Silesion.PL

serwis informacyjny

Poczta Polska: Znaczek pocztowy na 100-lecie klubu Lech Poznań

Poczta Polska Znaczek pocztowy na 100 lecie klubu Lech Poznan

Poczta Polska Znaczek pocztowy na 100 lecie klubu Lech Poznan

Dokładnie w 100. rocznicę rejestracji klubu Lech Poznań w strukturach związkowych, 19 marca 2022 roku, Poczta Polska wprowadzi do obiegu okolicznościowy znaczek emisji „100-lecie KKS Lech Poznań”. Walor kolekcjonerski będzie dostępny w nakładzie 135 tys. szt. w pięcioznaczkowym arkuszu z przywieszką.

Agnieszka Sancewicz, autorka projektu jubileuszowego znaczka, umieściła na nim pochodzące z 1922 roku, koloryzowane zdjęcie drużyny „Kolejorza”. Na drugim planie widnieje trybuna Lecha przy ulicy Bułgarskiej w Poznaniu. W lewym górnym rogu widać pierwszy historyczny herb, a w centralnej części kompozycji nazwę emisji „100-LECIE KKS LECH POZNAŃ” oraz gwiazdkę symbolizująca liczbę tytułów „Mistrza Polski”. Na przywieszce znalazła się jubileuszowa wersja logo klubu.

– Od kilku lat przyzwyczailiśmy naszych klientów do znaczków honorujących rocznice powstania największych klubów piłkarskich Polski. Tym razem w ręce klientów i kibiców tafia znaczek poświęcony Kolejorzowi – dumie Poznania. To kolejny po Legii Warszawa, Ruchu Chorzów, Jagiellonii Białystok i Polonii Warszawa znaczek piłkarski. Tym samym Poczta Polska kontynuuje propagowanie zachowań prozdrowotnych oraz kształtowania charakteru przez sport i zdrową rywalizację. Wierzę, że dzięki sportowym znaczkom każdy kibic znajdzie w naszej ofercie coś bliskiego swemu sercu – mówi wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

Emisji towarzyszy  koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC) z fotografią autorstwa Adama Ciereszko, przedstawiająca Stadion Poznań. Kolorystyka całego projektu nawiązuje do barw klubowych.

fot. Twitter/Poczta Polska

Lech Poznań to najpopularniejszy oraz najbardziej utytułowany klub piłkarski w Wielkopolsce.  W swojej historii wywalczył 7 tytułów Mistrza Polski, 5 razy triumfował w rozgrywkach o Puchar Polski, 6 razy zdobywał Superpuchar Polski. Zajmuje 5 miejsce w tabeli wszechczasów, która  obejmuje podsumowanie sezonów począwszy od 1927 do 2022 (runda jesienna) najwyższej klasy rozgrywkowej piłki nożnej w Polsce.

Historia klubu

Początki klubu nawiązują do organizacji, pochodzącej z Dębiec –  osady zamieszkałej przez poznańskich kolejarzy, która nie była bezpośrednio powiązana ze sportem – Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W końcu w 1920 roku młodzi pasjonaci futbolu postanowili sformalizować swoją działalność sportową i założyć klub piłkarski. Wybrali władze i nadali drużynie nazwę TS Lutnia. Pomysłodawcą nazwy zespołu był jego skarbnik Jan Dyzman, śpiewający hobbistycznie w chórze o nazwie Lutnia . Rejestracja klubu w strukturach Poznańskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej przypadła 19 marca 1922 roku, w niedzielę – jak wówczas zbierały się futbolowe władze w regionie. Data ta symbolizuje oficjalne narodziny klubu.

W stycz­niu 1925 roku osada Dębiec została admi­ni­stra­cyj­nie włą­czona do Pozna­nia, a klub zmie­nił nawę na Towa­rzy­stwo Spor­towe Liga Poznań. Wtedy wła­śnie pro­to­pla­sta Lecha Poznań sta­wał się jed­nym z czo­ło­wych zespo­łów w swoim okręgu. W 1927 roku wygrał 17 z 22 meczów (trzy zre­mi­so­wał), a w jed­nym z nich, 10 kwiet­nia 1927 roku, Towa­rzy­stwo Spor­towe Liga Poznań wygrało z Helio­sem Czem­pin 9:0. Towa­rzy­stwo Spor­towe Liga Poznań w tym sezo­nie uzy­skało awans do B-klasy. Na promocję do grona najlepszych drużyn okręgu przyszło jeszcze poczekać do 1932 roku, kiedy to zrządzenie regulaminu pozwoliło Lidze znaleźć się w A-klasie, z której można było uzyskać prawo startu w eliminacjach do I ligi państwowej. Przed wojną dębieckim piłkarzom to się nie udało. Przez kilka lat, ze względu na trwa­jącą wojnę i fakt, że wielu gra­ją­cych w dru­ży­nach pił­kar­skich zawod­ni­ków brało udział w dzia­ła­niach na róż­nych fron­tach, roz­grywki ligowe musiały zostać zawie­szone. Roz­grywki ligowe wzno­wiono na początku lipca 1945 roku. 16 stycznia 1957  postanowiono nadać nową nazwę Klub Sportowy Lech Poznań, która była jeszcze kilkukrotnie zmieniana na przestrzeni kolejnych lat. Od 30 maja 2006 klub nosi nazwę KKS Lech Poznań.

O znaczku:

  • autor projektu: Agnieszka Sancewicz
  • liczba znaczków: 1
  • wartość: 4,50 zł.
  • nakład: 135 000 szt.
  • technika druku: offset
  • format znaczka: 40,5 x 40,5 mm
  • papier: fluorescencyjny
  • arkusz sprzedażny: 5 znaczków + przywieszka
  • data wprowadzenia do obiegu: 19 marca 2022 r.

źródło: https://www.poczta-polska.pl/znaczek-pocztowy-na-100-lecie-klubu-lech-poznan/

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024