjom szermierki i tenisa ziemnego KS Warta. W przypadku stowarzyszenia chodzi o halę szermierczą o powierzchni 600 metrów kwadratowych i wysokości 5-6 metrów, z miejscem na 12 plansz. Powstaną też 4 korty tenisowe, z których jeden będzie zadaszony. Całość będzie uzupełniona o szatnie i zaplecze socjalne.
Jeśli chodzi o obiekty dla Warty Poznań S.A. (sekcje piłkarskie kobiet i mężczyzn, amp futbolu oraz Akademia Warty Poznań), to projekt obejmuje budowę boiska piłkarskiego z trybunami na ok. 4,5 tysiąca miejsc z opcją rozbudowy do ok. 6 tysięcy miejsc oraz umieszczone w jednej z nich zaplecze biurowe i socjalne. W projekcie ma się ponadto znaleźć plan modernizacji dwóch, pełnowymiarowych boisk treningowych. Jedno z naturalną, a drugie ze sztuczną nawierzchnią (to ponadto będzie miało zadaszenie membranowe).
Część piłkarska ma spełniać wymogi licencyjne dla klubów Ekstraklasy. Projektant został więc zobowiązany do tego, by uzyskać pozytywną opinię Polskiego Związku Piłki Nożnej w tym zakresie.
Warto podkreślić, że wśród wymagań postawionych przed zwycięzcą przetargu znalazły się te, które Warta Poznań zawarła w swoim „Planie Rozwoju 2020-23”. Infrastruktura przy Drodze Dębińskiej 12 ma być więc możliwie jak najbardziej eko, spełniać wymogi stawiane obiektom przyjaznym osobom z niepełnosprawnościami. Klub chce również, aby baza była dostępna i otwarta dla mieszkańców nie tylko przy okazji imprez sportowych.
W zakresie realizacji polityki eko projekt powinien uwzględniać zastosowanie m.in. instalacji fotowoltaicznych i innych odnawialnych źródeł energii. W wymogach przewidziano wykonanie zbiorników retencyjnych wraz z instalacją podlewania boisk deszczówką (w miarę możliwości i zgromadzenia odpowiedniej ilości wód opadowych). Na terenie kompleksu znajdzie się miejsce m.in. na ule dla pszczół oraz tzw. małą architekturę złożoną z rozmaitej roślinności. Elementy wykończenia mają być w stylu skandynawskim, czyli w jak największym stopniu stworzone z materiałów ekologicznych. Planowana zielona (żywa) fasada elewacji ma pozytywie wpłynąć na poprawę jakości powietrza oraz stworzyć przyjemny mikroklimat wokół budynku. Na terenie kompleksu zostaną zlokalizowane parkingi dla rowerów, hulajnóg, a także stacje ładowania pojazdów (także skuterów i aut). Wszystko po to, by zachęcić kibiców do przyjeżdżania na obiekt alternatywnymi środkami transportu.
Mile widziane przy Drodze Dębińskiej 12 będą też osoby z niepełnosprawnościami. Z myślą o nich powstaną windy, podjazdy, platformy na widowni czy uprzywilejowane miejsca parkingowe, ale także np. dotykowa makieta dla osób z dysfunkcją wzroku. Chodzi również o stworzenie części biurowej, w której będą mogły pracować właśnie osoby z niepełnosprawnościami.
Pod hasłem dostępności i otwartości nowej bazy sportowej przy Drodze Dębińskiej 12 kryją się założenia takiego zaprojektowania obiektów, aby służyły one mieszkańcom nie tylko przy okazji imprez sportowych, ale również podczas wydarzeń kulturalnych, np. kino letnie czy koncerty plenerowe. Kompleks ma być również naturalnym przedłużeniem pobliskich terenów rekreacyjnych, chętnie odwiedzanych przez mieszkańców Poznania.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).